Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jen čtyři Kanaďané nikdy nehráli v NHL

9 2001
S t o c k h o l m (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Poprvé od semifinále světového šampionátu v Petrohradě se čeští hokejisté utkají s Kanadou. Budou mít proti sobě zcela odlišný výběr. Tým, který je spolu teprve od pondělí, sehraje ve Stockholmu čtyři zápasy a pak už se zřejmě nikdy nesejde. Kdo jsou vlastně jeho hráči, posbíraní po celé Evropě? Podle statistik je jim průměrně 29 let, měří 182 cm, váží 87 kg a mají za sebou 100 zápasů v NHL (dohromady 2311). Kanaďané celkem snadno prohráli se Švédskem (1:5) i Finskem (3:6), přesto jsou na jeho soupisce poměrně známí a zajímaví hokejisté.
Utkání s Kanadou můžete od 19 hodin sledovat na iDNES v on-line reportáži
Poslechněte si trenéra Augustu - ikonka audio

Krátce před začátkem šampionátu v Petrohradě proběhla médii zpráva, která evropské příznivce hokeje až tolik nevzrušovala. Vedení kanadské hokejové federace se rozhodlo, že zruší stálý národní výběr, který se v posledních letech pod hlavičkou Canada Team účastnil Švédských her i Baltika Cupu a pravidelně jezdil do Česka k přátelským zápasům. Tvořili jej veteráni NHL, mladí talentovaní hráči i celkem neperspektivní hokejisté z nižších zámořských soutěží.

V té chvíli zemřela myšlenka, kterou v roce 1963 přivedl na svět legendární kouč páter Bauer. Zřízením stálého týmu měla být vytvořena aspoň minimální protiváha rozvíjejícího se profesionalismu. Síto, ve kterém by uvízli nejlepší amatérští hráči. Postupem let tato koncepce ztrácela na smyslu a z peněz kanadské federace byli placeni hokejisté, kteří se nijak netajili tím, že v Evropě hrají především proto, že jsou zrovna ve sporu se svým klubem v NHL nebo se do této soutěže chtějí dostat.

Generalita proto rozhodla, že tyto finanční prostředky půjdou na jiné projekty a kanadská reprezentace se bude dávat dohromady jen při konkrétních akcích. Světový šampionát a olympiádu obstarají výběry z NHL, akce na starém kontinentě hokejisté působící v Evropě. Každým rokem jich přibývá a navíc jejich předností může být fakt, že jsou již zvyklí na zdejší rozměry kluziště.

Asi největší hvězdou výběru kouče Mike Pelina je útočník Pat Falloon, dvojka draftu z roku 1991, kde se umístil hned za Ericem Lindrosem. V první sezoně dosáhl v San Jose 54 bodů a představil se i na světovém šampionátu v Praze a Bratislavě v roce 1992. Pak šla jeho kariéra dolů a přes Philadelphii, Ottawu, Edmonton a Pittsburgh se dostal až do švýcarského Davosu. Přesto stihl v NHL nastoupit k 575 utkáním.

Fanoušci v Litvínově si možná vzpomenou na Adriena Plavsice, bývalého spoluhráče Jiřího Šlégra z Vancouveru, který se v létě 1994 představil na tradiční exhibici pořádanou Robertem Reichelem. Už v roce 1985 se v dresu kanadské reprezentace objevil Shawn Anderson, nyní hráč německého Iserlohnu, který má na kontě 255 utkání v NHL.

V Buffalu kdysi Dominiku Haškovi dělal dvojku Tom Draper, loni spoluhráč Martina Štěpánka v Raumě, který v létě přestoupil k Jiřímu Vykoukalovi do Blues Espoo. Je to jeden z mála kanadských hokejistů, který nejprve působil v Evropě a pak teprve v NHL.

V Pelinově výběru jsou i čtyři stříbrní medailisté z olympijských her z let 1992 či 1994 - Jean-Yves Roy, Todd Hlushko, Brad Schlegel a Adrien Plavsic. Jejich spoluhráč Brent Severyn byl zase před dvěma roky členem týmu Dallas Stars, který vyhrál Stanley Cup. Pouze Francois Bouchard, Xavier Majic, Derrick Walser a Brad Purdie nikdy nehráli NHL. Posledně jmenovaný má ovšem zkušenosti z RHI, nejvyšší profesionální ligy in-line hokeje...

Soupiska Kanady
Brankáři:
Muzzatti (Augsburg/62 zápasů v NHL), Draper (Espoo/53).
Obránci: Bouchard (Djurgaarden/0), Plavsic (Curych/214), Giroux (Jokerit/14), Walser (St. John´s/0), Anderson (Iserlohn/255), Severyn (Krefeld/328), Schlegel (Schwenningen/48).
Útočníci: Norris (Kolín n. R./20), Falloon (Davos/575), Tomlinson (Mannheim/42), Majic (MoDo/0), Marois (Ambri-Piotta/350), Fata (Calgary/27), Bohonos (Davos/83), Hlushko (Mannheim/79), Roy (Canada/61), Banham (Espoo/27), Parks (Fribourg/23),  Faust (Kolín n. R./47), Purdie (Krefeld/0), Savoia (Augsburg/3).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze