Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Konec Grebeňukova distancu. Meldonium v baráži se trestat nebude

Meldonium - ilustrační foto | foto: ČTK

21 2016
Jihlavský hokejový obránce Alexandr Grebeňuk za pozitivní test na meldonium v dubnové baráži o účast v extralize pykat nebude. Disciplinární komise zastavila řízení, protože množství nepovolené látky v jeho těle bylo malé.

Sám hráč vysvětlil nález tím, že meldonium užil na doporučení lékařů. Rus měl do vyřešení případu zastavenou činnost, komise mu nyní zákaz startů zrušila.

Disciplinární komise oznámila v prohlášení, že případ čtyřiadvacetiletého Grebeňuka řešila na základě sdělení Antidopingového výboru České republiky za přítomnosti zástupce tohoto výboru Jana Chlumského.

Řízení zastavila s ohledem na to, že koncentrace látky byla téměř čtyřikrát nižší než mezní hodnota. A nebylo prokázáno, že by ji hráč požil po zařazení na seznam nedovolených prostředků.

Meldonium bylo na seznam zakázaných látek zařazeno na začátku tohoto roku a mělo to za následek vlnu pozitivních testů zejména u sportovců z postsovětských zemí. V rozboru Grebeňukova vzorku po duelu proti Karlovým Varům z 12. dubna dosáhla koncentrace zakázané látky 0,29 mikrogramu na mililitr moči.

Směrnice Světové antidopingové agentury (WADA) stanovuje mezní hodnotu meldonia pro vzorky odebrané od 1. března do 30. září 2016 na 1 mikrogram na mililitr moči. Pokud není překročena, posuzuje se případ jako užití látky bez zavinění sportovce. Hráč uvedl, že látku užil na doporučení lékařů v zahraniční soutěži, a to naposledy v listopadu 2015.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze