Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jihlavský Prokš: Zbraně neskládáme. Ještě zkusíme zamíchat kartami

Marek Prokš (vlevo) bojuje o puk - ilustrační foto | foto: Tomáš FraitMAFRA

15 2016
Měl to být svátek hokeje v Jihlavě. Hráči Dukly si slibovali, že při šesti domácích zápasech baráže o extraligu, kterou hrají po dlouhých jedenácti letech, budou mít v zádech zaplněný stadion a ten je požene za úspěšnými výsledky. Jenže ze tří dosavadních duelů přišla vyšší návštěva jen na úvodní utkání s Litvínovem.

Je to téma, o kterém se jihlavským hokejistům jednoduše nemluví dobře. Návštěva na domácí zápasy Dukly v aktuální baráži o extraligu je jedním slovem zklamání. Na úvodní duel s Litvínovem sice dorazilo přes čtyři tisíce (4 136) fanoušků, následující bitvy proti Slavii Praha a Karlovým Varům už však navštívily jen necelé tři tisícovky (2 493 a 2 834) diváků.

„Těžko se mi to hodnotí,“ připouští jihlavský útočník Marek Prokš. „Jde o baráž, takže jsme čekali, že návštěvy budou vyšší. Protože co více už by měli lidé chtít? Je to vrchol celé sezony,“ připomíná. „Ale kde je problém, nevím. To je spíš otázka na vedení klubu.“

V pátek vás ale čeká druhé domácí utkání s Litvínovem. O to by mohl být mezi fanoušky znovu zájem.
To ano. Litvínov je určitě nejatraktivnější barážový soupeř. Jako loňský mistr extraligy táhne. Tak uvidíme, kolik lidí přijde.

Podle dosavadních výsledků to navíc vypadá, že Litvínov je hlavním favoritem celé baráže.
To ano, hraje výborně. Ale my proti nim nastoupíme doma a tady jsme silní. Porveme se o to a zkusíme vyhrát.

Zatímco doma jste ve třech zápasech vybojovali šest bodů, ze čtyř duelů venku jste zatím nepřivezli ani bod. Čím to?
To je jednoduchá otázka, ale těžko se na ni hledá odpověď. Kdybychom to věděli, tak to změníme a už to tak asi není.

Se šesti body jste na posledním místě barážové tabulky, na postup aktuálně ztrácíte pět bodů. Je to kritická situace?
Vnímáme, že už tam ztráta trochu je. Ale zároveň neskládáme zbraně. Pořád zbývá do konce pět zápasů, ve hře je patnáct bodů. Rozhodně můžu slíbit, že se o to porveme až do posledního zápasu. Pokusíme se ještě trochu zamíchat kartami.

Jak vnímáte fakt, že ve zbytku soutěže už musíte vyhrávat? Nesvazuje vás to?
Takhle o tom nesmíme přemýšlet. Do každého zápasu půjdeme s tím, že chceme vyhrát. Litvínov se nám doma podařilo porazit na nájezdy. Tak teď zkrátka zkusíme uspět znovu.

Je pro vás výhoda, že poté vás čekají ještě dvě bitvy se Slavií, která by jako další prvoligový tým pro vás měla být vyrovnaným soupeřem?
Určitě. I když nás v baráži dvakrát porazili, během sezony s nimi máme vyrovnanou bilanci. Už víme, co od Slavie můžeme čekat. Známe se s těmi kluky a myslím, že už nás nemůžou ničím překvapit. Je těžké něco předpovídat dopředu, ale myslím, že nás určitě čekají vyrovnané zápasy.

V posledních třech utkáních jste vstřelili jen čtyři branky. Nestraší vás to trochu?
Nestraší? Takhle nad tím nepřemýšlím. My víme, že góly dávat umíme. Spíš se zkusíme zaměřit na defenzivu, protože dost gólů dostáváme. V Litvínově v poslední třetině tři, ve Varech celkově čtyři. Věřím, že nějaké góly vždy dáme. Musíme zkusit jich méně dostávat. To pro nás může být cesta k úspěchu.

Generální sponzor chystá tarif Duklák

Dukla získala dalšího generálního sponzora. Vedle jihlavského pivovaru Ježek, který s klubem propojil své aktivity už v roce 2008, budou nově prvoligoví hokejisté spolupracovat také s energetickou společností Eco Power Energy.

Nejúspěšnější klub československé ligové historie, jehož stoprocentním vlastníkem je město Jihlava, nového partnera získal na sedm let. Obě strany se dohodly, že konkrétní podmínky smlouvy nebudou prezentovat. Podle informací MF DNES je však smlouva nastavena progresivně, přičemž první sezonu se má jednat o částku 500 tisíc korun.

„V dalších letech, pokud bude patřičná návštěvnost na stadionu, odběry elektřiny a samozřejmě i výkony týmu, by se mohly příspěvky společnosti zvýšit až na pět milionů korun,“ uvedl zdroj, který je obeznámen s průběhem jednání.

„Jihlavská Dukla má úžasnou historii, je to legendární hokejový klub v České republice. A nám, protože jsme mladá, dynamická společnost, přišlo vhodné se zapojit do komunity Dukly Jihlava,“ uvedl jednatel společnosti Eco Power Energy Jiří Svoboda. „Období sedmi let, na které je smlouva podepsána, nám pomůže navázat užší spolupráci,“ věří Svoboda. „Zároveň částka, kterou budeme klub podporovat, poroste.“

Prvoligový jihlavský A-tým v minulém roce hospodařil s částkou ve výši 14 milionů. Do ní se kromě platů hráčů započítávají i platy realizačního týmu, náklady na dopravu, výstroje a výzbroje. „Rozpočet na platy hráčů A-týmu nedosáhl za loňský rok ani 9 milionů. Co diskutuji s ostatními kluby, jsme na průměrné prvoligové úrovni,“ prozradil jednatel Dukly Bedřich Ščerban. „Doufáme, že s pomocí nového partnera se dostaneme na silnou úroveň.“

Nový partner jihlavského klubu v rámci svých stávajících služeb připravuje nový tarif pro dodávky elektřiny a plynu pro širokou veřejnost, který pojmenuje Duklák. „Tento produkt budeme nabízet po celé České republice a samozřejmě jím budeme podporovat i HC Dukla,“ uvedl Svoboda.

Společnost Eco Power Energy se také zavázala přispívat do Nadačního fondu olympioniků regionu Vysočina. „Při jednáních jsem si vyhradil, abychom mysleli i na sociální stránku,“ říká Ščerban. „Společně budeme podporovat osobnosti z Vysočiny, které kraj proslavily a dnes jsou v důchodovém věku.“

Autor:
Bodování

26

Tomáš Mertl

Plzeň

24

Dominik Kubalík

Plzeň

24

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

16

Dominik Kubalík

Plzeň

15

Tomáš Mertl

Plzeň

11

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 21 12 3 4 2 74:42 46
2. Třinec 23 12 2 2 7 64:54 42
3. Kometa 22 10 3 5 4 68:49 41
4. Hr. Králové 22 11 3 2 6 51:35 41
5. Vítkovice 22 10 2 2 8 66:54 36
6. Olomouc 22 8 3 4 7 53:55 34
7. Chomutov 22 6 3 5 8 55:62 29
8. Sparta 21 7 2 3 9 53:60 28
9. Zlín 22 5 5 3 9 51:60 28
10. Ml. Boleslav 21 7 1 4 9 44:50 27
11. Pardubice 22 6 4 1 11 52:67 27
12. Liberec 21 6 4 1 10 47:66 27
13. Litvínov 22 6 3 2 11 48:61 26
14. Jihlava 21 5 3 3 10 47:58 24

Najdete na iDNES.czmobilní verze