Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mladík málem přišel o oko. Teď válí ve Znojmě a sní o šampionátu i NHL

Jindřich Abdul | foto: www.hcorli.cz

28 2015
Hráli fotbal v bublinách, tmelili partu u přehrady a na kolech svištěli po okolí. Nyní už Orli ze Znojma krouží ve známém prostředí. Na ledě se s účastníkem EBEL připravuje i mladík Jindřich Abdul, jenž před pár měsíci v hokejovém duelu málem přišel o oko.

 Když loni na podzim dal svůj první gól v EBEL a završil tak devastaci Dornbirnu 10:2, zářil štěstím. „Budu muset zaplatit pokutu. Doufám, že mi to kluci rozloží alespoň do třech výplat,“ žertoval znojemský útočník Jindřich Abdul.

Slibně rozjetá hokejová kariéra šikovného mladíka ale mohla skončit už v 19 letech! „Myšlenky na konec mě nepřepadaly, prostě jsem bojoval,“ tvrdí dnes forvard Orlů. Ze vzpomínek na letošní 19. únor ale pořádně mrazí.

Vsetínský odchovanec šel totiž vypomoct znojemské juniorce. Za výhru 6:2 proti vrstevníkům z Vídně ale málem zaplatil svým zdravím.

Kádr Orlů

Znojemskou letku nově rozšířil bek Petr Kousalík. Odchovanec Komety Brno přišel na hostování z Litvínova. K týmu se zatím nepřipojila kanadská akvizice Colton Yellow Horn, v zámoří ho zdrželo poraněné koleno. Orli tak bez něj odehrají i první přípravný duel, v pátek 7. srpna je prověří Litvínov.

Po jednom ze soubojů zůstal Abdul ležet na ledě. „Nechápu Vídeň, jak s takovým přístupem ke hře, se záměrem někoho zranit, chtěla postoupit do play-off,“ běsnil na klubovém webu kouč juniorů Leoš Zajíc. „Tehdy mi ze dne na den skončila sezona,“ doplňuje Abdul.

A nejen sezona. Po jednom ze zákroků totiž hrozilo, že na jedno oko oslepne. „Tři měsíce jsem proto musel mít naprostý klid, pořád jsem jenom polehával,“ líčí chmurné chvíle mládežnický reprezentant.

Hokejovým příznivcům bleskl hlavou příběh Švéda Mattiase Weinhandela, který kvůli zranění dodnes vidí levým okem jen z deseti procent. Abdulovy peripetie ale měly šťastný konec.

V neděli večer tak vykurýrovaný útočník vyjel poprvé se znojemským áčkem na led. „Těšil jsem se hodně, protože ta pauza byla pro mě zvlášť dlouhá,“ vypráví Abdul, jenž zkoušel před několika lety prorazit i v pražské Spartě.

Nyní však věří, že se výrazněji prosadí v dresu Orlů, kteří se připravují na pátou sezonu v mezinárodní lize. „Chceme už konečně projít přes čtvrtfinále, to se ještě v EBEL nepodařilo,“ sděluje hráč, který loni odehrál v mezinárodní soutěži 34 utkání a získal sedm bodů. „Moje osobní ambice je být na ledě, co nejvíc to půjde.“

Kromě toho Abdul touží podívat se na světový šampionát dvacítek, který na přelomu roku hostí Finsko. V červnu se už zúčastnil kempu nově tvořeného českého výběru do dvaceti let. „Udělám pro nominaci všechno. Byl by to důležitý posun v mé kariéře,“ přemítá talent, jenž pokukuje i po slavné NHL. „Takové sny má každý kluk. Nejprve ale musím odvádět ve Znojmě dobrou práci.“

Abdul společně s jihomoravskými parťáky před prvním tréninkem na ledě zažil pestrou přípravu. Mančaft vedený trenérem Jiřím Režnarem si zahrál fotbal v bublinách proti fanouškům, tmelil partu u Vranovské přehrady, kde Orli kroužili i na kolech. Teď se však z tenisek Pucher a spol. přezouvají do bruslí.

Znojemským začíná sezona 11. září proti Linzi.Najdete na iDNES.czmobilní verze