Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jiný cíl než postup mít nemůžeme, říká trenér Komety

Vladimír Kýhos na tréninku Komety Brno. | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

9 2008
Nejen hráči zvučných jmen jsou trumfy hokejové Komety v jejím boji o extraligu. Velká osobnost stojí i na brněnské střídačce. Loni ostřílenému trenérovi Vladimíru Kýhosovi stačilo pár týdnů, aby Kometu vytáhl z krize až k úspěšnému tažení v play-off.

Tentokrát měl na přípravu týmu několik měsíců a v létě to bylo znát, když Brňané nečekaně vyhráli Tipsport Cup. Ostrá sezona jim ale začne až zítra v Kadani.
 
Začátek sezony je za dveřmi, cítíte už na mužstvu napětí?
Je to takové nervóznější. Napětí je určitě cítit, začátek se blíží a jako každý rok jsou všichni v očekávání, jestli se zužitkuje to, co jsme natrénovali a jestli do sezony vstoupíme úspěšně.

Úspěšní, hlavně výsledkově, jste byli v přípravě. Z deseti zápasů jste v normální hrací době prohráli jediný.
Já bych to nebral až tak výsledkově, ale spíš herně. A s tím, co jsme předváděli, jsem byl spokojený. Co jsme chtěli do mužstva nalít, jsme do něj nalili. Teď máme v průběhu sezony čas to ještě zdokonalovat. Zápasy, co přijdou, se dají rozebrat na videu a případné chyby odstraňovat.
 
Říkáte, že jste do mužstva naléval svůj styl. Už tedy hraje tak, jak si představujete?
Jsou zápasy, kdy to vypadá líp, a jsou zápasy, kdy to vypadá hůř. Asi jak se hráči vyspí. Ale myslím si, že je to dobré. Nakonec i ty výsledky tomu napovídají, nikdy nás soupeř nepřehrál tak, že by nás vycvičil. Samozřejmě jsou pořád věci, které se dají zlepšovat a zdokonalovat, ale tak to bude pořád.
 
Který zápas v přípravě byl podle vás nejpovedenější?
Hodně se nám povedl zápas s Třincem. Ten jsme přehráli, i když je to extraligový mančaft. Ale i ostatní zápasy, ať už ve Zlíně, v Boleslavi nebo ve Znojmě nám ukázaly, že to mužstvo má sílu a může se čelem postavit každému.
 
V létě jste sbírali téměř samé výhry, často se ale říká, že kdo vyhrává v přípravě, ten pak ztrácí v sezoně. Nejste v tomhle ohledu trochu pověrčivý?
Nejsem. Nikdo přece nechce prohrát žádný zápas, ať je to příprava nebo mistrák. Vždycky do toho jdeme tak, abychom vyhráli. Horší by bylo, kdybychom si ty zápasy pak prohlédli a zjistili, že nás soupeř točil jak na kolotoči a my se štěstím vyhráli, i když hra nebyla taková, jak by měla. To je pak horší, ale myslím si, že k tomu v těch přípravných zápasech nedošlo.
 
Nemusel jste po tolika úspěších trochu krotit euforii v týmu?
Ty hráče to určitě psychicky podpoří. I když někdo je takový, že ho to podpoří až moc. Každý ten člověk je jiný. Určitě to slyší i ve svém okolí a jejich známí je plácají po ramenou a říkají, kde by mohli všichni hrát. Ale my si v kabině samozřejmě řekneme, že tyhle výsledky nic neznamenají. Všechno začne až ve středu.
 
To vás čeká Kadaň. Připravujete se na ni nějak speciálně? V minulosti s ní měla Kometa často problémy.
Já vím, nějaké materiály mi shodou okolností Kadaň půjčovala, když jsem byl v Chomutově a hráli jsme s Kometou. Ale myslím si, že dneska je to jiná Kometa, která hraje jiný systém a jiný způsob hry.
 
Říkáte, že je jiná. Dá se říct, že je lepší?
To nevím, to musí posoudit někdo jiný. Já říkám, že hraje jiný styl hry. Už to není ten pasivní styl, který Kometa hrála, když jsem přišel.
 
Loni před play-off jste tvrdil, že cíl týmu musí být jen ten nejvyšší. Počítám, že stejný máte i pro tuto sezonu.
Určitě, my si nemůžeme dávat jiné cíle než ten, že chceme postoupit. Zvlášť když vedení do toho nalilo takové peníze a přivedlo takové hráče. Jiný cíl si ani nemůžeme dávat.
 
Chomutovský trenér Pešout prohlásil, že je pro něj Kometa největším favoritem. Souhlasíte s ním?
To říká chomutovský trenér.
 
Takže to berete jako tah, aby ten balvan svalil na někoho jiného?
Samozřejmě. Žádný trenér neřekne, že jeho mužstvo je favorit. Já vidím minimálně tři horké favority. Brno, Chomutov a Ústí. I když kdekdo si myslí, že nebude hrát takovou roli, tak já si myslím, že jo. Jsou dlouho pohromadě, přišli tam zkušení hráči a určitě nebudou hrát druhé housle.
 
Zkušení hráči v létě přišli i do vašeho týmu. Jsou borci jako Robert Kántor a Kamil Brabenec hodně cítit v kabině?
Já si myslím, že v kabině tady nikdy problém nebyl, kabina tady funguje výborně. Hlavně na ledě by mělo být vidět, že přišli takoví hráči, kteří toho mají hodně odehráno. Zatím to není až tak ideální. Samozřejmě je to pro ně nezvyk, třeba Kamil hrál hodně let v Budějovicích, tam se hrál určitě jiný systém než tady. Než si to sedne, tak to chvíli trvá. Ale jsou to hráči, které jsme chtěli a já jsem rád, že jsou tady. Pevně věřím, že až to na konci sezony budeme hodnotit, že tyhle jména budou znít na prvním místě co se týče výkonnosti.
 
Už máte jasno o brankářské jedničce?
Tam je to jasné.
 
Takže Alexandr Hylák. Kdo z dvojice Štefl - Hronek bude dělat dvojku?
Na pozici dvojky bude Lukáš Hronek, ve Vídni jsme ho poprvé vyzkoušeli a nezkolaboval (smích). Ono to není legrace, i když trénoval, tak ho zranění omezovalo a my jsme očekávali, jestli tu zátěž vydrží. A sám říkal, že to bylo dobrý. Za to jsem rád. Sašu jsme brali, abychom měli vyrovnanou dvojici, Lukáš Hronek je taky vynikající gólman a myslím si, že v sezoně ještě všem své kvality ukáže. Ale Saša po těch výkonech v přípravě je jasná jednička. Já vím, jaký je to gólman, pamatuji si ho ještě z Hradce a reference od Vládi Jeřábka (trenéra Hradce Králové) mám jenom v superlativech.
 
S Martinem Šteflem tedy počítáte pro střídavé starty?
Ano. Záleží na nabídkách, ale moc toho není. My jsme ho chtěli dát do Hodonína, ale zase je těžký vysadit jejich gólmany, když si ho pak zase stáhneme. Musí přijít nějaká poptávka, když se někomu zraní nějaký gólman a budou potřebovat náhradu.
 
Obránci Protivný a Lukačovič mají vyřízený střídavý start v Hodoníně. Znamená to, že jsou momentálně obránci číslo devět a deset?
Ano, je to tak. Původně jsme měli záměr, že jednoho pošleme na tvrdé hostování, ale pak jsme se dohodli, že první měsíc si je ještě podržíme. Takže tu budou trénovat a do Hodonína budou chodit jen hrát, aby byli v zápasovém zápřahu.
 
Můžete už prozradit, kdo bude kapitánem?
Ten se teď v kabině volí. Je to tajná volba, hráči dostali papírky, tak uvidíme, jak to dopadne. (jméno kapitána by mělo být oznámeno dnes).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze