Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jiří Holeček - fakír na ledě

  15:31
Jako když poprvé dostal pukem mezi oči, to mu byl třináct a chytal bez masky, tak se mu vryla do paměti ta dávná vzpomínka. Vzpomínka na jeho nejzoufalejší gól. "To bylo moje poslední mistrovství světa. V Praze 1978. Ten první gól od Rusů. Tím to začalo," vzpomíná Jiří Holeček. Československo hraje poslední zápas šampionátu se Sovětským svazem. Nemusí vyhrát, může i remizovat, ba dokonce může prohrát o jeden gól. A přece bude mistrem světa. Prohrálo o dva (1:3), a nestalo se tak počtvrté v sedmdesátých letech 20. století mistrem světa.
GEN význačné
osobnosti dneška:
128. díl

Seriál MF Dnes

Litevec Helmut Balderis, v dětství krasobruslař, proniká jako úhoř mezi rameny obránců Bubly a Kajkla. Past zaklapne pozdě, zůstává tam jen útočníkova noha. Balderis klopýtne, ale udrží se na dopadové noze, jak to uměl jako krasobruslař. A pálí.

"Já už to viděl, jak mně to chce vystřelit nahoru do horního rohu. Jenže puk mu sjel z hokejky a šlo to po ledě. Celej jsem byl připravenej a nataženej někam jinam, už to nešlo změnit," vzpomíná gólman, tehdy jeden z nejlepších na světě. Kanaďan Dryden, Rus Treťjak a on. A též Dzurilla, nebuďme nevděční.

Masky vytáhl ze sklepa
Devětapadesátiletý Jiří Holeček, dnes stejně štíhlý, s rovnými zády a jen o něco málo plešatější nad čelem, bydlí přes léto ve Lhotě pod Džbánem, na zemědělské usedlosti, kterou zdědil po matce. Kolem kopcovitý kraj, hodně chmelnic - a ticho. Něco jako konec světa. Žije tu sám, je už osmnáct let rozvedený. Jednou za týden přijede jeho přítelkyně.

V patře má svou kancelář, počítač, několik šanonů srovnaných v poličce. Pracuje v reklamní branži, má vlastní firmu. "Já jsem jedinej zaměstnanec a jedinej ředitel. Loni jsem si nepodepsal ani dovolenou." Objednávky se mu zrovna nehrnou, spíše přežívá. Občas se něco povede, v dubnu organizoval a zajišťoval ples pro sedm set lidí.

Zrovna vytáhl odněkud ze sklepa starý dres a proleželé brankářské rukavice, aby je zbavil plísně. Mají najít své čestné místo v hokejové Síni slávy. Navrchu leží dvě hnědé masky ze sklolaminátu, prosté dílo bez okras. V těch chytal deset let v Košicích. Každý zásah pukem do obličeje bolel, prasklina mohla rozříznout tvář, ale kosti zůstaly celé.

Ta třetí maska je už celá drátěná, spojená s přílbou. Chránila ho v jeho nejlepších letech ve Spartě a v národním mužstvu. "Chování brankáře se maskou nezměnilo, jen nebýval tak často zraněn," myslí si Holeček. Byl jedním z posledních rybníkářů, tak se říkávalo hráčům, kteří vyrostli na zamrzlých rybnících. Ten jeho rybníček býval na Žižkově, na Olšanském náměstí. Zbyla tam po něm jen nějaká vrba.

Platil na Rusy
Byl koumákem na hru sovětského týmu, nejlepší a nejrychlejší hokejisty své doby. Doby, kdy navíc národ se svými hokejisty dýchal - byli to totiž jediní možní mstitelé kruté potupy okupace ze srpna 1968 a každá porážka "Rusáků" se stávala událostí. Styl Rusů v podání slovutných řad Petrov - Charlamov - Michajlov a později Makarov - Larionov - Krutov je dodnes některými experty pokládán v rychlosti, kombinaci a kráse hry za nepřekonatelný.

"Hodně kombinovali, dávali góly do prázdné branky. Vyšachovali beky, brankáře položili vedle brány a pak to tam cpali otočenou hokejkou za čáru." Proti těmto velmistrům nemohlo existovat mužstvo bez vynikajícího brankáře. Tenkrát mělo Československo dva: Slováka Vlada Dzurillu, který platil spíše na Kanaďany s jejich střelbou ze všech úhlů a vzdáleností, a Čecha Jiřího Holečka, brzdu sofistikovaného ruského hokeje.

"Byl předchůdcem Dominika Haška, připadá mi, že Hašek je následovníkem jeho stylu," říká jeden ze slavných této epochy Jiří Holík. "Rusové, kteří tenkrát kombinovali skoro až do brány, z něj měli vítr, vyváděl je z míry svou pohyblivostí. Měl rychlé reflexy, uměl číst hru."

Říkalo se mu Fakír. Byl nad všechny brankáře pohyblivý, obratný, rychlý. K jeho kouzlům patřil i rozklek, který odkoukal od kanadského brankáře Setha Martina. Od tyče k tyči roztáhl chrániče nohou, mezi betony položil na led hokejku. Zavřel krám, zblízka nebylo kam vystřelit.

"Opřel jsem si nohy o tyče, takže mě nemohli ani přetlačit," vzpomíná Holeček. "Pohyblivost jeho kloubů byla obrovská," prohlašuje Jiří Holík. "A hlavně jsem se nesměl bát," dodává gólman. Jak se to učil, nebát se? Už v mládí. Šel za bránu, a když do sítě vlétl puk, nezavíral oči, nemrkal, snažil se neleknout. Síť se mu úderem puku často natáhla až k obličeji.

Lákadlo bytu
V Lupáčově ulici na Žižkově chodil do školy s Pavlem Wohlem, už tehdy mladým brankářem, pozdějším trenérem reprezentačního mužstva. A ten mu jednou povídá: "Já jsem v Tatře Smíchov sám, potřebuju náhradníka." Dal se zlákat, bylo mu dvanáct. Wohl jej oblékl do výstroje, poněvadž Holeček neměl tušení, kam co na tělo patří.

Jenže v brance jej hokej nepoutal, zkoušel uspět v útoku. Marně. Už smířený s osudem chytal ve Slavii, to mu bylo čtrnáct. Obdivoval Pepíka Mikoláše, bravurního gólmana z Ostravy. Jeho fotku si pověsil nad postel. To netušil, že ho jednou vystřídá v národním mužstvu.

"Jeho vyhodili a pozvali mě. Hrál tenkrát za Chomutov, klub postoupil, všichni se opili a on přijel o den později na soustředění. Když si odbyl vojnu jako brankář Dukly Košice, zůstal na Slovensku. Nejen proto, že se tam oženil. Neměl najednou kam se do Čech vrátit, i když ho chtěla i pražská Sparta. Byt ti ale nedáme, musíš se nastěhovat do ubytovny ČKD, vzkázali mu. (V Holečkových časech neexistovali agenti, hráčské smlouvy a prémie za přestup. Jediné, čím se hráč lákal, byl byt v panelákové novostavbě.)

Až trenér Luděk Bukač, který přijel do Košic zachránit tým od sestupu z ligy, si po návratu do Sparty Holečka vyžádal. Byt se konečně našel. Sparta mu dala měsíční plat tři tisíce a čtyři sta nebo šest set za vítězný zápas. To bylo v roce 1973 velmi slušné, i když nic extra. V roce 1978, kdy ve Spartě končil, si přišel na čtyři a půl tisíce. Tehdejší hokej i fotbal byl už profesionální, ale navenek zůstávali ligoví hokejisté amatéry, vydělávajícími v potu tváře jako každý pracující.
Do ČKD, kde byl oficiálně zaměstnán v rámárně lokomotiv jako kreslič, se občas dostavil jen na besedy se spolupracovníky. Devět lidí tam muselo dělat i za desátého. "Byli rádi, že jsem mezi ně chodil, že nejsem nafoukanej."

Úvahy o emigraci
V Německu ho pak ohromili gáží sto tisíc marek, což bylo milion korun. I když platil čtyřicet procent na daních, usmála se na něj finanční spása. Mělo to ale podmínku. "Na ministerstvu zahraničních věcí jsem musel podepsat, že nedám své děti do německých škol. Načichli by nepřátelskou ideologií." Manželka pendlovala mezi Prahou a Mnichovem či Essenem, děti bydlely u babičky.

Kdo tenkrát svým vlivem způsobil, že hokejista mohl legálně odejít do cizích služeb na Západ? Ministerský předseda Lubomír Štrougal. "U něho jsme měli zastání, byl to fanda sportu. Dokázal přemluvit i Husáka, aby to podepsal." V roce 1978 legálně odešlo pět hokejistů: Jiří Holík, Machač, Pospíšil, Dzurilla a Holeček. Byli první po Jaroslavu Jiříkovi, který v dozvucích pražského jara z roku 1968 podepsal smlouvu do NHL.

Štrougal odůvodnil odchod pěti zasloužilých mistrů sportu - to byl honorární titul - jejich dlouholetou reprezentací. Zřejmě si uvědomoval i napětí doby: slavný Václav Nedomanský emigroval nelegálně už v roce 1974 a nebyl sám. Nehodlal tedy připustit nebezpečí dalších útěků.

I Holeček o emigraci přemýšlel. V sedmdesátém šestém roce za ním na Kanadském poháru přišel Bobby Hull, jeden z nejproslulejších kanadských hráčů. "Říkal mi, že by chtěl, abych chytal v Chicagu. Že mi dají roční smlouvu na milion dolarů, ale že tam musím hned zůstat. A já měl v Praze ženu a dvě malé děti. To není možné, řekl jsem Hullovi. Co není možné za milion dolarů? podivil se." Žádnou podobnou nabídku už Holeček nikdy nedostal.

Ostatně nechtěl emigrovat s vědomím, že se nebude moci vrátit domů. "Nejsem dobrodruh. Nemám na to povahu." Za oněch časů se o národním týmu říkávalo: Vyjede na led a s Holečkem už vede dva nula. "Ono se počítalo s tím, že aspoň dva vyložené góly chytím," říká gólman, který se nedočkal nesčíslných milionů a jehož sláva poznenáhlu chřadne. "Nikam mě moc nezvou, ale já chci dožít v klidu."

Jiří Holeček
Odkud jsem
Narodil jsem se 18. března 1944 v Praze u Apolináře a prožil mládí na Žižkově, táta byl klempíř v ČKD, maminka, která se narodila na venkově, měla v domě, kde jsme bydleli, domovnictví. V Košicích na vojně jsem si vzal Slovenku, mám s ní dvě děti, už jsem osmnáct let rozveden.
Čím vším jsem byl
Hlavně hokejovým brankářem, ale také jsem v dětství hrával v prádelně loutkové divadlo pro děti, měl jsem pětatřicet loutek. A hodně jsem studoval, vyučil jsem se radiomechanikem, udělal jsem si hotelovou školu, mám trenérskou školu 1. třídy. Hrál jsem ligu hlavně za Košice a Spartu, za nároďák jsem chytal 164krát, byl jsem také v Německu, trénoval jsem v Japonsku.
Co se mi v životě asi nejvíc povedlo
Hokej. Byl jsem v sedmdesátých letech třikrát mistrem světa a pětkrát nejlepším brankářem mistrovství světa, mám stříbrnou a bronzovou olympijskou medaili.
Můj nejbližší velký úkol
Dožít se důchodu.

Tento cyklus článků je inspirován televizním pořadem filmové a televizní společnosti FEBIO, s. r. o., vzniká ve spolupráci s touto společností a s jejím souhlasem je pro cyklus užíván název GEN.

Autoři:

Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.

  • Nejčtenější

Překvapení v nominaci. Z Rulíkova týmu pro MS vypadli Nosek, Vrána či Ticháček

5. května 2024  20:46,  aktualizováno  21:38

Dlouho očekávaný jmenný výčet zazněl. Trenér české hokejové reprezentace Radim Rulík představil...

Zazářil v pravou chvíli. Pastrňák vystřelil Bostonu v prodloužení postup

5. května 2024  5:27,  aktualizováno  7:04

Hokejisté Bostonu po dvou porážkách zvládli rozhodující sedmý zápas úvodního kola play off NHL...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Česko - Švýcarsko 1:2. Generálka na MS nevyšla, prosadil se pouze Krejčík

5. května 2024  12:21,  aktualizováno  19:05

Také ve třetím utkání na Českých hokejových hrách národní tým prohrál, Švýcarsku v Brně podlehl...

Hertl na mistrovství nedorazí, Vegas ho nepustí. Obrovská ztráta, mrzí Nedvěda

7. května 2024  15:36,  aktualizováno 

Národnímu týmu by se tuze hodil, v případě příletu by okamžitě zabral pozici prvního centra a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec snu o medaili. Hokejová osmnáctka prohrála ve čtvrtfinále MS se Slováky

2. května 2024  16:06,  aktualizováno  22:03

Českým hokejistům se sen o medaili na světovém šampionátu hráčů do 18 let ve Finsku nevyplní. Ve...

V kádru rakouských hokejistů na MS je i útočník Rossi z Minnesoty

7. května 2024  19:46

Útočník Marco Rossi z Minnesoty nechybí v nominaci hokejistů Rakouska na mistrovství světa v Praze...

Hokejistou extraligové sezony je Filippi, v play off vládl Kacetl

7. května 2024  19:39

Nejlepším hokejistou extraligové sezony byl na slavnostním galavečeru v Praze vyhlášen Tomáš...

Tlak? Hlavně zážitek! Občas nám někdo naloží, ale to k tomu patří, říká Kondelík

7. května 2024  18:51

Ačkoliv místo v základní sestavě jisté nemá, doposud trenéra národního týmu Radima Rulíka pokaždé...

McDavid může mít čtvrtou Hart Trophy. V nominaci jsou i Kučerov a MacKinnon

7. května 2024  18:40

V nominaci na Hartovu trofej pro nejužitečnějšího hráče NHL jsou obhájce prvenství a trojnásobný...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...