Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Djurgaarden je ve Švédsku jako u nás Sparta, vysvětluje zlínský Marušák

Jiří Marušák | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

22 2014
Zrovna ho měl v práci masér Patrik Hučko, když se obránce Jiří Marušák dozvěděl, že se hokejisté Zlína utkají v Lize mistrů také se švédským Djurgaardenem, kde v letech 2007 a 2008 odehrál 68 zápasů v Elitserien.

"Jak jsem to uslyšel, potěšilo mě to. Hned jsme s Paťasem nostalgicky zavzpomínali na časy ve Švédsku," připomněl 38letý Marušák, že také Hučko má bohaté zkušenosti s hokejem na severu Evropy. "Na Djurgaarden mám pěkné vzpomínky."

Co se vám líbilo nejvíce?
Životní styl, pohoda. S rodinou jsme si bydlení ve Stockholmu užívali.

A hokejově hodnotíte necelé dvě sezony v Djurgaardenu jak?
Bylo to velmi prestižní angažmá. Djurgaarden je ve Švédsku sportovní značka, obchodně je to nejvíce ceněný klub. Vždycky nám to také vtloukali do hlavy. Je to něco podobného, jak když hrajete u nás za Spartu. V době, kdy jsem tam byl, procházel tým proměnou, klub měl také nějaké ekonomické problémy. Výsledky odpovídaly kvalitě kádru. Poprvé nám o fous uteklo play-off, podruhé jsme postoupili do čtvrtfinále. Ale sezony byly hodnocené pozitivně.

Jak moc se tým od vašich dob změnil?
Djurgaarden jsem začal sledovat zase až letos, když jsem se dozvěděl, že bojují o Elitserien. Zůstal tam jenom Timmy Pettersson, s kterým jsem ve druhé sezoně nastupoval v obraně. Odešel do Čerepovce, a když Djurgaarden sestoupil, vrátil se, aby mu pomohl zpátky. Teď dělal kapitána.

Jste s někým v kontaktu?
S nikým, ani jsem tam pak nebyl. Ve Stockholmu ale máme pár známých mimo hokej. I proto jsem měl radost, že se tam můžu vrátit.

Zmínil jste, že Djurgaarden má ve švédském hokeji výsadní postavení. Jak se to projevovalo?
Třeba ohromnou základnou fanoušků. Když sestoupili, pořád klub podporovali. Tohle musí mít v sobě, věrnost ke klubu si předávají z generace na generaci. Tradice se nedá koupit ani ošidit. Zdravé jádro fanoušků je velmi silné. Jsou výborně organizovaní. Na každý domácí zápas měli nachystané choreo, jezdili za námi ven.

Tušíte, v které hale budete hrát?
V Globenu to asi nebude, je zbytečně velký. Ani my jsme tam téměř nehrávali. Hala Hovet je na hokej lepší. Tribuny jsou strmé, je tam daleko lepší atmosféra než v Globenu.

Zjišťoval jste, proč tak slavný klub spadl?
Nevím. Ale letos jsem měl nutkání Timmymu zavolat. Teď, když nás nalosovali do jedné skupiny, zkusím pohledat kontakt.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze