Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Už patřím do Norska, říká judista, jenž se staral o plzeňské hokejisty

Stavanger | foto: Tomáš Flaškapro iDNES.cz

25 2016
Stavanger (Od našeho zpravodaje) - V roce 1981 mu bylo čtrnáct let, když ho rodiče s mladší sestrou posadili do auta a vydali se na sever. Do Norska, na prázdninovou dovolenou. Až tam se dozvěděl, že zpátky do komunistického Československa se už nevrátí... „To mi teprve došlo, proč byli rodiče na hranicích tak šíleně zpocení, když nás tam drželi čtyři hodiny a všechno prohledávali,“ vzpomínal dnes 49letý Jiří Ronzani.

Uplynulý víkend se rodák z Prahy staral ve Stavangeru o výpravu hokejové Plzně, právě v Norsku Škoda vítězně vstoupila do základní skupiny Ligy mistrů proti Oilers, šestinásobným šampionům země.

„Hokej mám rád, jsem fanoušek a šéf Oilers je můj soused. Takže když přijedou Češi nebo Slováci, poprosí mě, jestli bych nepomohl. Přál jsem samozřejmě Stavangeru, ale vyhrál určitě lepší tým,“ hodnotil Ronzani výsledek 3:0 pro Plzeň.

Ale zpět k jeho začátkům v nové zemi. „Naštěstí jsem tenkrát dělal judo a byl docela dobrej. A ve Stavangeru je kvalitní judistický klub. Tam jsem si našel místo a oni mě přijali mezi sebe, to mě na začátku zachránilo.“

Původně se přitom rodina měla po emigraci posunout ještě dál, až za oceán do Ameriky, kde žije bratr Ronzaniho matky. „Nakonec se to semlelo tak, že jsme zůstali tady. Nelituju. Norsko je pohodová země. Oženil jsem se tady, mám děti, pracuju jako zdravotní bratr na psychiatrii ve stavangerské nemocnici,“ líčil plynnou češtinou.

Rodinné osudy se však pořádně zamotaly. Po listopadu 1989 se otec vrátil do Česka, maminka přece jen zamířila do Ameriky, kde dnes žije i jeho mladší sestra. „Češtinu tak udržuju už jen po telefonu. Se ženou a dětmi mluvím doma pouze norsky,“ svěřil se Ronzani.

Na rodnou zemi však nezanevřel, do Prahy občas zamíří s přáteli. „Udržoval jsem stále i kontakt se svým biologickým tátou, měli jsme dobré vztahy. Bohužel, před dvěma lety zemřel, a to jsem byl v Česku zatím naposledy. Na pohřbu...“

Přestože Ronzani tvrdí, že v norštině má i po pětatřiceti letech cizí přízvuk, bere severskou zemi jako svůj domov. „Do Česka už bych se nedokázal vrátit, patřím sem. Táta měl tohle jiné, nikdy si tady nezvykl, norská povaha mu nesedla. Proto se pak vrátil,“ připustil Ronzani a už s úsměvem dodal: „Bylo mi čtrnáct, když jsem zdrhnul. V pití piva jsem ještě nebyl zajetý, takže mi ta místní prohibice, kdy se přes týden vlastně nepije, nevadí. To spíš kamarádi berou jako velkou kuriozitu, když je vezmu do Prahy a vidí všude zahrádky a rozesmáté lidi s půllitry v ruce.“

Jiří Ronzani při rozhovoru ve stavangerské aréně

Jiří Ronzani při rozhovoru ve stavangerské aréně

Pro turisty je Norsko jednou z nejdražších destinací v Evropě. Jak se tam žije samotným Norům?

Průměrný plat je okolo 28 tisíc norských korun. Daně jsou vysoké, tak 35 procent. Velmi drahé je bydlení, auta. „Ale když máte práci, nic vám nechybí. Příroda je tady fantastická. Hory, moře, fjordy, to je neuvěřitelná krása! Bydlím tady 35 let a každou neděli s rodinou jezdíme na túry, do kopců. Nikdy mě to nepřestane bavit,“ vyprávěl Ronzani.

Pravda, pohled na fjordy i Čechovi zažene hořkost z ceny sklenky piva, kterou v baru pořídíte za 79 korun. Norských. Pro pořádek - vynásobte třikrát, až pak vám vyjde cena v české měně...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze