Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Věřil jsem, že budeme v extralize nahoře, tvrdí litvínovský šéf Šlégr

Jiří Šlégr jako asistent na střídačce Litvínova | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

15 2016
Předloni titul, loni baráž. A letos? Výsledkové jojo hokejového Litvínova nekončí, Verva zase bojuje o špičku. Po 29 kolech je čtvrtá a na lídra extraligy Třinec ztrácí jen čtyři body.

„Loni jsme to podcenili. Nebyli jsme dobře připravení, projevila se euforie z vyhraného titulu. Letos je to jiné, jsme lépe trénovaní, kluci mají čisté hlavy. Týmu jsem věřil, nebylo potřeba ho nějak zásadně obměňovat. A díky dobré práci jsme teď zaslouženě nahoře,“ chválí litvínovský šéf představenstva Jiří Šlégr.

Vážně jste věřil, že s takřka stejným týmem, který se loni zachraňoval, budete tak vysoko?
Určitě. Ten kádr byl prakticky stejný jako v titulové sezoně, ale po ní se stalo, co se stává i jiným. Když se vám něco po tolika letech povede, tak vás to trošku semele, nějaké věci podceníte, a pak už se to nabaluje jedno s druhým. Přijdou porážky, zranění, psychika. Zaplať pánbůh, že jsme se zachránili a dneska mají kluci zase po té titulové euforii tu obrácenou zkušenost s baráží. Vědí, o co hrají, a proto si myslím, že mají výsledky.

Přesto, kdyby vám někdo po té minulé sezoně řekl, že po 29. kole budete ztrácet jen čtyři body na první místo, věřil byste?
Věřil bych, že budeme hrát někde výš, nahoře. Viděl jsem přípravu, jakou kluci měli, s jak čistou hlavou do toho vstupují. Přestože ten začátek nebyl bůhvíjaký. Ale věřil jsem, že máme výborné trenéry, kteří dokážou tým namotivovat a připravit, že to půjde. Ale samozřejmě pokud se bavíme o té absolutní špičce, tak to je už takový bonus. Náš cíl je pořád play-off, nebudeme koukat, jestli jsme první či šestí. Chceme se prostě udržet nahoře.

Takže si nebudete zvyšovat výkonnostní laťku?
Nic bych nezvyšoval. Cílem každého hokejisty by mělo být vstupovat do každé sezony s tím, že ji chce vyhrát. A doufám, že to všichni naši hráči v hlavách mají. A jak to dopadne, to uvidíme.

Mluvil jste o lepší přípravě na sezonu. Co v ní bylo jinak?
Letní příprava byla daleko dynamičtější, taková silově dynamická. A přineslo to ovoce. Dneska už to není úplně o tom, jestli někdo uběhne deset kilometrů za nějaký čas, ale spíš o tom, zda má výbušnou sílu. A na to jsme se s naším kondičním trenérem zaměřili a myslím, že odvedl velice dobrou práci. Jsme prostě líp trénování, ale samozřejmě bez toho systému, který do hry vloží trenéři, a bez jeho dodržování by to taky nefungovalo. Úspěch je kombinací obojího.

Fotogalerie

Můžete se takhle vysoko držet až do konce základní části extraligy?
Je to o hlavě. Stejně jako si kluci museli uvědomit, když hráli loni o sestup, že musejí šlapat, když se chtějí zachránit, tak dneska, když chtějí jít z co nejlepší pozice do play-off, tak se na něj musí dobře připravit. A pořád makat dál.

Daří se vám, ale přesto, neplánujete nějaké změny v kádru?
Vždy se může něco stát. Nesedíme tady a nečekáme, jak to dopadne. Snažíme se připravovat i na příští sezonu, protože to už se musí dělat teď, ale abych říkal konkrétní věci, to spíš ukáže čas. A jestli může v nejbližší době někdo přijít či odejít? Všechno je možné (smích).

Letos se daří nejen vašemu Litvínovu, rozjeli se také někteří čeští hráči v NHL. Co říkáte na výkony Pastrňáka či Voráčka?
Z nějakého důvodu mají naši hráči trochu pomalejší rozjezd, ale pak to přichází. Na druhou stranu je to asi dobře směrem k play-off. Takže mi to určitě dělá radost, když vidím kluky na předních místech bodování. Pastrňák měl hektický začátek NHL, ani nevěděl, jestli s ním podepíšou smlouvu či ne. Ale nakonec zůstal a já předpokládal, že u něj ta výkonnost bude mít stoupající tendenci. A Voráček? Povedla se mu bodová šňůra, ale vždy je těžší obhajoba. Moc mu přeju, aby vydržel.

Jste v kontaktu s Jaromírem Jágrem? Co soudíte o jeho výkonech?
Na Floridě byla výměna trenéra, manažer šel na střídačku, uvidíme, co to přinese. Ono to není úplně o Jardovi, ale o celém týmu, jak se jim bude dařit. Věřím, že se zvednou. Ale jestli budeme od Jardy očekávat pořád kupu bodů, tak si myslím, že bychom byli blázni a utopisti. Ten věk tam už prostě je, proti těm pětadvacetiletým klukům, kteří mají drajv, Jarda musí hrát víc hlavou. A také si na něj po té jeho minulé skvělé sezoně dávají pozor daleko víc než kdykoliv jindy.

Myslíte si, že to je už opravdu jeho poslední sezona v NHL?
U něj nikdo neví. Je to opravdu jenom na něm. A myslím, že to bude hodnotit až po sezoně, jak se mu povede, jaký z ní bude mít pocit. A jestli ještě bude mít chuť se připravit na další.

Na posledním zápase Litvínova s Třincem se byl podívat Martin Ručinský. Jak jemu se líbí letošní výkony Vervy?
Je určitě příjemně překvapený, tak jako většina lidí. A pak je pro něj i jednodušší, že může z pozice manažera zařadit litvínovské hráče do národního týmu. A to zase dělá radost mně, že tam po dlouhé době máme své zástupce. A myslím, že zaslouženě.Bodování

8

Tomáš Marcinko

Třinec

8

Dominik Kubalík

Plzeň

7

Tomáš Mertl

Plzeň

Góly

7

Tomáš Marcinko

Třinec

6

Dominik Kubalík

Plzeň

5

David Květoň

Vítkovice

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Chomutov 5 3 2 0 0 17:9 13
2. Plzeň 5 3 0 1 1 24:13 10
3. Vítkovice 5 3 0 1 1 17:10 10
4. Třinec 5 3 0 1 1 15:12 10
5. Kometa 5 2 1 1 1 17:12 9
6. Liberec 5 3 0 0 2 9:8 9
7. Ml. Boleslav 5 2 0 1 2 12:13 7
8. Jihlava 5 1 1 1 2 13:15 6
9. Litvínov 4 2 0 0 2 6:8 6
10. Sparta 4 2 0 0 2 11:15 6
11. Olomouc 5 2 0 0 3 10:18 6
12. Hr. Králové 5 1 1 0 3 9:14 5
13. Pardubice 5 1 0 0 4 9:15 3
14. Zlín 5 0 1 0 4 6:13 2

Najdete na iDNES.czmobilní verze