Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tlustý a nejlepší český střelec v NHL? Našlápnuto mám, uznává

Jiří Tlustý a Alexander Sjomin se radují z trefy Caroliny. | foto: AP

29 2013
Dvacet gólů za sezonu, to je v hokejové NHL měřítko, podle kterého se určují střelci. Útočník Jiří Tlustý má k této metě blízko i ve zkrácené sezoně, s Jágrem a Voráčkem bojuje o post nejlepšího českého střelce.

"Tahle hranice mě samozřejmě láká a našlápnuto mám. Jenže přede mnou je ještě velký kus cesty, takže radši nebudu předbíhat," řekl muž, jenž za Carolinu nastřílel už 14 gólů.

V čem jste se zlepšil, že jste najednou tak nahoře?
Dostávám příležitost hrát, nastupuju vedle Erika Staala a Alexe Sjomina. A hlavně si věřím, to je ta největší změna. Asi je to dané důvěrou trenéra, který mě staví na všechny situace. Ale musím ji neustále potvrzovat, abych si ji udržel.

Jaká je vaše role v elitním útoku?
Čeká se od nás, že budeme hodně ofenzivní. Jenže já navíc musím dávat pozor, aby se soupeř nedostával do přečíslení a abychom nedostávali goly. To je můj úkol.

Souhlasíte, že prožíváte nejlepší sezonu v NHL?
Asi ano. Hraju se skvělými hokejisty, což je pro mě ohromná zkušenost. Užívám si to.

Jak moc vám pomohlo, že jste hrál v Kladně s Jágrem a Plekancem v jedné lajně?
Hrát s takovými frajery bylo neuvěřitelné. Jarda Jágr byl můj hrdina, když jsem vyrůstal, takže to bylo úplně nádherné být vedle něj. A také bylo fajn hrát před rodiči, kamarády a českými fanoušky.

Jak prožíváte souboj o pozici nejlepšího českého střelce? Hecujete se s Jágrem a Voráčkem?
Spíš s Jakubem než s Jardou, s tím nejsem úplně v kontaktu. Ale s Kubou jsme dobří kamarádi, takže se popichujeme.

Máte nějaký osobní bodový cíl?
Já si cíle moc nedávám. Snažil jsem se prosadit a teď je pro mě nejdůležitější udržet se v první lajně. Musím neustále potvrzovat, že na to mám. Takže to je vlastně takový můj cíl, který se mi zatím daří plnit.

Máte za sebou zápas v Torontu, kde jste v NHL začínal. Jaké to bylo?
Hezké, ale teď mnohem víc prožívám fakt, že se nám zase nepovedlo vyhrát. Je to už posedmé v řadě, což není příjemné. Mrzí mě to o to víc, že jsme měli zápas ve svých rukách. Teď nás čeká těžký zápas ve Winnipegu a pak Montreal, což nebude nic jednoduchého. Musíme se rychle vrátit na vítěznou vlnu.

Pořád věříte, že můžete s Carolinou postoupit do Stanley Cupu?
Samozřejmě, tým na to máme. Dokázali jsme to na začátku března, teď bohužel prohráváme. Netěší nás to, všichni jsme psychicky dole.

A kdybyste se nakonec do play-off nedostali, měl byste zájem jet na mistrovství světa?
To je ještě všechno daleko, já nekoukám tak dopředu.Najdete na iDNES.czmobilní verze