Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Muž, který krotí Ústecké Lvy. Jsem prý kaskadér

Fanoušci hokejistů Ústí nad Labem | foto: Karel Pešek, Jakub Pokorný,  MF DNES

7 2014
Krotit hokejové Ústecké Lvy je teď možná nebezpečnější než vlézt do klece s těmi skutečnými. "Říkají mi, že jsem kaskadér. Ale já nemám co ztratit," nebojí se šéf představenstva Jiří Zdvořáček, který je v nejvyšší funkci teprve od března. Krotitel prvoligových Lvů = krotitel dluhů. Je jich na 30 milionů korun.

Váš otec býval taky předsedou Slovanu. Bavíte se o té situaci?
Jeho názor si vyslechnu, hodně spolu diskutujeme. Ale pohledy jsou rozdílné. On to dělal v dobách, kdy tady byl hokej hodně amatérský, teď jsme profesionální mužstvo se vším všudy.

Vážně nemáte co ztratit?
Ne. Přišel jsem s tím, že nikomu nebudu lhát. Všechno řeknu na rovinu. A beru to jako zkušenost. Můj džob je v RWE. Pokud to tady nedopadne, a já za to nemám ani korunu, pokračuju tam. Jako kaskadérství to neberu. Třicet let chodím na tribunu, ústecký hokej mi není lhostejný. Já nechci v příští sezoně chodit jen na krajský přebor.

Akcionářská struktura

Akcionářů Ústeckých Lvů je podle předsedy představenstva Jiřího Zdvořáčka zhruba 20 až 24. "Jenže řada z nich má jednu, dvě či tři akcie z celkového počtu dva tisíce," sdělil. Klub má čtyři hlavní akcionáře, ale žádný z nich nemá většinu. Jsou to podnikatelé Milan Hagan, který je největší akcionář, Robert Šatník, Jan Zykmund a ViaChem; tuto firmu zastupuje právník Jan Dragomir. Větším akcionářem je i město.

Když klub zachráníte, nedosadíte do vedení i ústecké legendy Čalouna a Štěpánka? Oba už jsou u mládeže.
Tím se teď nezaobírám. Když stavím teprve zdi od baráku, ještě nepřemýšlím o kobercích. Máme vlastní problémy, je před námi obrovský kus práce. A může se stát, že za měsíc tady nebudu. V představenstvu jsem pár měsíců a nelituju. Kdyby se nabídka znovu objevila, znovu bych ji přijal.

Přitom dluhy jsou zhruba třicetimilionové. Sedí ta cifra?
Nezveřejníme ji. Ale rozhodně ty částky, co čtu v novinách, nejsou ani přehnané, ani nízké.

Kdo za dluhy může?
Tohle v současné chvíli ničemu a nikomu nic nepřinese. Nechci prát špinavé prádlo. Chci se zaměřit na záchranu hokeje. Pokud budeme hrát 1. ligu, tak si na podzim pojďme říct, kdo za to může. Rozhodně to není jen dluh za poslední sezonu, ale bylo by jednoduché házet špínu na předchozí kolegy.

Dlužíte i bývalému trenérovi a manažerovi Šindelovi? Má vás žalovat o 450 tisíc korun.
Pan Šindel je mezi věřiteli. Ale nevidím důvod, proč by jeho dluh měl mít VIP postavení vůči ostatním. A to můžu říct, že některým hráčům se dluží ještě víc.

Finanční situaci Lvů jste označil za kritickou. Přežijí?
Akciová společnost je na umělém dýchání, a buď se z přístrojů sundá a zachrání, nebo se odpojí a zemře. Ale myslím, že se to všechno ještě dá vyřešit. Na druhou stranu se jednání akcionářů opakovala a dodnes scénář záchrany není.

Aktuální vývoj

V pondělí akciovka Ústečtí Lvi zrušila přípravu, včera ji ale 16 hráčů zahájilo pod hlavičkou občanského sdružení. Vedou ji kouči Skrbek a Mareš. "Jde o kluky, co chtějí hrát za Ústí. Žádný s námi nemá smlouvu. A většině skončila i v akciovce," řekl Vladimír Evan, manažer sdružení. "Jsou to vesměs mladíci, Ústečáci, kteří nemusí dojíždět. Nechtějí se válet doma, ale trénovat."

Jsou akcionáři rozhádaní?
Nejsou. Všichni se snaží najít řešení, ale ještě se na něm nedohodli. Nebylo nalezeno. Ale třeba hledáme něco, co se nedá najít.

Co by se dělo potom?
Kdyby naše společnost skončila v insolvenci, záleželo by na insolvenčním správci, jak s ní naloží. Což ještě neznamená konec klubu. Může jít do konkurzu, prodat se, někdo může dluhy koupit. Ale my se pokusíme insolvenční řízení zastavit, s věřiteli jednáme.

Polovinu závazků tvoří dluhy vůči akcionářům, jak ale smazat zbývajících 15 milionů?
Myslím, že to v našich silách je. Je to otázka solventnosti akcionářů. A taky toho, jestli budeme schopní dodržet lhůty, které nás nemilosrdně začínají dostávat pod tlak. Teď je to jen o finanční hotovosti, kterou do klubu potřebujeme do dvou tří měsíců nalít a která by ho ozdravila. Neříkám, že zachránila. Zatím ani nejednáme s novými sponzory, protože si potřebujeme nejdřív udělat pořádek u nás.

V pondělí jste zrušil společnou přípravu do valné hromady, která je 5. června, a hráčům nařídil individuální. Jak na to reagovali?
Přišli úplně všichni včetně Roubíka, Alinče nebo Skleničky a já byl až překvapený, kolik máme hráčů. Říkal jsem jim, ať se ptají, žádný dotaz nebyl. Berou to jako fakt. Jak se k tomu postaví, nevím. Pokud se hráč poohlédne po chlebíčku jinde, zazlívat mu to nebudu. Grin je v Plzni, pan Orct v Litvínově; ten se ptal na závazky, ale k odchodu mi nic neřekl, dozvěděl jsem se to až z webu. Já bych byl rád, aby tu hráči zůstali, mám k řadě z nich vřelý vztah. Teď jsme bez manažera i bez trenéra. Nadšený z toho nejsem... Rád bych, aby to naši hráči vnímali tak, že se jim nic neslibuje, že se jim nelže.

Váš předchůdce Josef Vejlupek však na startu sezony říkal, že je 90 procent dluhů smazáno. Není.
Bylo to jinak. Měli připravený scénář na devadesátiprocentní oddlužení. Bohužel se nenaplnil.

Licenci na 1. ligu vlastní občanské sdružení Slovan Ústí čili mládež, a soutěž přihlásí. Může ji i hrát?
Je hodně důležité, že přihlášku podají! A je pak jedno, jestli licenci pronajmou Slovanu Ústečtí Lvi nebo firmě Hokej s.r.o. Kdokoli ale převezme hokej v Ústí, musí převzít i sportovní dluhy, to je podmínka svazu. Takže pokud teď v akciovce umažu dvě výplaty hokejistů, o to bude mít nová společnost méně závazků. Jakmile přijdou velké peníze, budu se je snažit rvát do hráčů, abych jim pomohl.

Jak hokejisty je poznamenalo, že nedostávají gáži?
Když těm s menšími výplatami vypadnou dva měsíce, je to pro ně tíživé. Pokud někoho chtěli vyhodit z pronájmu, tak jsme mu jako klub pomohli a nepatrnou částku jsme mu dali. Děkuju jim, jak to zvládají, nemůže to být lehké. Na ty jejich dva měsíční platy jsme měli použít dotaci 2,5 milionu od města, která byla schválená. Ale pozastavili ji kvůli insolvenčnímu řízení. Město je znepokojeno, nemá ze současné situace radost. A čeká, jak to dopadne. K hokeji má neutrální stanovisko.

Kolik má klub zaměstnanců?
Pět až šest lidí. Snažím se, aby se aspoň jim platilo. Vyšla nám vstříc Spolchemie. Slíbila peníze už na minulou sezonu, závazek nesplnila, ale teď posílá splátky podle splátkového kalendáře. A v termínu. Drží nás nad vodou.

O licenci na 1. ligu, jejíž pronájem vám 30. dubna skončil, budete se sdružením jednat?
Do mimořádné valné hromady ne, bylo by to nesolidní. Stejně jako kdybych na hráče uplatňoval opce. Nechceme dělat kroky, které by akciovku zavazovaly. My jsme sice dva subjekty, ale jeden klub. Že občanské sdružení začíná stavět nový tým, to je první signál pro nás jako akciovku.

Zachránila vás "mládež"? Její šéf Jaromír Holík tvrdil, že nebýt půjčky 2,4 milionu korun, v prosinci by v Ústí 1. liga skončila.
Rozhodně hokej nedrželi, ale pomohli. Stejně jako akcionáři, kteří se k tomu postavili čelem. Hlavně pan Hagan, který k dohrání sezony hodně přispěl. Ano, teď nepřijel na valnou hromadu a ta nebyla usnášeníschopná, ale prostě visel na dálnici D1 v koloně, když jel z Brna. On není ten, na koho by se měla svádět vina.

A nebude se svádět vina i na vás, když to akciovka nepřežije, byť jste ve funkci krátce?
Já sice akciovku zastupuju, ale pro mě je priorita, aby se hrál hokej v Ústí. Takže když nebude akciovka životaschopná, budu se snažit podporovat v budoucnu i jiný subjekt. Tuhle loď neopustím, dokud to nebude jasné. A to není.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze