Jiruš bude tři zápasy stát. Vynadal sudímu

Ústí nad Labem - Liberec: Havel, Novák a Jiruš - Michal Havel (vlevo) a kapitán Václav Novák (uprostřed) z Ústí nad Labem stíhají Valdemara Jiruše z Liberce. | foto: Libor ZavoralČTK

15 2008
Praha - Libereckým hokejistům bude chybět tři zápasy klíčový obránce Valdemar Jiruš. Činnost mu zastavila disciplinární komise Asociace profesionálních klubů. Jirušovi ve druhé třetině pátečního zápasu Liberece s Ústím nad Labem ujely nervy a sudího Jaroslava Kubeše počastoval několika vulgárními urážkami.

Podle zápisu o utkání šlo o nadávky hrubého zrna.

Jirušovi se prý nezdálo, že rozhodčí přehlédl několik ústeckých faulů, a když se s ním rozhodčí odmítl na toto téma bavit, vynadal mu.

Ve 37. minutě vyfasoval Jiruš za svá slova osobní desetiminutový trest, další následoval ve zkráceném řízení od disciplinární komise.

Ústí v utkání vyhrálo 4:1. Liberec, který prohrál i nedělní domácí zápas s Vítkovicemi, bude postrádat svého elitního beka ve středu proti Pardubicím, ve čtvrtek na Spartě a v neděli doma proti Kladnu.

Jiruš se proti udělenému trestu může odvolat.

Disciplinární komise APK také potrestala Znojmo pokutou 10 000 korun za to, že se obránce Radim Bičánek bezprostředně po zápase na ledě pražské Sparty v rozporu s pravidly vyjádřil na adresu rozhodčích.

Poté, co moravský tým prohrál s úřadujícím mistrem 4:5 v prodloužení brankou v oslabení, Bičánek nazval trojici sudích v čele s Tomášem Turčanem "pruhovanými šašky".

Liberec a Třinec protestují proti sporným gólům

Vedení hokejových klubů Bílí Tygři Liberec a Oceláři Třinec podala oficiální protest proti regulérnosti branek, které jejich týmy inkasovaly v nedělních zápasech 41. kola extraligy.

Liberec nesouhlasí s uznáním třetího gólu Vítkovic z 56. minuty, kdy útočník Martin Tomášek tečoval puk za brankovou čárou bruslí. Třinci se nelíbila situace z 41. minuty zápasu s Karlovými Vary, kdy se prosadil Petr Kumstát. Podle Moravanů puk nepřešel brankovou čáru.

"Mám z toho doteď těžké srdce a jsem i nadále přesvědčen o tom, že gól byl uznán chybně, neboť byl podle mého názoru dosažen úmyslným kopnutím bruslí," řekl dnes ČTK liberecký kouč Dušan Gregor. Rozhodčí Tomáš Turčan branku, která byla nakonec vítězná, po konzultaci s kolegou u videa uznal.

I sporný moment ze souboje Třince a Karlových Varů řešil videorozhodčí, hlavní sudí Martin Homola poté gól uznal. "Podle nás není vidět, že je puk za brankovou čárou," uvedl sportovní ředitel Ocelářů Pavel Marek. Podle třineckých hráčů, kteří byli na ledě, navíc rozhodčí přerušil hru ještě před dokončením akce, což se ale podle televizních záběrů nedá poznat.

Stížnosti obou klubů bude řešit Komise rozhodčích Českého svazu ledního hokeje, kterou řídí Pavel Halas. "Ještě dnes bych měl dostat kazety se záběry a zřejmě nejpozději ve středu rozhodnout," řekl Halas.