Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jmenování nového kouče se zřejmě urychlí

7 2004
Praha - Ke jmenování nového kouče hokejové reprezentace možná dojde dříve než se původně předpokládalo. Zainteresované k tomu nutí povinnosti spojené se zářijovým Světovým pohárem. Nejpozději do 25. května musí česká strana pro účely tohotu turnaje nahlásit jména třiadvaceti hráčů do pole a tří gólmanů.

Již příští čtvrtek se v Praze sejde výkonný výbor, který se bude otázkou nástupce dosavadního kouče Slavomíra Lenera zabývat. 

"Jsem toho názoru, že bychom to měli na příštím zasedání  výboru vyřešit, protože i sami potencionální kandidáti chtějí mít jasno co nejdříve," řekl již v dubnu šéf svazu Karel Gut.

"Záleží ovšem na tom, zda se členové výkonného výboru k tomu přikloní, či budou chtít nechat otázku kouče až na novém vedení, které vzejde ze svazové konference," dodal.

Volební konference svazu se však uskuteční až 26. června. Pravděpodobnější je tudíž varianta, že čtvrteční jednání výkonného výboru probere seznam kandidátů a následně na mimořádném zasedání schválí nový realizační tým, který sestaví mužstvo pro Světový pohár.

Pokud by se ale členové stávající exekutivy shodli na tom, že volba Lenerova následovníka bude až v kompetenci nového vedení, musel by nominaci na Světový pohár provést třeba generální manažer Zbyněk Kusý. Anebo ještě Lener, jemuž dvouletý kontrakt se svazem vyprší až 30. června.

"To mi přijde trochu nelogické," reagoval Lener na tuto spekulaci. "Není přece možné vybrat někomu tým a pak mu říci, že ho povede. Každý kouč má svoje představy a hráče, jimž věří, a koneckonců odpovídá i za výsledky. Jména pro Světový pohár by měl vybírat už nový trenér," míní současný lodivod reprezentace, jenž se v příštím extraligovém ročníku postaví na střídačku pražské Sparty. A hned přidal i svůj návrh: Vladimír Růžička.

Stávající Lenerův asistent a kouč pražské Slavie skutečně figuruje mezi adepty na post trenéra národního mužstva. Spolu s ním jsou v kurzu rovněž Vladimír Vůjtek z Kazaně, bývalý trenér Sparty Alois Hadamczik či Ivan Hlinka, strůjce historického úspěchu na olympijském turnaji v Naganu.  Posledně jmenovanému už údajně Gut učinil nabídku. 
Předseda hokejového svazu má představu, že nového lodivoda by měl dosadit ještě stávající výkonný výbor, a to na rok s možností další jednoleté opce.

V úvahu ovšem připadá také eventualita zvolit kouče s kompetencemi jen pro Světový pohár a až na základě dosažených výsledků jednat o případné další spolupráci.

Světový pohár se uskuteční znovu po osmi letech. Vyvrcholí 14. září v Air Canada Centre v Torontu a Češi se v základní skupině potkají s Finy, Němci a Švédy. Turnaj řídí zámořská hráčská asociace NHLPA a podle pravidel tamní NHL bude moci k utkání nastoupit pouze osmnáct hráčů plus dva brankáři.

"Soupiska však není omezena žádnými restrikcemi. Původně se uvažovalo o tom, že alespoň tři hráči musejí být mladší dvaadvaceti let, ale pořadatelé nakonec od tohoto požadavku ustoupili," ujistil generální sekretář svazu Martin Urban.

V roce 1996 se Světový pohár českým hokejistům vůbec nepovedl. Hvězdný tým v čele s Jaromírem Jágrem prohrál všechny tři zápasy s Finskem, Švédskem a s Německem a do závěrečné části turnaje se neprobojoval. Prvenství v něm budou obhajovat hokejisté USA.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze