Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hokejový exot, který bavil NHL, se rozloučil s kariérou. Vaří pivo

Bitkař John Scott se raduje ze štědré finanční odměny, kterou dostali zástupci Pacifické divize za výhru na All-Star Game 2016. | foto: www.cbssports.com

9 2016
Na jaře se stal hlavní postavou poutavého příběhu, který bude filmově zpracován. O víkendu se s hokejovou kariérou rozloučil. John Scott umístil na Instagram video, jak vaří pivo, a opatřil je popiskem: „Zvykám si na život v hokejovém důchodu.“

Až do loňského podzimu byl dvoumetrový Kanaďan pro nesportovní veřejnost neznámou postavou. Hokejoví nadšenci jej měli za drsného bitkaře a zákeřného hráče. A nemotorného exota, který na ledě působí spíše komicky. A právě Scottova „nehokejovost“ stála za bláznivým nápadem pár nadšenců. Co takhle dostat Scotta do All-Star Game? Utkání hvězd se mělo v roce 2016 poprvé hrát jako turnaj ve hře tři na tři. O to více měly vyniknout Scottovy nedostatky.

Myšlenka rychle získala masovou podporu. Scott najednou vedl hlasování a až za ním zůstávaly opravdové hvězdy NHL. „Nezasloužím si to,“ rmoutilo jej. Když anketu opravdu vyhrál, nechal se od ostatních hokejistů přesvědčit, aby na All-Star Game odjel. Krátce před lednovou slavností dostal Scottův příběh nečekanou zápletku, Arizona edmontonského rodáka vyměnila a Montreal jej poslal na farmu. Šlo snad o podraz, který měl překazit Scottovu účast v Nashvillu? To téma se řešilo.

Když se rval John Scott...

Za hromotluka se postavila hokejová veřejnost a NHL ustoupila. Scotta nechala hrát. Bijec se stal hitem exhibičního víkendu. Jeho dresy se okamžitě vyprodaly, on rozdával autogramy, zúčastnil se dovednostních soutěží, při Utkání hvězd dal několik branek a svedl fingovanou rvačku s fenomenálním útočníkem Patrickem Kanem. Scottův tým turnaj vyhrál, jeho kapitán byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem. Za odměnu získal automobil. „Jsem rád, že jsi tady,“ usmíval se šéf NHL Gary Bettman.

Mělo jít o škodolibý vtip pár fanoušků. Nakonec se z toho zrodila story sezony. Opravdový happy end jí následně dodalo narození dvojčat, která tou dobou čekala Scottova žena Danielle. Pohádka o hokejovém neandertálci skončila debutem za slavný Montreal. Čtyřiatřicetiletý hráč ihned po dubnovém zápase věděl, že se nejspíše jeho kariéra uzavřela. „Byla dobrá,“ pochvaloval si.

Ač byl mnohými fanoušky dlouho považován za bezohledného idiota, není žádný hlupák. Spoluhráči jej vždycky měli ve velké oblibě.

„Je to skvělý parťák,“ řekl o něm Torey Mitchell, který s ním nastoupil v Montrealu. Podobně o něm mluvili i další. Zaujal je dobráckou povahou i inteligencí. Ostatně má titul z mechanického inženýrství. Svůj vztah k technice ukázal i o posledním víkendu, kdy se na sociální síti rozloučil s kariérou zveřejněnými záběry na speciální hrnec na vaření piva. „Zvykám si na hokejový důchod. Vařím pivo, belgický saison,“ napsal. A také na ně zval. „Stavte se na pintu.“

Jeho nový život začal, snad nebude hořký.Najdete na iDNES.czmobilní verze