Jandač doporučil Straku a Zábranského. V Rusku chci přežít dva roky, říká

17 2018
Ještě měsíc, jeden velký turnaj a pak dvouletá éra Josefa Jandače u hokejové reprezentace skončí. A začne nová, ve které se ujme silného a ambiciozního Magnitogorsku, ruského klubu z evropské špičky. „Pro mě by bylo vítězstvím, kdybych tam přežil celé dva roky. To znamená, že by přišel výsledek,“ říká Josef Jandač, zatím stále reprezentační kouč.

Po mistrovství vám končí smlouva. Proč jste se rozhodl neprodloužit?
Vzhledem k tomu, že na akcích, jako byl Světový pohár, olympiáda a mistrovství světa, jsme neudělali medaili, tak nechci setrvávat ve funkci, abych dostával pod zbytečný tlak sebe nebo i český hokej, jestli jsme pod mým vedením schopni získat medaili, nebo ne. Takže máme před sebou poslední akci, na tu se budeme soustředit, pak si podáme ruce a rozejdeme se s veškerou úctou.

Doporučil jste šéfovi svazu svého nástupce?
Ptal se a pro mě jsou ta jména naprosto jasná - Martin Straka a Libor Zábranský, to jsou pro mě výrazné osobnosti jak z hlediska hráčské minulosti, tak mají úspěchy i teď na trenérském poli. Nemají třeba tolik odtrénováno, ale když kolem sebe budou mít silný realizační tým, tak by to neměl být problém. Jsou to pro mě ti správní Češi, kteří budou mít k národnímu týmu vztah. Myslím, že ho mám já, stejně tak ho měli i přede mnou Vláďa Vůjtek, Vláďa Růžička, i ten Lojza (Hadamczik) - ačkoliv se nemusíme - tak chtěl pro tým určitě to nejlepší. Je třeba, aby ten nástupce stál pevnýma nohama na zemi a nenechal se rozj...t venkovními vlivy.

Kdo by podle vás měl nahradit Josefa Jandače na pozici trenéra hokejové reprezentace?

celkem hlasů: 3853

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 24. dubna 2018. Anketa je uzavřena.

Martin Straka 1877
Filip Pešán 722
Libor Zábranský 470
někdo jiný 345
Vladimír Růžička 301
Rostislav Vlach 138

Jakou byste jim dal radu?
Aby měl hlavně silný realizační tým. Aby nepodlehl nějakým tendencím či mediálním přestřelkám, jestli novináři osloví Frantu, Pepíka, nebo někoho jiného podle toho, zda zrovna potřebujete kritiku, nebo pochvalu. Nepodlehnout tomu a vzít si silný, výborný a pracovitý realizační tým. Ten štáb musí být dostatečně široký na to, aby se mohl připravit na soupeře, rozdělit si speciální týmy, vhazování, všechny tyhle situace, aby pak hráči měli servis, na který jsou zvyklí.

Čím vás oslovil Magnitogorsk?
Rozhodoval jsem se poměrně dlouho a kontakty probíhaly historicky už dříve. Já jsem to probíral hlavně s rodinou, protože to je a bude pro mě priorita. V době, kdy jsem nabídky dostával, tak jsem je odmítal, protože to nebyly destinace, kam by mohla jít rodina se mnou. Jen po mistrovství světa v roce 2010 přišla nabídka z Kyjeva - ve městě byly anglické školky, měli jsme už vybrané bydlení, ale pak klub nedostal licenci, protože rekonstruoval tribuny. Pak už ta konstelace nikdy taková nebyla. Až teď přišla. Magnitogorsk je klub, který patří do špičky KHL. Má ambice a já měl pocit, že kdybych tu nabídku nepřijal, tak už by mi ji nedali.

Nešlo tedy odmítnout?
Šlo. Už jsem to v minulosti několikrát odmítl. Teď jsme si to ale vyříkali doma, děti zvládnou školu, žena už to bude mít trošku jednodušší a beze mě se obejdou. Bude se nám stýskat, máme nějaký plán, abychom se navštěvovali. Ale pro mě je tento tým z KHL hrozně zajímavý.

Fotogalerie

Josef Jandač u reprezentace

Je to i osobní výzva?
Ano. Potěšil mě jejich velký zájem. I přítomnost Viktora Kozlova rozhodla. On dodělával sezonu a teď mi bude dělat asistenta. Sám říkal, že by se rád přiučil. Pro mě by bylo vítězstvím, kdybych přežil celé dva roky. To znamená, že by přišel výsledek. Když ne, půjdu pryč, tam to rychle sundávají. A druhé vítězství by bylo, kdyby to pak Viktor ode mě převzal a něco se naučil.

Řešil jste angažmá i s útočníkem Janem Kovářem, který v klubu působil?
Bavil jsem se s ním, jak klub fungoval. Poslední sezona nebyla úplně optimální, ale nějaké informace jsem od něj taky dostal. Skončila mu smlouva. Zájem je o něj v klubu veliký, má tam hodně dobré jméno i postavení. Zanechal za sebou v Magnitogorsku výraznou stopu. Nabídku má, váží si ho, ale další kroky jsou spíš na něm, jak se rozhodne.

Vy byste ho jako trenér určitě chtěl, že?
Bavil jsem se s ním o tom. Ale jestli on to takhle cítí, že má i jiné zajímavé možnosti, rozhodne se podle sebe. Třeba chce i nějakou změnu. Už tam je přeci nějakou dobu. Nemám rád nějaké přemlouvání, půjde o svobodné rozhodnutí.

Konec po šampionátu. Jandač se rozloučí s reprezentací, míří do Ruska

Za asistenta jste si vybral i Jiřího Kalouse. Proč jeho?
Sami mi nabídli, jestli bych si nechtěl přivést nějakého kolegu, se kterým se mi dobře dělá a věřím mu. Měl jsem ještě jednoho trenéra z Česka, který by šel se mnou. Ale oni se i vzhledem k trenérské zkušenosti Jirky Kalouse rozhodli pro něj a my jsme na sebe zvyklí. Vím, co od sebe můžeme očekávat. Dobře vytváří servis, přípravy, videa, rozbor hry soupeře.

Je důležité i pro český hokej mít trenéry v zahraničí? Že se přiučí, něco pak přinesou zpět?
Nejdůležitější podle mě je mít kvalitní trenéry doma, aby hráči dostávali co nejlepší trénink, servis, zlepšovali se. Máme tady teď novou generaci, můžeme se bavit o nějakém nádechu. Ale je potřeba to posouvat dál a dál. Aby přišly další ročníky. Věřím, že to kluci potvrdí, že to není jen nějaké vzplanutí, že si kluci čuchli k NHL a konec. Svoje role si musí ještě teprve uhrát. Kvalitu mají, budou ji mít, věřím, že se nezblázní v hlavě. Máme trochu problém vzadu, vepředu jsou Nečas, Zadina, Kaut, Chytil, Chlapík. To samé Vrána, Pastrňák, Kaše. Ale v obraně máme momentálně problém. A myslím, že i top světového gólmana, který dovede ukrást zápas, v NHL momentálně nemáme.

Kvalitních mladých je málo, ale Jandač se snažil, hodnotí experti

Třeba se po dvou letech vrátíte a budete u reprezentace pokračovat.
Nevím. Může se stát, že mě brzy vyhodí a budu zpátky raz dva. Anebo tam taky nějaký čas strávím. Uvidím. Ale tohle je dospělý hokej, já u něj dělal celou dobu. My potřebujeme super trenéry u mládeže, abychom posouvali trenérské řemeslo trochu dál, aby oni měli výborné podmínky i motivaci, trávili na zimáku čas, nedělali souběžně nějakého pojišťováka. Potřebujeme, aby se makalo na plný úvazek, to je nejdůležitější pro náš hokej. To, že budeme mít v dospělé kategorii trenéra v zahraničí, je dobrý. Ale aktuálně to není nejdůležitější.

Jak jste na tom s ruštinou?
Určitě se do toho budu dostávat víc a víc, ale myslím, že jsem připravený natolik, abych mohl plnohodnotně vést v ruštině trénink. Na tom jsme se s klubem i domluvili. Angličtiny už tam měli dost; byl tam Paul Maurice, Mike Keenan, ale měli tam pak k dispozici i tlumočníka, protože ne všichni Rusové třeba rozuměli. A víme všichni dobře, že když na Rusa mluvíte rusky třeba i s chybami, ocení to daleko více, než když na něho mluvíte anglicky.

Autor:

Nejčtenější

Bednář se vrací na led, posílí druholigové Vrchlabí. Ve hře je i Hlinka

Jaroslav Bednář v dresu Hradce Králové

Druholigové Vrchlabí řeší střeleckou krizi angažováním velice zvučných hokejových jmen. K...

Nezadržitelný Ovečkin střílí jak divý. Může překonat Gretzkého?

Alexandr Ovečkin

Ve 32 zápasech této sezony nasázel 29 gólů. V historických tabulkách střelců přeskočil Bobby Hulla,...

Rittich vychytal Calgary další výhru, Vrána dal desátý gól v sezoně

Brankář Calgary David Rittich vytěsňuje střelu, kterou vyslal Luke Kunin z...

David Rittich byl vyhlášen první hvězdou otevíracího zápasu sobotního programu hokejové NHL....

Kaše trefil Anaheimu výhru, Krejčí s Pastrňákem bodovali v derby

Ondřej Kaše (vlevo) z Anaheimu se žene do útoku v duelu proti Pittsburghu.

VIDEO První hvězdou pondělního zápasu Pittsburghu s Anaheimem byl vyhlášen český útočník hostů Ondřej...

Nejhorší jednička na světě? Zachův parťák z Devils rok nevychytal výhru

Cory Schneider (vpravo) odchází z ledu poté, co dostal v utkání s Las Vegas tři...

Ročně bere 6 milionů dolarů, ale výhru svému týmu naposledy vychytal 27. prosince 2017. Ne, to není...

Další z rubriky

První gól v reprezentaci. Mrzí mě ale prohra, litoval mladík Zdráhal

Patrik Zdráhal

Hokejový útočník Patrik Zdráhal svou premiérovou brankou v české reprezentaci zvýšil ve 29. minutě...

Česko - Rusko 2:7. Dva góly Kubalíka se ztratily v českém trápení

Český brankář Dominik Furch inkasuje gól v utkání Channel One Cupu proti Rusku.

České hokejové reprezentaci se druhý zápas na Channel One Cupu vůbec nepovedl. Po čtvrteční výhře...

Ruští hokejisté zdolali Finsko 5:0. Slavili s 71 000 diváky

Zápas Channel One Cupu mezi Ruskem a Finskem proběhl na stadionu Zenitu...

Ruští hokejisté porazili Finsko 5:0 a před 71 381 diváky oslavili na fotbalovém stadionu Zenitu...

Najdete na iDNES.cz