Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Debakl hokejistů? Jandač: Střední generace zaostává, paběrkujeme

8 2013
Byl to ošklivý obrázek: hokejová reprezentace na úvod Karjala Cupu schytala ve Švédsku debakl 0:6. Vůbec si neškrtla, zaostávala ve všem. Tým byl nadále střelecky nemohoucí a v obraně kupil řadu chyb. "Znovu se ukázalo, kde je náš největší problém - nemáme střední generaci hráčů," tvrdí trenér Josef Jandač.

Nejde o žádný objev, s podobnými rozbory už přišli i jiní experti, jenže čtvrteční zápas se Švédskem jenom znovu naplno odhalil největší slabinu českého hokeje.

"Kdy jsme udělali naposledy medaili na juniorské úrovni? Vždyť my jenom paběrkujeme, střední generace neexistuje. To je realita, které se musíme podívat do očí," říká Jandač, jenž má s reprezentací osobní zkušenosti - byl asistentem Vladimíra Růžičky.

Kolaps se Švédy

Moc dobře tudíž ví, o čem mluví. Český tým má na Karjale řadu hráčů, kteří jsou v ideálním hokejovém věku. Jenže na Švédy vůbec neměl, přitom soupeř nenasadil žádný super výběr. I on hraje na turnaji s mužstvem, z něhož se na olympiádu v Soči dostane jen minimum jmen.

"Je to pravda, kterou bychom si měli říct. Jestli máme na to přehrávat třiadvacetiletý Švédy, když naši stejně staří kluci dostávali na mezinárodní úrovni juniorů rychty. Ten rozdíl tam zkrátka je a nevím, jestli se vyrovná nebo jestli se vůbec zmenšuje."

Jandačova slova možná znějí krutě, ale výsledky z posledních let mu dávají za pravdu.

"Tak je to i ve fotbale. Byli tu Šmicerové, Poborští a Kollerové, kteří nám dělali výsledky. Dokázali držet krok se špičkou. Teď jsme na ústupu a my se to bojíme pojmenovat a přijmout. Místo toho je každý trenér u nároďáku za vola," všímá si kouč.

ČEŠI INKASUJÍ. Martin Thornberg střílí švédský gól, brankář Jakub Kovář puk

ČEŠI INKASUJÍ. Martin Thornberg střílí švédský gól, brankář Jakub Kovář puk nezasáhl.

Podle něj je problém především v mentalitě hráčů. Ti současní prý nemají takovou touhu obětovat se pro hokej jako borci, kteří v minulosti sbírali na světových šampionátech metály.

"To vidíte na dětech. Dřív si hrály venku, dneska mají větší možnosti, ale nevyužívají toho. Přitom mají posekaná hřiště, my hráli na drnech, ale ony tam nejsou," diví se Jandač a přidává jeden osobní postřeh.

"Na obecním pozemku jsem kousek od svého domu udělal hřiště. Vrazil jsem do toho prachy a nechal postavit umělku, kolem toho ovál a nechal vše volně přístupné pro veřejnost. První rok tam bylo plno, druhý děti ubyly a teď odtamtud vyháním puberťáky, kteří si tam vypalujou cigarety a já po nich sbírám flašky. V tom vidím tu změnu."

TĚSNĚ VEDLE.Švéd Mattias Janmark-Nylen v šanci před českým brankářem Jakubem

TĚSNĚ VEDLE.Švéd Mattias Janmark-Nylen v šanci před českým brankářem Jakubem Štěpánkem.

Těžko soudit, jestli je to v ostatních zemích jinak, jenže Jandač pořád vidí oproti vyspělejším státům rozdíly.

"I v cizině mají podobné problémy, ale naše společnost je přece jenom jiná. Komunisti tady zanechali stopy a morálka je tu horší. Důkazem jsou Skandinávci, kterých je míň než nás, přesto dokážou vyprodukovat víc talentů."

Proč?

"Mají jiné možnosti. Vždyť Sparta jako velký klub disponuje jenom dvěma ledovými plochami, lidé ve Švédsku jsou bohatší, je to dané i časem. Můj kamarád má šikovného kluka, který by už měl udělat změnu a jít do lepšího klubu. Jenže nemůže, kvůli nedostatku času, není natolik vyspělý, aby dojížděl sám na tréninky a navíc jsou tu školní povinnosti. On to prostě nezvládá časově ani finančně a jeden talent je v háji. Podobných případů je hodně a ty nám pak chybějí."



Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v Pchjongčchangu vyvrcholí v neděli 25. února.

Předkolo play-off, úterý 20. února - 4.10: USA - Slovensko, 8.40: Slovinsko - Norsko, 13.10: Švýcarsko - Německo a Finsko - KoreaČtvrtfinále, středa 21. února - 4.10: Česko - vítěz USA/Slovensko... celý program

Josef Jandač, Martin Erat, Pavel Francouz, Roman ČervenkaOndřej Němec, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Jan Kovář, Dominik Kubalík





Najdete na iDNES.cz



mobilní verze