Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jandač: Cítím odpovědnost. Jágra se budu ptát, jak myslel svůj konec

Josef Jandač působí s krátkou přestávkou ve Spartě od roku 2011. Od příští sezony odejde a povýší u národního týmu | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

14 2016
Když v úterý dovedl hokejisty Sparty k extraligové výhře nad Třincem, trenér Josef Jandač už možná tušil, že se stane od příští sezony hlavním koučem národního týmu. O jeho povýšení šéfové svazu informovali ve čtvrtek. „Nedělám nic jiného než telefonuju,“ pousmál se Jandač.

Jaká je tedy vaše první reakce na jmenování hlavním trenérem reprezentace?
Cítím odpovědnost. I když ta nová role bude až od příští sezony, teď zůstávám v roli asistenta. Seběhlo se to trochu rychleji kvůli Světovému poháru, dostal jsem nabídku, abych přijal odpovědnost za nominaci.

Měl jste vůbec čas na rozmyšlenou?
To asi jo. Pan Král něco takového naznačoval už před touhle sezonou. Ptal se mě, jak vidím své další působení, jestli mám namířeno někam jinam, jak jsem smluvně vázaný v klubu. V minulých dnech nabyla diskuze konkrétnějších rozměrů. Já jsem nabídku přijal.

Jak reagovala na toto rozhodnutí Sparta? Existovala nějaká dohoda se šéfem Petrem Břízou?
Mně po sezoně končí smlouva a tím i mé působení ve Spartě, protože nemůžu souběžně vést národní tým a klub. Petr Bříza o té možnosti věděl, takže myslím, že na to je připravený stejně jako pan Speychal (výkonný ředitel Sportovního holdingu Praha, pod nějž Sparta majetkově spadá).

Fotogalerie

trenér Josef Jandač

Máte teď větší motivaci se rozloučit úspěchem?
Samozřejmě je to závazek. Ale na druhou stranu to není tak, že bych měl zvýšenou motivaci až teď. Dělám každý rok maximum proto, aby se to povedlo. To, že se podařilo vyhrát dvakrát základní části, dostat se do semifinále, je pro sparťanského fanouška málo a k vytouženému výsledku jsme nedošli. Věřím, že se to letos povede. Ale není to jen o mé práci, ale o práci celého týmu. Chci jako každý trenér uspět pokaždé.

Přemýšlel jste už o složení realizačního týmu u reprezentace?
Budu mluvit s Jirkou Kalousem i Jardou Špačkem a chci se potkat příští týden i s Vláďou Vůjtkem a budeme řešit co a jak, potřebuju vědět, jaké mají oni představy. S těma chlapama se mi pracuje dobře, vycházíme spolu dobře. Určitě bych preferoval pokračování. Ale nevím, jak to mají nastavené.

Budete s nimi konzultovat i první nominaci na Světový pohár, která musí být hotová do konce února?
Jarda Špaček a Jirka Kalous se chystají do zámoří. Konzultujeme to spolu, byli jsme trochu připravení, že za to budu zodpovědný já, ale stejně budeme nominaci skládat spolu.

Jste připravený na tlak, který s prací hlavního kouče hokejového národního týmu souvisí?
Národní tým je něco jiného, ale už třetím rokem působím jako asistent. Pozice hlavního kouče je hlavně velká odpovědnost. Věřím, že jsem na ten tlak připravený, těším se na to.

Budete přemlouvat k návratu i veterána Jaromíra Jágra? Alespoň na Světovém poháru na zámořském kluzišti by ještě hrát mohl.
Myslím, že tyhle debaty přijdou, pochopitelně se budeme bavit. Nevím, jestli se tomu dá říkat přemlouvání, ale spíš se ho zeptám, jak přesně myslel rozhodnutí skončit v národním týmu.

Jandače mrzelo vyřazení Sparty Třincem letos v dubnu:Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu startuje ve středu 14. února.

Čtvrtek 15. února, 13.10: Česko - Korea
Sobota 17. února, 4.10: Kanada - Česko
Neděle 18. února, 8.40: Česko - Švýcarsko

Josef Jandač, Martin Erat, Roman ČervenkaOndřej Němec, Dominik Furch, Pavel Francouz, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Michal Birner

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.czmobilní verze