Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsme lepší, vyhrajeme, burcují se junioři

5 2001
M o s k v a - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Ohromné odhodlání sálá z hokejových juniorů před dnešním finálovým bojem s Finskem. "Hrr na ně," dunělo kabinou po dopoledním rozbruslení. Hokejisté strávili na ledě asi čtyřicet minut, teď je čeká taktická porada, odpočinek, lehká svačina a od 14 hodin to vypukne. Do tréninku se zapojili i zbývající dva marodi, Ivan Rachůnek a Ladislav Vlček. "Všichni už jsou v pořádku," hlásil asistent Pavel Hynek. "Budeme ale hrát na tři útoky, stejně jako proti Švédům." Mezi hráči se rozkřiklo, že rozhodující bitva bude v televizi. "Ne, nejsme z toho nervózní, zvládneme to," mluví za všechny bek Klesla.Podívejte se na fotogalerii Zápas od 14 hodin sledujeme on-line

"Při poradě znovu budeme hráčům opakovat, že musíme vycházet hlavně z defenzivy. Od toho se bude naše hra odvíjet," zopakoval Hynek. Borci by měli myslet na svou hru, nepřizpůsobit se protivníkovi. Ani televizní kamery by je podle něj neměly zneklidnit, i když to pro mnohé může být vůbec první představení v přímém přenosu. "Vždyť je to jedno. Pro kluky je to životní zápas, dají do toho všechno. A okolí nebudou moc vnímat."

Než stačil trenér prozradit další zajímavosti, už ho vyháněl jeden z pořadatelů. "Hele, kolik už je," ukazoval na hodinky. Bylo 9,50 místního času a český tým měl plochu rezervovanou do deseti...

Hned po nich se na trénink vydali Finové. Reprezentanti se vysprchovali a šli soupeře okouknout. "Já je osobně moc neznám. My si ale věříme si, že jsme lepší. Vyhrajeme," burcuje Klesla ostatní. "Bereme to jako životní zápas, moc chceme zlato." Potom si zapnuli bundy, nasadili čepice a vyrazili do autobusu. Za pár hodin mohou prodloužit skvostnou éru českého hokeje. "A také to vyjde!" křičí obránce Jan Výtisk.

V dosavadním průběhu historie juniorských mistrovství získal český tým jediné vítězství, a to v uplynulé sezoně ve Švédsku. Nejlépe jsou na tom mladíci Ruska a Kanady, kteří ukořistili shodně po deseti zlatých medailích. Československý federální výběr se pětkrát umístil druhý, šestkrát třetí. Kanonýr Pavel Brendl má  nadosah vítězství v kanadském bodování,  což se naposledy povedlo Robertu Reichlovi v roce 1990. Tehdy nasbíral 21 bodů, Brendl jich má před finále devět.   

Zde si přečtěte další zajímavosti o zápasu
Jak se baví hokejoví reprezentanti? Čtěte ZDE

Pravděpodobná sestava:
Duba - Klesla, Ustrnul, Pojkar, Výtisk, Nosek, Čutta - Brendl, Nedorost, Blatný - Vrbata, Sivek, Erat - Havel, Plekanec, Moskal

Zdeněk Blatný (vpravo) sráží u mantinelu Fina Markku Paukkanena.

Při dopoledním rozbruslení se junioři zaměřili i na nácvik založení útoku. Vzadu pozoruje svěřence asistent trenéra Pavel Hynek.

Narychlo povolaný kustod Petr Bílek, který působí v týmu "dospělých", vysušuje dresy juniorů v kabině.

Juniory povzbuzují i faxy od fanoušků z Čech, které mají vyvěšené v kabině.

Juniorští hokejisté právě opustili kabinu, začíná práce kustodů. Hned vedle mají šatnu Finové, soupeři českého týmu ve finále mistrovství.

Trenéři Jaroslav Holík a Pavel Hynek udílejí juniorům pokyny při dopoledním rozbruslení před finále světového šampionátu s Finskem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze