Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Junior Novák udělá pro tým všechno

21 2001
Havlíčkův Brod - Když před více než dvěma lety zamířil hokejový obránce Filip Novák do zámoří bez souhlasu mateřského klubu, tak ještě netušil, jak se jeho rozhodnutí jednou obrátí proti němu. Trenéři reprezentační dvacítky si obránce celku Regina Pats vyhlédli před loňským světovým šampionátem jako jednu ze zámořských posil, tehdejší vedení Českých Budějovic však řeklo jeho nominaci ne. "Byla to pro mě velká rána. Čekal jsem, že na sto procent pojedu alespoň na soustředění, tak jsem byl hodně zklamaný," přiznal Novák.

Kdy jste se dozvěděl, že na mistrovství světa budete chybět?
Pořád jsem se zkoušel ptát mého agenta, jak na tom vlastně jsem. Řekl mi, že se na povolení pracuje a že to vypadá dobře. Jenže potom se na mě přiletěli podívat pan Holík s panem Míškem a ještě to pořád nebylo vyřízené, tak už jsem začal trošku pochybovat. A když jsem nedostal žádnou pozvánku ani na poslední chvíli, bylo to jasné.

Měl jste pak vůbec chuť sledovat úspěšné tažení týmu za obhajobou mistrovského titulu?
Hráli jsme zápasy, tak to vlastně ani nešlo, ale viděl jsem to potom na videu.

Letos se podobné komplikace při vaší nominaci nevyskytly?
Vůbec ne. V Budějovicích už je nový manažer - pan Pařízek, který se ke mně zachoval velice dobře a nedělal mi žádné problémy.

Premiéra na mistrovství světa vás čeká v úterý proti výběru Spojených států? Jaký je to soupeř?
Myslím, že Američané budou výborní bruslaři, ale kombinačně na tom zase tak dobře nebudou. Ale v každém případě nás čeká těžký zápas.

Trenéři očekávají, že na turnaji nahradíte jednu z hvězd loňského šampionátu - Rostislava Kleslu...
Je to hezké slyšet, zvlášť od pana Holíka, který hokeji rozumí. Rosťa je skvělý obránce a doufám, že se mi to podaří. Udělám pro tým všechno.

V domácím prostředí budete pod obrovským tlakem. Po dvou zlatých medailích se čeká další úspěch...
Určitě, ale zase na druhou stranu budeme mít větší podporu fanoušků, tak by se to mělo vyrovnat. A nervozita bude po prvních deseti minutách na ledě pryč.

Může se výhoda domácího prostředí obrátit v případě neúspěchu i proti vám?
Když si vezmu, že před dvěma lety ve Švýcarsku skončili Švýcaři pátí a vloni v Rusku Rusáci dokonce šestí, tak na tom asi něco bude. Ale čeští fanoušci jsou rozumní, a když budou vědět, že jsme do toho dali všechno, tak věřím, že budou v pohodě.

S jiným cílem než ziskem medailí se ovšem do turnaje asi nedá jít...
To se nedá. Na kterémkoliv turnaji se musí myslet na nejvyšší ocenění.

Pod trenérem Holíkem, který vyznává týmovou práci, asi soukromé cíle vůbec nepřicházejí v úvahu...
Určitě ne. Navíc když se bude dařit týmu, tak pro jednotlivé hráče je to lepší, než kdybychom skončili třeba šestí a pár hráčů mělo hrozně moc bodů a hráli jen na sebe. Tým vás vytáhne nahoru sám.

Třetí sezonu hrajete v juniorské soutěži za tým Regina Pats. Setkáte se na šampionátu s některým ze svých spoluhráčů?
Náš kapitán je v kanadském týmu. Při tréninku jsme se spolu vždycky hecovali. Třeba jsme si zahráli jeden na jednoho na prodloužení zápasu Kanada - Česko.


Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze