Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

K úspěchu nejlepší hráče nepotřebujete

12 2008
Zlín - Záskok. Tak lze stručně charakterizovat roli, kterou trenér juniorských hokejistů Zlína Zdeněk Čech plnil během uplynulého týdne, v němž vedl národní tým do dvaceti let. Jako prozatímní kouč juniorské reprezentace nezklamal. Jím vedený výběr obsadil na turnaji pěti zemí, který se konal na jižní Moravě, druhou příčku.

"V letošní sezoně dvacítka nikdy neskončila na lepším místě," připomíná Čech.

Výběr hráčů převážně z ročníku 1989 odehrál čtyři zápasy, v nichž dvakrát zvítězil a jednou remizoval. Podlehl pouze Švýcarsku. "V utkání se Švýcary jsme paradoxně byli o hodně lepší, ale doplatili jsme na slabou produktivitu," litoval Čech.

Ve zbytku turnaje však mohl být na své svěřence hrdý. Především vítězství 2:1 nad Švédskem bylo hodně cenné. "Švédy letos nikdo neporazil," vysvětluje zlínský trenér.

Čechovi imononoval zejména způsob, jakým si mladí Češi dokráčeli pro druhé místo. "Hráli jsme jako parta," potěšilo jej.

Se hodnocením klubového kouče souhlasí i útočník Roman Vlach. "Hodně věcí jsme si před turnajem vyříkali, hlavně co se herní stránky týče," popisuje osmnáctiletý centr. "Na ledě to bylo poznat. Podali jsme dobrý výkon, jeden hráč bojoval za druhého," líčí Vlach.

Ve vyrovnaném kolektivu nikdo vyloženě nezářil, ale ani nepropadl. "Těžko vyzdvihovat jednotlivce," přemýšlí trenér národního týmu. "Ale pochválit rozhodně musím brankáře Blažíčka," naznačil.

Výsledky "nové" české dvacítky na domácím turnaji

ČR - Finsko 1:2 s.n. (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)
Branky:
36. Hanzl - 3. Laine, rozhodující nájezd Lucenius. Hráno 9.2.
ČR - Švédsko '20' 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
Branky:
16. Hartmann, 43. Maxa - 55. Lasu. Hráno 8.2.
Česko - Švýcarsko 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Branky:
16. Bucher, 53. Schlagenhauf, 54. Froidevaux. Hráno 6.2.
Česko - Německo 2:0 (1:0, 1:0, 0:0).
Branky:
14. Vlach, 27. Janáček. Hráno 5.2.

Tabulka
1. Finsko    4  3 1 0 0 11:5 11
2. Česko    4 2 0 1 1  5:6  7
3. Švédsko  4 2 0 0 2 10:5  6
4. Švýcarsko 4  2 0 0 2 10:10 6
5. Německo   4  0 0 0 4   3:13 0

Solidně se prezentovala i kompletní defenziva. Český celek inkasoval ve čtyřech utkáních pouze šest branek. "V obraně jsme hráli spolehlivě," kvituje Čech. "Moc chyb jsme nedělali. Až na jednu hrubku ve střetnutí se Švédskem to bylo v pořádku."
Ofenziva dvacítky však už tak výstavní nebyla. Postarala se jen o pět gólů.

"Dařilo se Vlachovi s Maxou. Špatně nehrál ani Stejskal," jmenuje Čech hlavní tahouny. "Jenže jinak jsme se prosazovali těžko. Hrálo se ve velkém nasazení a z únavy pramenil nedůraz v zakončení. To je velký problém celého českého hokeje," povzdechl si.

V nominaci dvacítky chyběla řada hráčů, které lze nalézt na předních příčkách tabulky produktivity juniorské soutěže. Přednost dostali pracanti a bojovníci, kteří byli dříve z různých důvodů opomíjeni.

A výsledek?

Ročník 1989, který loni sestoupil z elitní skupiny A mistrovství světa, naznačil, že nad ním neradno lámat hůl. "K úspěchu nepotřebujete nejlepší hráče," říká Čech. "Musíte vybrat správný tým, který je mixem typologicky různých hokejistů."

Zlínský kouč platí za odborníka na mládežnický hokej, juniorské reprezentační týmy trénoval řadu let. Není divu, že v debatě týkající se nástupce Miloslava Hořavy, jenž u dvacítky skončil po pátém místě na letošním mistrovství světa, padlo i jeho jméno.

Výkonný výbor zvolí nového trenéra juniorské reprezentace, kterou v prosinci 2008 čeká světový šampionát v Kanadě, počátkem března.

A Čech je jedním z adeptů na uvolněný post. "Byla by to pro mě pocta," přiznává. "Určitě bych se tomu nebránil. Zkušenosti mám a tento ročník 1989 jsem vedl dva roky," připomíná.

Druhé místo z podniku, na němž se představil, by mu mělo v jeho ambicích jen pomoci. "Rozhodnutí je na jiných lidech. Pokud to vyjde, budu rád," dodal Čech.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze