Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vojtek z Kabátů: Hokej je jeden z mála sportů, který nedělá Česku ostudu

Kabáti věnovali písničku hokejové reprezentaci | foto: ČTK

2 2015
Šéf českého hokeje Tomáš Král o nich s nadšením říká: "Měli jsem už různé slavné útoky, třeba Blue line. Oni by mohli být pro změnu Black line. Mají hokejové srdce a já věřím, že se při mistrovství světa stanou významným členem našeho týmu." To Josef Vojtek, zpěvák kapely Kabát, se u té chvály pousměje a odpoví: "My bychom byla maximálně pětka poslední záchrany."

Nic to nemění na tom, že právě Vojtek a jeho kumpáni ze skupiny Kabát věnovali hokejové reprezentaci píseň, která má tým provázet během domácího šampionátu (více zde). „Je to dar. Kdyby bylo nejhůř, tak to alespoň naše pětka zachrání hudbou,“ říká Vojtek.

Jde o hymnu?
Ne! Doděláváme desku a tahle píseň na ní bude. Jen jsme ji chtěli chlapům z nároďáku věnovat co nejdřív. Zatím máme nazpívaných osm písniček, ještě čtyři čekají a deska by měla vyjít k 1. květnu.

Šéf svazu Král tvrdil, že se ve vás skrývá hokejový um. Opravdu?
Nejsem si jistý, jestli se to dá nazvat umem. Ale hokej jako kapela máme rádi, protože je to jeden z mála sportů, který Česku nedělá ostudu. Nikdo z nás ho ale na profesionální úrovni nehrál a já jsem si dokonce při bruslení zlomil ruku.

Dřív si hokejisté v šatně dokola pouštěli Michala Davida, teď prý duní hlavně Kabát. Co na to říkáte?
Těch chlapů je v šatně hodně, takže každý má jiný vkus. Hlavní ale je, že tam zní česká hudba, protože to je to, co by v české šatně mělo znít. Já jsem na to hrdý, jsem nacionalista a je jedno, jestli se pouští Michal David nebo někdo jinej. Třeba to pak kluci pouští i ve světě a trochu tím rozšíří obzor jiných.

Ego to ale člověku pošimrá, ne?
Jsme muzikanti, takže jsme rádi, že si lidi pouští naše písničky. Zvlášť takové slavné osoby. Takže nás to nešimrá, ale přímo lechtá.

Asi nejlegendárnější spojení vaší skupiny s hokejem je z roku 1996, kdy za slov „Vašku, ty si klasa chlap“ hokejisté po vítězném finále zkrápěli šampaňským v šatně premiéra Klause. A já mám pocit, že si tehdy vážně myslel, že je ta píseň o něm.
Naštěstí je Václavů v této republice dost. To byla taky skladba, která byla natočená na cédéčko, a to, že si to chlapi vybrali a pan Klaus se k tomu přimotal, byla náhoda. My jsme se nikomu nevnucovali, nepsali jsme pro nikoho hymnu. Ale tehdy to bylo spojené s tím, že nároďák vyhrál. Byla to obroda českého hokeje.

Už tehdy jste byli populární. Ale nezvýšilo se povědomí o vás?
Možná jsme zaujali někoho, kdo Kabáty ortodoxně nesnášel, protože jsme všude prezentovaní jako hroudy z Teplic a pivní kapela, a tak si nás třeba všiml, že takoví nejsme. Ovšem za každého by mělo mluvit živé zpívání a tohle byla jen odbočka.

Máte mezi hokejisty kamarády?
Slovo kamarád je dost ošemetná záležitost. Známe se, ale za kamarády považuji lidi, co už jsou mi hodně blízcí.

Tak s kterými hokejisty se dobře znáte?
Spíš s tou starší partou, jako je Jirka Šlégr. Ty mladší už moc neznám.

Skupina Kabát a jejich píseň věnovaná hokejové reprezentaci:

Autor:
Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze