Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kaberle soupeří na dálku s bratrem Tomášem

7 2001
Hannover - Bratrský souboj na dálku nyní prožívá nejzkušenější obránce české hokejové reprezentace František Kaberle. Zatímco bojuje v Německu o svou čtvrtou zlatou medaili ze světového šampionátu, jeho mladší bratr Tomáš srdnatě hájí barvy Toronta v druhém kole Stanley Cupu proti obhájcům trofeje z New Jersey. V posledních zápasech svých celků se oba zapsali do listiny střelců. František se podílel jedním gólem na debaklu Itálie, Tomáš rozhodl necelých třicet vteřin před koncem pátého zápasu o výhře 3:2 nad New Jersey.

"Je to takový boj na dálku. Zatím vedou na zápasy 3:2, takže uvidíme, kdo na tom bude lépe," uvedl sedmadvacetiletý František Kaberle. Naposledy spolu bratři telefonicky hovořili v pátek. "Většinou mi volá on, protože nevím, jak mají tréninky. Já mám navíc mobil pořád zapnutý," přiznal.

Na rozdíl od předešlého mistrovství se ale před odjezdem nehecoval se svým otcem, také bývalým úspěšným obráncem. Loni v Petrohradu jej totiž předčil ziskem třetí zlaté medaile. František Kaberle starší má pouze dva tituly. "Určitě by bylo hezké přivézt čtvrté zlato," pousmál se syn.

Na letošním mistrovství patří k nejzkušenějším českým hráčům, z obránců je nejvíce mezinárodně ostřílený. V Německu startuje na sedmém MS a od roku 1995 nechyběl v konečné nominaci ani jednou. "Samozřejmě, že si pamatuji na první mistrovství světa, to se nezapomíná. Bylo to jiné, hrál jsem poprvé a byl nováčkem," vrátil se o šest let zpět do Stockholmu.

Při jeho debutu skončil národní tým na čtvrtém místě, ale již o rok později odstartovala ve Vídni zlatá éra českého hokeje. "Na šampionát ve Vídni vzpomínám asi nejraději, vyhráli jsme poprvé," uvedl jediný český obránce, jenž se zatím na turnaji v Norimberku, Kolíně nad Rýnem a Hannoveru zapsal do listiny střelců.

Jeho snem, který by určitě udělal velkou radost i otci, by bylo obléknout reprezentační dres společně se svým o šest let mladším bratrem. Zatím se potkávají pouze při letních exhibicích a nastupují proti sobě v NHL. "Trochu jsme se o tom bavili, ale on hraje v dobrém týmu, takže aby přijel na mistrovství světa, musel by vypadnout hned v prvním kole nebo rychle ve druhém," podotkl odchovanec kladenského hokeje.

Teoretická šance nastala před rokem, kdy Toronto vypadlo ve Stanley Cupu a Tomáš Kaberle mohl přijet posílit český tým do Petrohradu pro čtvrtfinále. Trenér Josef Augusta se ale nakonec rozhodl do mužstva nezasahovat. "Snad by to mohlo vyjít příští rok, ale vzhledem k tomu, že Toronto má dlouhodobě dobré mužstvo, tak to asi nepřijde. Jedině, kdybychom se spolu dostali na olympiádu," hledal možnosti obránce Atlanty.

Příští rok bude Česká republika obhajovat v Salt Lake City zlaté olympijské medaile z Nagana a bratři Kaberleové patří mezi aspiranty na předpokládaných sedm míst pro obránce. "Momentálně na to nemyslím, do olympiády je ještě dlouhá doba. Šance ale mám a doufám, že se tam dostanu," přeje si František Kaberle.

Před Naganem se do týmu nedostal i z toho důvodu, že trenéři nevěřili, že se tehdejší bek švédského MoDo dokáže vyrovnat s nejlepšími útočníky zámořské NHL. Teď hraje František Kaberle v zámoří pravidelně za Atlantu a pomoci by mu mohla i spolehlivost na mistrovství světa. "K něčemu dobré by to být mohlo, ale před první olympiádou jsem také nastupoval pravidelně a taky nejel," připomněl Kaberle.

Český obránce František Kaberle překonává italského gólmana

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze