Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kaberle v Atlantě skončil, je volný hráč

2 2004
Kladno - Ani parádní sezona v dresu Atlanty mu nepomohla k tomu, aby v týmu zůstal. Hokejovému obránci Františku Kaberlemu skončila smlouva a od klubu neobdržel k 30. červnu nabídku nového kontraktu. Stal se tedy volným hráčem. „Počítal jsem s tím. Trenér Hartley má rád velké a silné hráče. Budu si muset sehnat něco jiného,“ řekl čtyřnásobný mistr světa.

Jeho slova o záměrech trenéra Boba Hartleyho potvrdil i první kontrakt s volným hráčem, který Atlanta uzavřela: angažovala urostlého českého zadáka Jaroslava Modrého, o jehož služby už neprojevili zájem v Los Angeles – více ZDE.

„Ještě čekám, až mi agent oficiálně sdělí, že jsem volný hráč. Pak se poohlédnu po něčem jiném,“ řekl Kaberle, který už se po sezoně z Atlanty odstěhoval. „Nemělo smysl tam nic nechávat. Věděl jsem, že jsem v klubu skončil.“

O budoucnost ale obavy nemá. „Pár klubů se už mému agentovi ozvalo a vyptávali, jestli bych za ně nechtěl hrát. Zatím to ale nebylo nic konkrétního. V Americe jsou až do pondělí svátky,“ řekl Kaberle.

Hokejové NHL hrozí výluka. Pokud se hráčská asociace do 15. září nedohodne s majiteli klubů na nové kolektivní smlouvě, soutěž nezačne. I proto bude letos trh s volnými hráči specifický – nabízí se řada hvězd a kluby vyčkávají. „Je jasné, že to bude těžké, ale snad se něco najde,“ usmál se zkušený obránce.

Díky tomu, že je volný hráč se alespoň vyhnul arbitráži, která by mu hrozila v případě, že by od Atlanty dostal kvalifikační nabídku na nový kontrakt. „To beru pozitivně. Klub nechce hráčům platit a vytáhne na ně spoustu špíny. Není to nic příjemného,“ řekl.

Teď má ale příjemnější starosti. V sobotu si s bratrem Tomášem zahraje čtyřhru na tenisovém turnaji v Prostějově. „Těším se tam, doufám, že ho konečně vyhrajeme,“ usmál se.

Letošní léto je pro hráče NHL specifické, na přelomu srpna a září se koná Světový pohár a František Kaberle, stejně jako jeho bratr Tomáš, v nominaci nechybějí. „Také jsem kvůli němu začal trénovat o tři týdny dřív než obvykle,“ řekl účastník letošního mistrovství světa v Praze.

Trénoval společně s bratrem a s několika dalšími hráči doma v Kladně. „A s Kladnem jsme domluvení, že s nimi oba půjdeme na led. Když bude výluka v NHL, počítáme s tím, že budeme za Kladno hrát extraligu.

Přehled českých nechráněných volných hráčů
Kategorie III (hráči, kterým skončila smlouva, je jim více než 31 let a odehráli v NHL alespoň 4 sezony):
Dominik Hašek (Detroit), Jiří Šlégr (Boston), Martin Ručinský (Vancouver), Petr Nedvěd (Edmonton), Robert Reichel (Toronto).

Kategorie UFA (hráči, kteřým končila smlouva a do 30. 6. neobdrželi nabídku tzv. kvalifikačního kontraktu, zpravidla jde o jeho desetiprocentní navýšení):
František Kaberle, Zdeněk Blatný (oba Atlanta), Michal Grošek (Boston), Karel Mošovský (Buffalo), Petr Buzek (Calgary), Tomáš Kůrka (Carolina), Pavel Trnka (Florida), Jan Hlaváč (NY Rangers), Stanislav Neckář (Tampa Bay).

Kategorie VI (hráči, kterým skončil kontrakt, je jim 25 let a více a strávili alespoň tři roky v NHL za předpokladu, že nastoupili k méně než 80 zápasům v NHL, pokud hrají v poli a k 28 zápasům, pokud jsou brankáři. Počítá se za základní část i play-off):
Jan Horáček (Edmonton), Pavel Rosa (Los Angeles), Robert Schnábel (Nashville).Najdete na iDNES.czmobilní verze