Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kadaň září, i když přišla o spoustu opor

5 2001
Kadaň - Senzací v první lize hokeje je Kadaň. Třebaže jí z kádru po letním výprodeji zbylo torzo, vede si skvěle. Ideální start jí vynesl na druhé místo tabulky. I při odchodu Noska, Skuhravého, Richtra, Oliveria a dalších matadorů jde hokejový život v Kadani dál. Až nečekaně sladce. Klub, který v létě pustil žilou, fascinuje na scéně první ligy kdekoho. Ani nejzarytější optimisté nečekali, že mladý tým vyhraje pět z šesti úvodních zápasů a bude na skvělém druhém místě tabulky. Hokej nemá logiku.

Kádr se ze 70 procent obměnil, místo aby se hledal a za pochodu dával dohromady, řádí v ohromné formě. "Zkušení hráči odešli, ale sehnali jsme jiné. Kádr se rozšířil, vznikla konkurence, každý cítí tlak a musí se o své místo prát," hledá jeden ze základních kamenů dobré výkonnosti kadaňský manažer Alois Chlustina.

Týmu přece musí bývalí tahouni chybět. Oliverius s Noskem tvrdí muziku v Litvínově, Skuhravý je v Kladně dokonce v první formaci, Richter nastřílel loni 19 gólů, skvělý byl Kaňka.

"Odešli borci, kteří dali z loňských 110 gólů 60. Lákala je extraliga nebo cizina. Dokázali, že na vyšší soutěž mají. Nám se vytvořil prostor pro jiné hráče, kteří musí pozici lídrů převzít. Zatím to vychází, ale máme za sebou jen šest kol. Abych řekl pravdu, úroveň soutěže jsem neznal," nepropadá euforii kadaňský trenér Otakar Vejvoda.

Manažer tvrdí, že mužstvo drží kolektivní pojetí. Přesto je v týmu hvězda, brankář Šlupina. "Ano, od něj se všechno odvíjí. Hráči mu věří," ví Vejvoda. "Dobrý gólman dělá 70 procent výsledků. Šlupinovi pomáhají beci i velká důvěra všech okolo," přidává Chlustina.

Kadaň inkasovala pouhých osm branek. Nikdo v soutěži není lepší. A přitom se složení obrany sesypalo jako domeček z karet. Pro zranění vypadli čtyři beci: Mudra, Kivoň, Prošek a Ovšák. "Narychlo jsme sehnali Pateru z Kladna, ihned zapadl," uvedl manažer. "Okolnosti nás dohnaly k tomu, že jsme útočníka Znamenáčka přeškolili na obránce," tvrdí kouč.

Dobré výsledky se podepsaly na báječné atmosféře. "Do kabiny moc nechodím, ale proč by neměla být nálada dobrá? Na hráčích vidím velkou chuť, po vítězstvích bolí méně šrámy, není tolik cítit únava," ví Vejvoda.

Mužstvo čeká další test, už dnes na Ytongu Brno. "Jedeme bez čtyř zraněných beků, Kladno si zřejmě stáhne Pateru. Budu rád, když povezeme dvacet hráčů," myslí už dopředu trenér.

"Nikoho narychlo shánět nebudeme. Držíme se staré pravdy: Vítězná sestava se nikdy nemění," tvrdí s úsměvem kadaňský manažer Alois Chlustina. Favority nadále zůstávají hlavně Jihlava, Liberec a Chomutov.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze