Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Generační výměna jednou nastat musela, uvědomují si ve Zlíně

Jednatel hokejového klubu PSG Zlín a marketingový manažer stavební společnosti PSG Patrik Kamas. | foto: MAFRA

10 2015
Už v pátek začíná nová hokejová sezona, která bude pro Zlín přelomová. Jeden z nejúspěšnějších klubů samostatné české soutěže se musí obejít bez tradičních opor Čajánka s Leškou, kteří svou úspěšnou kariéru ukončili.

Jak se to projeví na výkonech mužstva? Chystá se nějaká rozlučka se zlínskými ikonami, které rozdávaly radost fanouškům po dvě desetiletí? A jak to vypadá s avizovanou rekonstrukcí zimního stadionu? Nejen na to odpovídá jednatel PSG Zlín Patrik Kamas.

Hokejový Zlín stojí na prahu nové éry. Co od ní lze čekat?
Nadcházející sezona bude určitě jiná než všechny předchozí, během nichž jsem klub vedl. Tým se bude muset přizpůsobit. Na druhou stranu generační výměna jednou musela přijít. Odstartovala už odchodem Larryho (Martina Hamrlíka). A co od sezony čekat? Věřím, že v základní části výsledkově navážeme na předchozí sezony. Budeme se snažit hrát týmový hokej, navzájem se podpořit. Kluci ze střední generace musí dokázat, že na nich tým může stát.

Dáváte si konkrétní cíle?
Rádi bychom se pohybovali v klidnějším středu tabulky, abychom nebyli tak psychicky unaveni jako v loňském roce, kde jsme doháněli hororový začátek. Sice jsme to zvládli, ale stálo nás to hromadu fyzických i psychických sil. Jako každý rok chceme do vyřazovacích bojů a teď je mi jedno, jestli to bude předkolo, nebo čtvrtfinále. Desítka je základ.

Hráči už několikrát zmínili, že bez Čajánka s Leškou je to v kabině jiné. Cítíte to taky?
Nový kapitán Ondra Veselý je taky zkušený, má k nám blízko, takže s komunikací není problém. Naopak. Ale samozřejmě je to jiné. Čája je jen jeden, zajímala ho spousta věcí. Často jsme seděli a rozebírali věci kolem týmu a klubu. Jeho velké zkušenosti, kdy dokázal předvídat věci směrem k týmu, kdy se přišel včas poradit a probrat je, budou do určité míry chybět. S Ondrou jsme si řekli, jak budeme věci dělat, určitě to bude fungovat dobře. Navíc je to pohodář. Ale nikdy to nemůže být přes kopírák. Lidé jsou různí. Ale není to jen o Ondrovi, určitě mu pomohou zkušení kluci, nejen asistenti Marušák se Žižkou, ale taky třeba Martin Cibák, který toho taky hodně zažil a je to super kluk. No a mladší se k nim určitě přidají a přijde zodpovědnost. Takže z toho, co říkám jasně plyne, že to bude o týmu a soudržnosti. To je cesta k úspěchu.

Když skončil Hamrlík, stal se trenérem obránců a všichni v klubu si to pochvalují. Přemýšlíte o tom, že podobným způsobem byste využili i Čajánka, Lešku nebo třeba Balaštíka, který rovněž skončil?
V tuto chvíli to jde postupnými kroky. Oslovili jsme je, jestli by nechtěli pomoci s tréninkem mladších ročníků. S Čájou se bavíme průběžně, nějaké možnosti jsme si nastínili, ale on zatím říká, že si chce nechat odstup od klubu, od týmu, že je příliš brzo. Rozumím mu. Jsem ale přesvědčen, že tito kluci budou s klubem svázaní dál, ať víc, nebo míň.

Patrik Kamas

Narodil se v roce 1973 ve Zlíně. Vystudoval marketingové a sociální komunikace na Univerzitě Tomáše Bati a žurnalistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci.

Pracuje jako jednatel hokejového klubu PSG Zlín, zároveň je náměstkem primátora na zlínském magistrátu za hnutí ANO.

Chystáte pro ně i nějakou rozlučkovou exhibici?
Jisté je, že před nedělním utkáním se Spartou krátce poděkujeme všem třem za to, co pro zlínský hokej udělali. Věřím, že lidi přijdou v hojném počtu. Pokud jde o exhibici, probírali jsme to na začátku léta s Čájou i Lešounem. Jednou z možností byl konec léta. Dohodli jsme se na odkladu s tím, že by se mohla odehrát v průběhu sezony. Konkrétní rozhodnutí ale zatím nepadlo, v tom je nejdůležitější názor kluků, protože by to bylo jejich loučení.

Budou jejich dresy viset u stropu Zimního stadionu Luďka Čajky?
Zatím je to předčasné, má to mít určitý vývoj v čase. Ale dresy pod stropem si rozhodně zaslouží.

Když mluvíte o končících legendách, automaticky zmiňujete vedle Lešky s Čajánkem i Balaštíka. Znamená to, že určité spory, které vyvrcholily jeho loňským odchodem do Liberce, jsou zapomenuty?
Když Jarda oznámil konec kariéry, byl jsem mimo republiku, ale okamžitě jsme ho zařadili do stejného ranku. Hned po mém návratu jsme se spojili a domluvili se na účasti při rozlučce. Je dalším z představitelů úspěšné generace, která končí. Nic jiného než poděkování si nezaslouží. O sporech bych vůbec nehovořil, rozchod nebyl příjemný pro nikoho, ale byl korektní. To, že poslední sezona nevyšla, to hokej přináší. V krizových chvílích ale musí jít individuální zájmy stranou, člověk musí dělat všechno pro to, aby pomohl týmu. Klub je na prvním místě a není čas na nic jiného.

Kromě generační proměny lidé ve Zlíně stále častěji probírají možnou rekonstrukci stadionu. Město nemá dostatek financí, proto jste požádali o státní dotaci. Už víte, jak to dopadlo?
Stále čekáme na oficiální zprávu. Ale to, že se rozhodnutí zásadně protahuje, naznačuje, jak to asi dopadne. Víme, že se rozdělilo výrazně méně peněz, než mělo, což není dobrý signál. Proto začínáme hledat další cesty.

Například?
Zatím bych nechtěl být konkrétní. Ale jednou z možností je jít cestou dílčích úprav.

Dostali jsme se k ekonomice. S jakým rozpočtem budete v nové sezoně hospodařit?
Na první tým máme částku 73 milionů korun, další zhruba třicet jde na mládež. Rozpočet je ve stavu, že máme sezonu zajištěnou tak, aby peníze nebyly tématem. Chceme tradičně hospodařit s vyrovnaným rozpočtem, budeme se snažit, aby byl mírně ziskový. K tomu potřebujeme ještě pomoc dalších reklamních partnerů. Pořád platí zásada, že stavíme takzvaný racionální rozpočet. To znamená, že vydáváme peníze, které máme, že si klub nežije nad poměry. Platíme v termínech, to je to nejdůležitější.

Po této sezoně vyprší smlouva s generálním partnerem, firmou PSG. Už víte, co bude dál?
Před loňskou sezonou se nám podařilo udělat dohodu se společností PSG a její příspěvek jsme navýšili a rozložili do dvou sezon, což byl dobrý obchod pro obě strany. Jsme rádi, že generální partner na tento model přistoupil. Možností, co dál, je několik. Za prvé budeme jednat s generálním partnerem. Za druhé budeme hledat další velké firmy, které by byly ve větším objemu ochotné do klubu vstoupit. Dnes je to ale nesmírně těžké. A samozřejmě nastavujeme hospodaření klubu tak, aby nebylo závislé na tom, že v regionu bude jedna silná firma, která dá kolem 20 milionů korun na rok. To jsou až neuvěřitelná čísla, která firma PSG dávala. Dnes je to dle mého pro firmy nereálné, ale třeba nás někdo překvapí.

A co když se vám nepodaří nového generálního sponzora najít. Nehrozil by pak krizový scénář?
Museli bychom se zase o něco uskromnit a hledat úsporná opatření. Ale dnes to není o tom, že by chyběla polovina peněz. Scházelo by zhruba do dvaceti procent rozpočtu, což je řešitelné. Celou dobu se snažíme koncepci rozpočtu posouvat tak, aby nebyl závislý na jednom či dvou největších partnerech, ale aby portfolio příjmů bylo vyvážené. To ale nic nemění na tom, že sehnat finance na každou sezonu je extrémně těžké, a to, že už čtyři roky po sobě hospodaříme se ziskem, považuji za malý zázrak.

Bodování

9

Tomáš Marcinko

Třinec

9

Dominik Kubalík

Plzeň

8

Tomáš Mertl

Plzeň

Góly

8

Tomáš Marcinko

Třinec

7

Dominik Kubalík

Plzeň

5

David Květoň

Vítkovice

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Chomutov 7 4 2 1 0 22:12 17
2. Třinec 7 5 0 1 1 25:15 16
3. Plzeň 7 4 1 1 1 37:17 15
4. Vítkovice 7 3 2 1 1 22:13 14
5. Kometa 6 3 1 1 1 21:14 12
6. Ml. Boleslav 7 2 0 3 2 16:19 9
7. Sparta 5 3 0 0 2 14:17 9
8. Liberec 7 3 0 0 4 12:17 9
9. Hr. Králové 7 2 1 0 4 14:18 8
10. Zlín 7 1 2 0 4 13:18 7
11. Olomouc 7 2 0 1 4 14:25 7
12. Jihlava 7 1 1 1 4 20:26 6
13. Litvínov 6 2 0 0 4 9:16 6
14. Pardubice 7 2 0 0 5 18:30 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze