Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kanada asi nepošle na MS 2005 hvězdy

30 2004
Toronto - Ani v případě dlouhodobé výluky v NHL Kanada zřejmě nepošle na MS v Rakousku své nejlepší hokejisty. Zmražený ročník v zámoří by totiž také znemožnil hráčům z NHL účast na olympijských hrách v roce 2006. Kanada by pro ně musela povolat hráče z nižších lig a Evropy. A právě ty chce otestovat na MS 2005.


Kanada by přitom v případě zrušení ročníku měla pro rakouský šampionát k dispozici velké trumfy.

Všechny evropské soutěže končí na jaře ještě před mistrovstvím. Volné by byly hvězdy jako Dany Heatley, Rick Nash nebo Joe Thornton, které hrají ve Švýcarsku. Jiní kvalitní krajánci působí ve Švédsku. Další hvězdy se do Evropy pohrnou, pokud se jednání v NHL zastaví.

Ale kolébka hokeje musí chtě nechtě uvažovat v dlouhodobém horizontu.

"Chceme na mistrovství světa hráče, o kterých víme, že pojedou na olympijské hry do Turína," řekl prezident kanadské hokejové reprezentace Bob Nicholson. 

A právě v tom je problém. NHL totiž zatím nemůže Mezinárodní hokejové federaci (IIHF) svou účast na OH v Turíně 2006 potvrdit. Uvolnění hvězd totiž také spadá do oblasti, o které se zaoceánská soutěž musí nejdříve dohodnout s asociací hráčů NHLPA. IIHF bude čekat na vyjádření do ledna.

Pokud by z účasti nejlepších hráčů v Turíně sešlo, jeli by Kanadu na šampionát v Rakousku reprezentovat spíše hráči z nižších soutěží jako AHL a ti, kteří se dlouhodobě usadili v Evropě.

"Nechceme zahálet a promýšlíme jiné scénaře," uvedl nový kanadský kouč Marc Habsheid. "Naštěstí i v nižší soutěži AHL a v Evropě hrají špičkoví hráči."

Podobně uvažují i Američané. Šéf tamního hokeje Art Berglund řekl, že při naznačeném vývoji bude chtít jeho svaz postavit pro rakouský turnaj podobný tým jako o rok později v Itálii.

"Stále ale doufáme, že i v případě lockoutu v NHL by nejlepší hráči do Turína mohli odjet," řekl Berglund. "Oni sami by jet chtěli."

Američané, kteří na posledním mistrovství v Česku nečekaně vybojovali bronz, se ovšem velmi pečlivě připravují na nejbližší reprezentační akci - Deutschland Cup, který se odehraje mezi 10. a 14.listopadem. V nominaci je 15 hráčů z NHL, včetně nejlepšího brankáře z pražského MS Ty Conklina z Edmontonu. Z dalších zajímavých postav jen namátkou: nechybí hvězdy jako David Legwand (Nashville) a Mike York (Edmonton) či zkušený Jason Blake (New York Islanders). Kanaďané na Deutschland Cupu žádné hvězdy z NHL nasadit nechystají.

Ale ještě jednou k mistrovství světa. Kanaďané neříkají naplno, že postaví výhradně  "B-tým". V konečné nominaci se pár hráčů z NHL zřejmě objeví, nebude to však valná většina tak, jako to bylo na předchozích šampionátech.

Tím mužstvo, které mezinárodní scéně momentálně platí jako nejlepší, značně sníží své šance. V současném čtyřletém olympijském cyklu vyhrála Kanada, co se dalo: hry v Salt Lake City 2002, mistrovství světa 2003 a 2004 i nedávný Světový pohár.

"Pokud se mě zeptáte, který turnaj považuji za důležitější, pak určitě olympijské hry," vysvětluje Nicholson, proč kanadský hokejový svaz může pojmout příští mistrovství spíše jako přípravu na daleko více sledované svátky zimních sportů. 

POSLEDNÍ RADOST? Světový pohár 2004 končí, Kanada porazila Finsko. Bude mít Javorový list na příštím mistrovství světa a Olympijských hrách stejně silný tým?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze