Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kanada tuší, že na mistry nestačí

15 2001
Praha - Těžko tomu uvěřit. Kanada, země, kde vznikl hokej, přiznává, že své hře už nevládne.´"Bez nejmenších pochybností je nyní Česko hokejovou velmocí číslo jedna," napsal kanadský deník Toronto Sun, vycházející v posvátném hokejovém městě. "Systém jejich hry je úchvatný," řekl agentuře Reuters o českém týmu Wayne Gretzky, nejslavnější hráč historie. Na mistrovství světa přímo na stadionu v Hannoveru zasmušile sledoval další porážku své Kanady s Čechy. Ale je to tak? Skutečně je teď Česko lepší? Není to jen kanadské vědomí jedné prohry na nedávném mistrovství světa, i když jedné z mnoha za poslední léta? Česko, a hokejová velmoc číslo jedna.

"Momentálně to tak je," tvrdí Milan Tichý, skaut Columbusu z NHL. "Máme spoustu vynikajících hráčů. Příští rok na olympiádě v Salt Lake City můžeme postavit tým rovnocenný s ostatními. A znovu můžeme vyhrát." Na olympiádě se uvidí. Znovu se střetnou nejsilnější výběry.

Ten turnaj by mohl dostat podtitul: Kdo porazí Čechy? "Osm měsíců zbývá do začátku olympiády a taktici se celou tu dobu budou pitvat ve hře světových šampionů a pokoušet se najít cestu, jak Čechy porazit," napsala agentura Reuters.

Gretzky o českém týmu na šampionátu také řekl, že je v něm málo hráčů, kteří by zvládli celou sezonu NHL. "Viděl jsem především tým, nikdo z něho nevybočoval," řekl Gretzky pro Reuters.

Zřejmě narazil na jádro úspěšné české éry. Mužstvo nikdy není úplně stejné, ale hráči se vždycky dají dohromady. To nepřišlo samo. Není to tak dávno, kdy se reprezentace ze šampionátů vracela bez medailí.

"Problém poloviny devadesátých let byl v tom, že nikdo nevěděl, jak skloubit hráče z ligy a z NHL," říká sparťanský trenér Pavel Hynek. "Dnes máme v NHL přes sedmdesát hráčů a další talenty v lize. Ale hráči už vědí, jak vytvořit jednolitý tým." Sílu kanadského hokeje vždy dokreslovala pověst o deseti kvalitních týmech, které je schopen dát dohromady. Česko jich dnes nesesbírá deset. Ale tři určitě.

Možná že Česko ještě chvíli bude Kanadu porážet. Víte proč? Protože má převahu v zázemí, kde rostou talenty. "Kanada má hodně výborných hráčů, ale také problémy s trenérstvím," říká Tichý. "Žáčky tam učí tatínkové, kteří na to nemají školy. Neumí trénovat, na rozdíl od nás."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze