Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kanadský klenot koupil americký podnikatel

31 2001
M o n t r e a l - Nejslavnější hokejový tým světa a pýcha kanadského národa Montreal Canadiens, který získal celkem 24 Stanley Cupů, má ode dneška amerického majitele. Osmdesátiprocentní podíl v klubu i hale Molson Center totiž získal za 183 milionů dolarů podnikatel George Gillett Jr., zbytek zůstává ve vlastnictví pivovaru Molson. Součástí smlouvy by mělo být i ujednání, že slavné mužstvo zůstane i nadále v Kanadě.

Dvaašedesátiletý Gillett již dříve vlastnil basketbalový tým Harlem Globetrotters a měl i podíl ve fotbalovém celku Miami Dolphins. Také se v minulých letech neúspěšně pokoušel o koupi Colorada Avalanche a Floridy Panthers.

Jak uvedli představitelé pivovaru Molson, který klub vlastnil od orku 1978, nedostali žádnou nabídku odkanadské firmy nebo jednotlivce. Proto byl symbol Kanady, a zejména její frankofonní části, prodán do USA. V současné době sídlí v kolébce hokeje pouhých šest klubů, které nedokáží vzdorovat síle amerického dolaru. Slabší léta prožívá i slavný Montreal, jenž se už dvakrát v řadě neprobojoval do play off a to samé mu hrozí i potřetí. Naposledy získal Stanley Cup v roce 1993.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze