Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kanadští hokejoví kočovníci se protloukají jedinečným životem

21 1999
M o s k v a - (od našeho zvláštního zpravodaje) - Mládenecký život bez rodiny, zato plný hokeje a cestování, vedou hráči kanadského výběru, jediné nepřetržitě fungující reprezentace na světě. Sídlí v Calgary, ale putují po Evropě i Severní Americe, za sezonu zvládnou okolo šedesáti střetnutí. Žádné ovšem v domácím prostředí. Všude platí za hosty. Sbírají spíš porážky a nemají právě přepychové platy.
Na mistrovství světa se protlačí pár šťastlivců, drtivou většinu nahradí posily z NHL.
Co sportovce k takovému údělu přivedlo? Jakou mají motivaci?

"Zlepšit se. A oni se zlepšují," vykládá trenér Tom Renney. "Dostat se přes nás do NHL. Mít zaměstnání. Získat místo v některém evropském klubu. Užívat si pocty reprezentovat svou vlast."

Mužstvo má základnu v Calgary na západě Kanady. Pravidelně v září se sejde asi čtyřicet mužů v přípravném kempu, kde se rodí budoucí sestava. Přicházejí ze středních škol, juniorských, případně jiných nižších soutěží. Žádný ze současné soupisky není ženatý, bydlí pospolu v pronajatých apartmánech a domcích.

"Obránce Gerald Diduck má manželku, ale ten je s námi jen krátce," vysvětluje Renney. "Až se vrátíme z turnaje, pravděpodobně půjde zpátky do NHL."

Čtyřiatřicetiletý Diduck v mladém kolektivu svítí jako jediná známější postava. Ostatním imponuje čtrnáctiletou kariérou v NHL, zkušenostmi i uměním. Vždyť včera, ač z místa beka, dal českému týmu jediné dva góly.

"Je to taková naše kotva," vystihl kouč Renney, který má nyní v rukou asi nejslabší výběr za poslední léta. "Pár dalších kluků má na NHL, jenže, bohužel, skutečně jen pár."

"Team Canada" se ztrácí v konkurenci osmnácti zámořských profesionálních lig. Schází mu peníze. Hráči si ročně vydělají málo přes deset tisíc dolarů hrubého, tedy přibližně 350 tisíc korun. V NHL berou i ti nejchudší třicetkrát tolik.

"Potřebujeme platit víc. Těžko teď hokejistu přesvědčíme, že my jsme pro něj ta nejlepší alternativa," povídá Renney, elegán, který nedávno trénoval Vancouver Canucks v NHL.

Třebaže kanadští kočovníci znamenají mezi hokejovými hvězdami své země třetí nebo čtvrtou třídu, na turnajích v Evropě je vítají. Rádi se na ně podívají diváci. Konfrontace s jejich stylem prospívá mladým Evropanům.
Autor:


Témata: soupiska
Najdete na iDNES.czmobilní verze