Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kaňkovský: Může se stát cokoliv

Mladá Boleslav - Kometa Brno | foto: Josef VostárekMF DNES

11 2008
Jihlava - Boj o extraligovou příslušnost startuje. Na stadionu v Ústí nad Labem se dnes proti sobě poprvé postaví domácí hokejový tým a Mladá Boleslav. Ústečtí Lvi vstupují do barážové bitvy jako nejhorší celek letošní extraligové sezony, naopak Středočeši získali vstupenku díky prvenství ve druhé nejvyšší domácí soutěži.

Boleslavské mužstvo povede ze střídačky bývalý jihlavský útočník, trenér a sportovní manažer Petr Kaňkovský.

"Netroufám si vůbec odhadovat, jak to celé dopadne, samozřejmě ale chceme uspět," svěřil se devětatřicetiletý kouč.

Váš ústecký protějšek Jan Votruba prohlásil, že doufá, že se všechno bude rozhodovat pouze na ledě. Co na to říkáte?
Já nevím, jak by se ta série měla rozhodovat mimo led. Když to vezmu laicky, může se něco udělat s rozhodčím. Fajn. Ale pořád, ať je to ta nebo druhá strana, musí být někdo, kdo dá gól. To není jak ve fotbale, kdy sudí pískne v pravý čas penaltu.
Prostě si to nedovedu představit.

Taky se ještě může "přesvědčit" některý hráč soupeře, aby trochu spolupracoval...
Jo, ale v tom případě je potom na vině částečně i vedení klubu a trenéři, že vůbec takového hráče do týmu brali, když se nechá tímhle způsobem ovlivnit.

Vy jste tedy přesvědčen, že nikdo takový ve vašem týmu není...
Samozřejmě, tomu věřím. Nedokážu si představit, že by to z těch kluků někdo mohl udělat. Opravdu nedokážu! V tuhle chvíli si myslím, že máme v tomhle směru zdravé mužstvo.

Jak moc vám budou v baráži chybět brankář Chábera a útočník Šindel?
V každým případě to byly posily, které v mužstvu byly cítit a bez nich to bude o něco těžší. Ale když si třeba vzpomenu na vítěznou baráž Jihlavy s Budějovicemi, tak tam byla ta kvalita neporovnatelná a stejně se nám podařilo uspět. Najednou se hráči díky nadšení a srdci dostali na takovou úroveň, že dokázali porazit i větší hokejovost.

Máte v Boleslavi připraveny vítězné doutníky?
Vůbec netuším, na takové věci jsem špatnej. Na oslavy byli vždycky spíš jiní než já. Třeba v Jihlavě Ruda Hlouch. (útočník Roman Hlouch pozn. red.) Ten s sebou nosil doutníky snad celej rok. (směje se)

A co třeba různé rituály z pověrčivosti?
Většinou se tým přestane holit nebo si barví vlasy, někteří aktéři jdou úplně dohola...
To, jak teď vypadám, to opravdu není normální. Neholím se už od čtvrtfinále. A co se týká barvení? Já musím kluky ocenit, že když se rozhodovali, jakou si dají na hlavu pro první kolo barvu, tak řekli šedivou, abychom v tom byli s kolegou Gudasem s nima a nemuseli přitom nic dělat. (směje se)

V prvoligovém play-off neměla Boleslav příliš dobrý mediální obraz, a to kvůli aféře s brněnskými fanoušky. Jak se na celou věc díváte teď s odstupem času, bylo to opravdu nutné?
Podívejte se, my jsme v Brně zažili dost nepříjemné chvíle. Lidi na nás plivali, polejvali nás pivem, některé boleslavské fanoušky nepustili na záchod dřív, dokud si nevysvlékli dres. Když z domácího sektoru padal na led nepořádek, nic se nedělo, na opačné straně se zasáhlo hned a tomu člověku pořádně zkroutili ruce za záda. O tom se ale nikde nemluvilo, nic se o tom netočilo.

Takže nevpuštění brněnských fandů na stadion byla odveta?
V Boleslavi to chodí tak, že osmdesát nebo devadesát procent kapacity se vyprodá díky permanentkám, protože ji skoupí Škodovka. Pak to asi dává nebo prodává zaměstnancům, nevím. Prostě je to vyprodaný. To, že tam bylo pár míst?  Tak prostě někdo z permanentkářů nepřišel. A na ty prázdný místa k Brňákům si nešli sednout lidi kolem plexi u ledu. Tam jich stálo asi čtyři sta. Já říkám, že bylo vyprodáno.

Když se vrátíme zpátky na střídačku? Zůstanete v roli kouče Boleslavi i příští sezonu?
Nevím, opravdu vám v tuhle chvíli neumím odpovědět. Teď se soustředím na baráž a uvidím, co bude dál.

A co návrat do Jihlavy? Neplánujete něco takového v dohledné době?
Já jsem z Jihlavy odešel několikrát a vždycky jsem se rozloučil v dobrém a slušně. Myslím, že jsem odvedl i nějakou práci, proto jsem se taky pak mohl vždycky vrátit. Chci říct, že v Jihlavě bydlím, mám tady děti, které hrají za Duklu, chtěl bych, aby v tomhle oddíle vyrostly a budu vždycky jenom rád, když se Dukle bude dařit.

Jinými slovy, v blízké budoucnosti se zpátky do Dukly nechystáte?
Neumím říct, co bude za rok, za dva, za pět. Jestli tady budu někdy pracovat, nebo ne. Těžko říct. Ale netvrdím, že Dukla je špatně a Dukla už nikdy. To v žádném případě.

I přesto, že ten váš odchod v prosinci byl dost podivný a narychlo?
Před rokem jsem do Dukly nastoupil dobrovolně a z vlastní vůle jsem taky odešel. Už jsem jednou řekl, že to bylo proto, že jsem si tam připadal zbytečný. Tím ale nechci říct, že si s těma určitýma lidma z dozorčí rady nemůže někdo jiný rozumět v pohodě, vůbec ne. Jestliže to teď šlape, tak je to moc dobře. Proti Dukle žádnou zášť nemám.

Teď vám ale někteří fanoušci vyčítají, že Jihlavě chcete přetáhnout do Boleslavi jednoho z nejproduktivnějších hráčů - Martina Krupku...
Absolutně nevím, v jakém kontaktu je Martin s vedením boleslavského klubu. To není v mé kompetenci. Řeknu jenom jedno. Martina jsem si loni vybral do Jihlavy, chtěl jsem ho mít v mužstvu a koupili jsme ho. Jestliže o hráče, kterého koupím, je za rok zájem, navíc z toho klubu, odkud jsem ho tehdy přivedl, je to pro mě čest. Tím pádem jsem ho vybral dobře.

Vraťme se k baráži, vy už jste jich za svou kariéru zažil několik...
Rád vzpomínám na tu Znojmo - Jihlava, i když mi tehdy někteří fanoušci vyčítali, že jsem porazil Duklu. Jenže každý chce ve svém klubu odvést maximum a já jsem prostě hrál za Znojmo. No a pak si samozřejmě vždycky rád vybavím baráž Jihlavy s Budějovicemi. Ta byla taky parádní. Horší mužstvo tehdy porazilo lepší. Z toho je krásně vidět, že se může stát opravdu cokoliv.

. Petr Kaňkovský

narozen: 20. ledna 1969 v Jihlavě
sport/pozice: hokejový trenér klub/tým: BK Mladá Boleslav
předchozí kluby: jako útočník v extralize: Jihlava, Zlín, Znojmo, České Budějovice, jako sportovní manažer a trenér: Mladá Boleslav, Jihlava (oba 1. liga).
dosavadní úspěchy: jako hráč: Titul mistra ligy s Jihlavou (1991), druhé místo v extralize se Zlínem (1995), postup do nejvyšší soutěže se Znojmem (1999) a Jihlavou (2004), jako trenér: s Mladou Boleslaví postup do baráže o extraligu (2008)
rodina: bratr Roman hrál co by obránce hokejovou extraligu za Jihlavu a Zlín, dnes pracuje jako obchodní manažer Znojma, synové Karel a Josef působí v žákovských týmech Dukly
zajímavost: v roce 1998 získal titul mistra světa v hokejbale

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze