Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kanón si Kucharčík nevzal, nevešel by se

11 2003
Hämeenlinna - Patří mu putovní pohár pro nejproduktivnějšího hráče základní části finské ligy a kanón pro nejlepšího střelce. Hokejový centr Tomáš Kucharčík prožil v Hämeenlinně skvělou minulou sezonu. "Ale doma ty trofeje nemám, převzal jsem je a zase je vrátil. Ten kanón váží snad dvacet kilo, fakt nevím, kam bych ho dal," usmívá se Kucharčík.

"Bydlíme v Hämeenlinně sice v tři plus jedna, ale v takové řadovce. Moc místa tam není. Bydlení je tady ve Finsku hodně skromné," vysvětluje.

Minulá sezona? To byla paráda
Kvůli přípravě na mistrovství světa prošvihl i galavečer finského hokeje, ocenění ale převzal hned po základní části. "Jakou mělo mé prvenství v kanadském bodování ve Finsku odezvu? To vážně nevím. Finským novinám vůbec nerozumím," směje se Kucharčík.

Hämeenlina po vítězství v dlouhodobé části soutěže v play-off formu nepotvrdila. "Už v prvním kole jsme prohrávali s TPS Turku 1:3 na zápasy, nakonec jsme to dokázali otočit. Už nám nikdo nevěřil. Byli jsme v euforii, ale série nás stála hodně sil. V semifinále jsme vypadli v posledním zápase s Tapparou Tampere, pozdějším mistrem."

Po vyřazení z play-off byl s reprezentací v přípravě na mistrovství světa. Nakonec se ale s trenérem domluvil, že na šampionát do Finska nepojede. "Měl jsem toho dost. Ty série mě stály hrozně moc sil a už jsem neměl z čeho brát. Možná kdybychom s TPS vypadli hned ve čtvrtfinále, tak bych na šampionát do Finska jel. Takhle to ale nemělo cenu," říká.

Na minulou ročník finské ligy ale vzpomíná v dobrém. "Podobně se mi dařilo snad jenom v sezoně 1998-99 ve Slavii, kdy jsem po sedmnácti kolech vedl kanadské bodování extraligy a nakonec jsem se dostal i na mistrovství světa do Norska. Minulou sezonu to bylo ještě lepší. Navíc tým udělal rekordní šňůru zápasů bez prohry, hokejem jsem se bavil, mohl jsem hrát uvolněně."

Ještě, že přišel Vláďa Vůjtek
Na jaře působil v Hämeenlinně česko-slovenský útok. "Od začátku ligy jsem hrál s Jánem Pardavým a pak k nám ještě přišel Jarda Balaštík, který hrál na levém křídle. Bylo to skvělé. Teď ale oba odešli. Vrátil se ale Vláďa Vůjtek, který se po zranění ze začátku sezony dostává do dobré formy. Hrajeme spolu a daří se nám," pochvaluje si Kucharčík.

Hämeenlinna je ve finské lize šestá. "Odešlo sedm hráčů a ne všichni byli nahrazeni. Do zámoří odešel kompletní první útok Santala - Miettinen - Somervuori. A to byl Miettinen vyhlášen nejlepším hráčem celé ligy. Navíc už tu nejsou Slováci Štrbák s Pardavým a do Zlína se vrátil i Jarda Balaštík Oslabení je znát. Alespoň že přišel Vláďa Vůjtek, Tony Virta a Jukka Voutalainen. I proto by naše ambice nemusely být nízké. Hlavní je úspěch v play-off. Nezáleží, z kolikátého místa tam postoupíme. Třeba loni vyhrála ligu Tappara Tampere, která šla do play-off z pátého místa," připomíná.

Na produktivitu z minulého ročníku zatím Tomáš Kucharčík nenavázal. V devatenácti zápasech nastřílel čtyři branky a přidal stejný počet asistencí. "I loni jsem měl pomalejší start, rozjel jsem se až v listopadu," přípomíná. "A Finové jsou nakonec i rádi, že v jejich lize už nedominují Češi," usmívá se.

Jací jsou Finové? Na povrchu studení, uvnitř horcí
Ve Finsku je Kucharčík spokojený. Loni podepsal v Hämeenlinně novou dvouletou smlouvu. "Ani jsem pak přes léto nebyl v Čechách. Mám malého syna a rozhodli jsme se, že do Čech nepojedeme. Hämeenlinna je malé město, něco jako Jihlava a je tam krásná příroda. Už dokonce Finům začínám pomalu rozumět. Hodně mi k tomu pomohla četba Waltariho. Přesně sedí, co píše. Fin je na povrchu studený a uvnitř horký," říká Kucharčík.

Jenom tradiční finské sauně ještě nepřišel na chuť. "Nikdy nevím, kdy mně pomůže a kdy ne. Když na mě třeba leze nějaká chřipka, tak mě může sauna dorazit. Ale kluci do ní zaběhnou po každém tréninku. Trenéři několikrát za sezonu pořádají saunu pro celý tým. Klub dokonce platí pití. Ale to jenom, když je třeba reprezentační přestávka, nebo po sezoně," dodává třiatřicetiletý rodák z Vlašimi.

Reprezentace? Když bude forma a zájem...
Reprezentační dres ještě v této sezoně Tomáš Kucharčík neoblékl. "S trenérem Lenerem jsme se bavili při jeho nedávné cestě do Finska a jsme domluvení, že pokud se mi bude dařit v klubu, pozvánku dostanu," vysvětluje.

Na Karjala Cup do Helsinek se přijel jenom podívat a pozdravit se s kamarády. "Hlavně s Jardou Balaštíkem a s Michalem Supem. S tím jsem toho ve Slavii hodně odehrál," vzpomíná. V Hartwall Areně sledoval nepovedený zápas s Finy. "Tak je to vždycky. Vědí, co na nás platí. Vlítnou na nás a pak je rozhodující, jestli udržíme první třetinu. To se tentokrát prostě nepovedlo," řekl.Najdete na iDNES.czmobilní verze