Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kapitán je zpět. Kaše po nastřelené ruce pomohl osmnáctce k výhře

David Kaše - ilustrační foto | foto: AP

22 2015
Zug (Od našeho spolupracovníka) - Poslední dva dny chodil po stadionu s rukou v ortéze a nevypadalo to s ním vůbec dobře. Kapitán české osmnáctky David Kaše si ze zápasu MS s Lotyšskem odnesl nastřelenou ruku a duel s Kanadou musel prosedět na tribuně. Původně měl v civilu zůstat i pro úterní zápas se Švýcarskem, nakonec se ale rozhodl, že do hry naskočí již dříve. A bylo to dobré rozhodnutí.

Rodáka z Kadaně bolavá ruka v zápase vůbec nelimitovala, spíše naopak. Do zápasu nabuzený mladík vstřelil úvodní gól, na druhý přihrál a na křídle první útočné formace patřil k tomu nejnebezpečnějšímu z české družiny.

Češi pořadatelskou zemi turnaje přejeli jasně 5:0 a ve čtvrtfinále vyzvou favorizované USA. „Ameriku jsem si osobně vůbec nepřál,“ neskrývá Kaše. „Před turnajem jsem věřil, že půjdeme z prvního nebo druhého místa, to se nám bohužel nepodařilo. Nedá se nic dělat. Amerika je výborný soupeř, musíme se na ně pořádně připravit, věřím, že náhoda bude stát při nás, a že postoupíme dál,“ dodává.

Co by na Američany mohlo platit?
Těžko říct. Letos jsme s nimi hráli v Kravařích, kde jsme myslím byli až zbytečně moc ustrašení a dostali výprask. Záleží na trenérech, co nám řeknou. Když budeme plnit jejich pokyny, můžeme na úspěch dosáhnout.

Berete čtvrtfinálový duel i jako odplatu za loňské finále, kdy vám zlato vyfoukl právě výběr USA?
Už jsme si trochu naznačovali, že bychom jim to měli nějak vrátit. Doufám, že teď je na to ten pravý čas. Nebude to ale nic snadného. Amerika je velmi našlapaná, má tady to nejlepší, co je k dispozici.

Přidá vám na sebevědomí i poměrně jasná výhra 5:0 nad domácím Švýcarskem?
Určitě. Před zápasem jsme si nechtěli vybírat soupeře do čtvrtfinále. Chtěli jsme zvítězit a dobře se naladit na čtvrtek. To se nám povedlo, jsme spokojeni a těšíme se na USA.

Nastřelená ruka vás podle výkonu na ledě nijak neomezovala. Souhlasíte?
Na ruku bych se vůbec nezaměřoval, nehodnotil ji. Do utkání jsem šel jako normálně. Kluci hráli dobře, utkání se nám povedlo jako týmu. Důležité také bylo, že jsme se drželi daleko od trestné lavice.

Původně jste měl naskočit až do čtvrtfinále. Kdy se rozhodlo, že odehrajete už zápas se Švýcarskem?
Už den předtím jsem ruku zkoušel na tréninku, ale nebylo to optimální. S doktorem jsme se však dohodli, že to zkusím proti Švýcarům v zápase. S Lotyšskem jsem hrál druhou třetinu s injekcí, ta mi pomohla, ale v té třetí jsem již skoro ani neudržel hokejku v ruce. Zápas se Švýcary jsem ale odehrál celý bez injekce, což je dobrá zpráva do dalšího průběhu turnaje.

Rozhodnutí naskočit do zápasu tedy vycházelo primárně od vás?
Velmi mě mrzelo, že jsem nemohl hrát proti Kanadě. Tam nám utkání o kousek uteklo, mohly za to nějaké chyby, které jsme si sami zapříčinili. Na tribuně jsem se necítil dobře, chtěl jsem být co nejdříve zpátky a klukům pomoci. Potřeboval jsem to.

Po vašem návratu jste se hned zařadil do první formace, která se v zápase proti Švýcarům postarala o tři branky. Zbyly vám ještě nějaké góly na čtvrtek?
Jsem rád, že nás trenéři dali takhle dohromady. Doufám, že se nám bude pospolu takhle dařit ještě dále, a že ty neproměněné šance, které jsme na konci zápasu měli, proměníme ve čtvrtfinále proti Americe.

Autor:


Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze