Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kapitán Iginla už šanci nechce pustit

21 2004
Calgary - Usmál se a ještě jednou potěžkal lesklý stříbrný pohár pro vítěze Západní konference NHL. Hokejový útočník Jarome Iginla dovedl Calgary Flames daleko. Jenže on chce ještě víc. „Takhle blízko ke Stanley Cupu už nikdy nemusíme být. Tuhle šanci nesmíme pustit,“ říká. Zažívá úchvatnou pohádku.

Jako střelec, kapitán a hlavní hvězda vede podceňované Calgary za šokujícím úspěchem. 

V důležitých chvílích střílí góly. Když je potřeba, srdnatě se popere. Fanoušci ho milují. Je symbolem toho, co reprezentuje celou Kanadu. „Spojeni v rozlišnosti,“ říkají Kanaďané rádi.

Hokejista černé pleti? To také díky Iginlovi už nikoho nezaskočí. Jaromeho otec Adekunle pochází z Nigérie a calgarský hokejista je na svůj původ náležitě hrdý. Jeho vzorem býval Grant Fuhr, slavný černý brankář, se kterým se na sklonku gólmanovy kariéry setkal v jednom týmu.

Nedlouho předtím ale Iginla ani zdaleka neměl nálepku spasitele, tak jako dnes.

Do Calgary se dostal v roce 1995 z Dallasu, výměnou za Joea Nieuwendyka. Pro calgarské příznivce byl Nieuwendykův odchod velká rána.

Flames se kvůli šetření lehce vzdali dalšího z vítězů Stanley Cupu z roku 1989. A Iginla? To nebyla dostačující náhrada. „Jarome Kdo?“ ptal se posměšně v komentáři jeden calgarský deník.

Iginla navíc nepřišel v pravou dobu. Tým se propadal do několikaleté deprese, na mladičkého útočníka byl kladen až příliš velký tlak.

A když se nedařilo, spílalo se právě jemu. „Je líný,“ pronesl třeba o Iginlovi trenér Brian Sutter, bratr současného calgarského kouče.

Nakonec se Iginla prosadil, tak jak většina expertů předpokládala. V roce 2002 byl z celé NHL nejlepší v gólech i v produktivitě, prestižní cenou Lestera Pearsona ho ocenili i hokejisté.

Jenže v uších mu znělo pořád dokola - dokud nevyměníš klub, na jiné než individuální úspěchy zapomeň. Proto jde teď zarputile vpřed. Chce dokázat, že je schopný udělat šampiony i z Flames.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze