Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Karjala naznačila, jak je na tom extraliga

10 2003
Praha - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - "Je vidět, že hráči, kteří v extralize dominují, nemusí na mezinárodní scéně stačit. Turnaj nastavil zrcadlo extralize," prohlásil trenér hokejové reprezentace Slavomír Lener po skončení Karjala Cupu. Jeho svěřenci sice obsadili druhé místo, jenomže získali pouze o bod víc, než v září na Poháru České pojišťovny v Pardubicích. Už šest zápasů trvá čekání týmu na výhru v základní hrací době.

Turnaj odkryl řadu problémů. Tým nestačil se soupeři bruslit. Když si vypracoval tlak, nikdy nevydržel celý zápas. Trápil se v koncovce.

"Je to o schopnosti přejít přes hráče, dostat se do šancí. Tam nás tlačí bota. Když už jsme se do šancí dostali, tak se ukázalo, že nejsme zvyklí, že musíme rychle a pohotově zakončit," říká Lener.

I sami hráči uznali, že jim na mezinárodním poli výkony z extraligy nestačí. "Bavili jsme se o tom v kabině. I trenér o tom mluvil. Říkal, že je znát, že ještě musíme ve svých týmech přidat," prohásil pardubický útočník Tomáš Divíšek.

"To, co stačí na extraligu ještě nemusí stačit tady. Ono to tedy stačí, ale jenom na slabý průměr a ten my hrát nechceme. Je to hlavně o bruslení, o rychlosti. To je základ. I proto je pro nás mladší hráče turnaj cennou zkušeností," uvedl.

Důvody, proč mohlo mít mužstvo problémy s kondicí, ale viděl trenér i jinde. "Stačí se podívat na termínový kalendář extraligy. Ti kluci hráli v neděli ligu, pak ve čtvrtek, v sobotu a v neděli v reprezentaci. A v úterý je čeká další zápas ve svém klubu. To není jednoduché. Pro reprezentaci je termínový kalendář ligy nevyhovující. Na druhé straně ale musím říct, že kdybych vedl ligové mužstvo, mluvil bych jinak," pokrčil rameny Slavomír Lener.

"Ale na druhou stranu se nemůžeme na nic vymlouvat. První třetina zápasu s Finy byla špatná. Je spousta věcí, na nichž musejí hráči zapracovat. A oni to moc dobře vědí. Ale to neplatí jenom pro hráče z extraligy, to platí i pro ostatní evropské soutěže. Pro nás jsou tyto turnaje obrovským zrcadlem, jsou důležité," zdůraznil Lener.

Přestože z turnajů Euro Hockey Tour existuje pro hráče jenom minimální šance dostat se na mistrovství světa, pořád mají svojí váhu. "Pro hráče je to motivace, zkušenost. Možnost  zahrát si hokej v jiném tempu. Ne všichni mohou hrát takové zápasy. To je jako v play-off. Ne všichni tam postoupí, ne všichni hrají semifinále nebo finále. Tlak a stres je tam jiný, stejně jako v reprezentaci" přirovnával kouč.

"Navíc je třeba brát v úvahu, že tu hokejisté hrají o své příští kontrakty. Když se ukáží v reprezentaci, můžou dostat lepší smlouvu ve svých klubech. Ale pořád věřím, že tam je také to srdíčko a čest reprezentovat. Kdybych tomu nevěřil, tak sem ty hráče nezvu," říká Lener.

Druhý turnaj v rámci Euro Hockey Tour naznačil, že v současné době jsou na tom z evropských hokejových velmocí jasně nejlépe Finové, zbylé tři týmy jsou zhruba na stejné úrovni. Hokeji v současné době dominují národní klubové soutěže, na reprezentační akce není mnoho času a hráči na ně jezdí málem přímo z extraligových stadionů.

"Nejsme fotbal. Tam je Evropa zajedno a když jsou reprezentační akce, tak se na týden soutěže přeruší a týmy nedělají problémy s uvolňováním hráčů pro potřeby reprezentace," poznamenal Lener.

Zatímco jeho předchůdci vozili na turnaje Euro Hockey Tour hodně podobná mužstva, nyní se tým na každou akci výrazně obmění. "Od myšlenky vytvořit evropskou kostru týmu jsme hodně rychle utekli. Ve spoustě věcí se přepočítáte. Hodně hráčů odejde do NHL, do Ruska. Ani o nich nezískáte všechny informace. Už nejsou pod kontrolou v extralize jako dřív," lituje kouč národního týmu.

"Také kluby se brání, aby nám hráče půjčovaly na všechny akce. Už i Slavia, o kterou jsem se opíral, nám nerada dává hráče. Franta Kučera se zranil na reprezentaci a je mimo hru. Supovi Finové málem ustřelili koleno. To se pak nemůžete divit," poznamenal Lener.

Vše o turnaji Karjala: zpravodajství, výsledky, statistiky, tabulka...Najdete na iDNES.czmobilní verze