Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Karlovarská hala bude mít už brzy střechu

Hala, stadion, aréna; Karlovy Vary - Nová aréna v Karlových Varech bude mít už brzy střechu | foto: Archiv KV Arena

8 2008
Karlovy Vary - Montáží střešních konstrukcí pokračují v těchto dnech práce na multifunkční hale v karlovarských Tuhnicích. Dělníci pracují i v jednotlivých patrech nového sportoviště. Od Nového roku také začíná další nábor nových zaměstnanců městské společnosti KV Aréna. Její ředitel Milan Bártl hledá mimo jiné techniky či produkční.

"Na hale se intenzivně pracuje a stavební ruch neutichá ani o víkendech," informoval Bártl.

"Stavbaři teď dělají na ocelových konstrukcích a na střechách jak na hlavní, tak i na tréninkové hale," pokračoval Bártl.

Tréninková hala je již pod střechou, tedy pod tou první, z trapézových plechů.

"Pracuje se i na obvodovém plášti objektů. Kromě stavbařů, kteří montují střechy, mají práci i zedníci. Ti vyzdívají zdi v jednotlivých patrech. Práce by výrazně neměly polevit ani v případě nepříznivého zimního počasí. Ve středu máme kontrolní den a od zhotovitele stavby dostaneme nejčerstvější informace," upřesnil ředitel.

Aréna nabídne hokej, koncerty i muzikály

Se zahájením lázeňské sezony v roce 2009 je spojeno slavnostní otevření Sportovně kulturního, kongresového a výstavního centra v Karlových Varech. Již v dubnu by se v nové multifunkční hale měl odehrát, pokud jednání dopadnou dobře, jeden z turnajů Euro Hockey Tour za účasti národních mužstev Česka, Švédska, Finska a Ruska.

V plánu akcí počítá městská společnost KV Aréna, která bude komplex provozovat, také s tradiční výstavou For Arch (červen), s akcemi a programy mezinárodního filmového festivalu (červenec) a mezinárodního festivalu studentských filmů Fresh Film Fest (srpen) i s festivalem Tourfilm (říjen).

"V září 2009 pak k těmto velkým a prestižním akcím přibudou pravidelná extraligová klání domácí HC Energie, ale i dorostu a juniorského týmu klubu a v listopadu bychom zde rádi měli mistrovství Evropy ve sledgehokeji," říká ředitel KV Aréna Milan Bártl.

V hale by se mělo konat také kolem pětadvaceti různých velkých kulturních akcí ročně, například koncertů. Jak daleko jste s jejich přípravou?
Vedeme teď různá jednání, protože tyto akce se musí připravovat rok dopředu. Během prvního čtvrtletí letošního roku chceme mít základní kostru akcí hotovou, včetně nejdůležitějších koncertů. Konkrétně nechci z připravovaného programu nic prozrazovat, protože jde v podstatě o naše obchodní tajemství, ale vedle koncertů počítáme i s muzikály. Kulturní akce by se měly začít odehrávat od května 2009. S květnovým zahájením lázeňské sezony je spojeno také oficiální zahájení provozu arény. Chceme využít toho, že na zahájení lázeňské sezony přijíždí spousta hostů, také z velvyslanectví a partnerských měst.

Jednou z výrazných položek příjmů haly bude reklama ve výši deseti milionů korun. Zajišťovat tyto příjmy je asi také třeba už teď.
Nevím, kde jste vzal toto číslo.

Z oficiálních podkladů, které na objednávku magistrátu vypracovala společnost Bioplan Consult.
Různá čísla se nyní upřesňují. Uvidí se, jestli to bude deset milionů. V každém případě na tom už pracujeme a s příjmy z reklamy počítáme už letos. Díky webovým stránkám i díky tištěným materiálům. Už letos budem muset začít vylepovat a propagovat naše akce. Pracujeme na tom, abychom byli v celorepublikové síti reklamních poskytovatelů, čili příjmy z reklamy by neměly být tvořeny jenom penězi za reklamu z tohoto regionu.

LEV HAVLÍČEK

Dělníci nyní pracují na zastřešení nové karlovarské arény. Nezastaví je ani zimní počasí. Co všechno karlovarská hala nabídne? Kdy se po jejím ledě poprvé projedou hokejisté a které kulturní akce bude pořádat?

A kdy bude Sportovně kulturní, výstavní a kongresové centrum v Karlových Varech hotové? Dokončený je skelet ze železa a betonu na hlavní i tréninkové hale. Dělníci zastřešují zmiňovanou hlavní i tréninkovou halu. Do června 2008 dostane hala obvodovou vyzdívku a plášť. Plášť bude mít tři základní barvy - červenou, světle a tmavě šedou.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku začne montáž technologií a příprava chlazení. Termín předání je 19. února 2009 a například hokejový zápas tu bude moci sledovat šest tisíc diváků. Už dnes je jasné, že se tato zmenšenina pražské Sazka Arény pochlubí několika prvenstvími, které nemá žádná jiná hala ve střední Evropě.

Například nejlepší multimediální kostkou v Evropě. "Naše halová multimediální kostka bude opravdu nejlepší v České republice a celé střední Evropě," řekl dále Milan Bártl.

A čím si tento informační panel, který visí v hledišti, zaslouží své prvenství? Světelné body kostky totiž tvoří vysoce svítivé prvky rozmístěné v jemném rastru.

Rozměry kluziště se dále budou moci upravovat na přání. Původní projekt počítal s ledovou plochou o rozměrech 30 x 60 metrů. Ve světě se však hraje hokej na menších hřištích. Dolní hranice v NHL je 26 x 56 metrů.

"Vary se proto rozhodly, že kluziště bude mít variabilní rozměry v tréninkové i hlavní hale. V republice takovou možnost nikdo nemá. A když, tak musí velmi složitě zasahovat do chladicí desky," vysvětlil Bártl.

Raritou, kterou podle Bártla také nemá nikdo jiný, je přeměna haly na velkokapacitní kino pro devět stovek diváků. Zázemí zde mimo jiné najdou pořadatelé mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary i festivalu Tourfilm.

Víceúčelová hala, kterou Karlovy Vary plánovaly postavit od konce šedesátých let, má své odpůrce. Stavba za miliardu korun je podle nich megalomanská a pořadatelům se ji nepodaří zaplnit. Společnost KV Aréna odpověděla pochybovačům mapkou spádové oblasti. Z mapky vyplývá, že haly podobného charakteru jsou jen v Praze a Liberci. Více informací se lidé mohou dozvědět na www.kvarena.cz.

V hale se lidé po jejím dostavění budou moci spolehnout na komfortních dvaadvacet samostatných lóží, takzvaných sky boxů, na VIP nebo klubovou tribunu a své zóny se dočkají i skalní příznivci karlovarských hokejistů. Projektant nezapomněl ani na handicapované diváky.

Stavební společnost Syner patřící mezi konsorcium firem, které nechtěně proslavilo losování uchazečů o výstavbu sportovní arény, chce s podobnou stavbou proniknout i na Ukrajinu. Její většinový majitel Petr Syrovátko tam jedná o tom, že by halu podobnou liberecké Tipsport aréně postavil ve dvaceti ukrajinských městech.

Autoři: ,


Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

11

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 16 9 2 2 3 57:36 33
2. Třinec 16 9 2 2 3 50:34 33
3. Plzeň 16 7 3 4 2 62:39 31
4. Hr. Králové 16 9 1 2 4 39:30 31
5. Chomutov 16 6 2 3 5 41:42 25
6. Ml. Boleslav 16 6 1 3 6 36:34 23
7. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
8. Olomouc 16 5 3 2 6 40:45 23
9. Zlín 16 4 4 2 6 41:44 22
10. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
11. Liberec 15 5 1 1 8 28:46 18
12. Pardubice 16 4 2 1 9 36:55 17
13. Jihlava 15 4 1 2 8 34:44 16
14. Litvínov 16 2 3 2 9 29:47 14

Najdete na iDNES.czmobilní verze