Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hrajeme naplno, říká karlovarský hokejový útočník Gríger

Dávid Gríger | foto: Kareřina Mecešková

16 2017
Šest gólů dala v Olomouci i doma Zlínu, a byť proti Pardubicím na výhru Energii ani tři góly nestačily, pořád platí, že je dala. Co by za ně dala jindy, ještě než propadla sítem play-out s dvěma obřími děrami pasujícími přesně na Pardubice a Karlovy Vary do baráže o hokejovou extraligu. „Hrajeme každý zápas naplno,“ říká útočník Dávid Gríger.

Až překvapivě uvědoměle působí hokejová Energie. Start play-out zvládla velmi dobře. Úkol odehrát šest vlastně zbytečných zápasů co nejlépe v rámci přípravy na baráž vzala za svůj. Šest gólů nadělila prvním dvěma soupeřům, kteří v dlouhodobé části sezony byli výrazně lepší a už po dvaapadesátém kole měli jistou záchranu.

„My hrajeme každý zápas naplno, nechceme vypustit ani jeden. Bereme je jako ideální možnost se přichystat na baráž,“ opakuje slovenský útočník Dávid Gríger.

Ve dvaadvaceti letech se začlenil do elitní formace a i díky ní se Karlovy Vary těší slušné formě. Do začátku baráže, která rozhodne o setrvání či naopak sestupu z extraligy, je ještě poměrně daleko. Mužstvo tak věnuje tréninky nácviku situací, jež nejsou nebo nebyly zrovna silnou zbraní. Například přesilovky. Proti Zlínu doma čtyři trefy při početní výhodě! „Samozřejmě se snažíme na přesilovkách pracovat, protože rozhodují zápasy a v baráži se nám góly v přesilovkách budou hodit,“ říká Dávid Gríger.

Jsou dva zápasy v play-out proti Pardubicím něčím jiné?
Samozřejmě to člověk trochu má v mysli, že zápas je trochu jiný a potkáme se s nimi v baráži ještě čtyřikrát. Člověk má v hlavě, že proti nim bude bojovat až do samého konce sezony. Zápasy jsou jiné, ale my je chceme odehrát co nejlépe. Prostě hrát náš důrazný hokej, tlačit se do brány a dávat góly. Jen tak se můžeme dobře připravit.

Z psychologického hlediska se na ně připravujete jinak?
Sami o tom dobře víme, i trenéři nám to už říkali. Chceme si zkusit hokej, který chceme hrát v baráži a s kterým můžeme být úspěšní. Náš hlavní úkol je hrát dobře z obrany. Protože když nedostanete gól, nemůžete prohrát. A my tak musíme hrát od první do šedesáté minuty. To nám musí přinést ovoce, tak jako tomu bylo i v předešlých zápasech.

Ale třeba zápas proti Zlínu se hrálo nahoru dolů.
Ano, nám hráčům a divákům se to musí líbit. Věřím, že trenérům asi stojí vlasy na hlavách (smích). Určitě pro ně to není příjemně. My si ale uvědomujeme, že takový hokej hrát v baráži nejde. Každopádně i takové zápasy jsou. Je pozitivní, že jsme schopni je vyhrát a dát šest gólů v zápase. Nám ty branky musí pomoct po psychické stránce, protože dát šest gólů se nám často nedaří.

Může být riziko tak hrát šest zápasů play-out? Rychle přepnout není pak snadné.
My se opravdu připravujeme delší dobu a podobné zápasy prostě příjdou. Nechceme dostávat tolik gólů, ale věřím, že až se bude lámat chleba, budeme připraveni. Takové zápasy jsou dobré z toho hlediska, že je vyhrajeme a dostáváme se na vítěznou vlnu.

Není i pro vás těžké se na Olomouc a Zlín namotivovat?
Asi trochu v hlavě člověk má, že jim o nic nejde. Ale první dva zápasy byly velmi kvalitní. My do každého zápasu jdeme naplno, naší motivací je vyhrát každý následující zápas. Nás čeká baráž a jít do baráže po několika porážkách bez sebevědomí by bylo špatné...

...zatímco kluby z první ligy příjdou v pohodě.
Přesně tak. Ony budou v euforii, protože byly nejlepší ve své soutěži a v play-off první ligy vyhrávaly. My potřebujeme být v pohodě, jen tak si nějaké sebevědomí získáme a budeme s nimi hrát dobrý hokej.

Těšit vás můžou i góly v přesilovkách, hodně se jim věnujete?
Uvědomujeme si, že přesilovky nám v základní části nešly. Nebyly úplně dobré. Soustředíme se na ně každý trénink, kreslíme a cvičíme si různé signály. Všichni víme, že přesilovky rozhodují zápasy a v závěru sezony je budeme potřebovat. Kdo bude využívat přesilovky, bude mít větší šanci vyhrát. Naší motivací je vyhrát každý následující zápas. Nás čeká baráž a jít do baráže po několika porážkách bez sebevědomí by bylo špatné.

Autor:


Mistrovství světa v hokeji 2018

Od 4. do 20. května v Dánsku

Skupina A (Kodaň): Rusko, Švédsko, Česká republika, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, Francie, Rakousko.

Skupina B (Herning): Kanada, Finsko, USA, Německo, Norsko, Lotyšsko, Dánsko, Jižní Korea.

Kompletní program hokejového turnaje ZDEPlzeň
4:1
Olomouc
Třinec
3:2
Pardubice
Hradec Králové
2:3
Liberec
Vítkovice
0:4
Kometa

PŘEDKOLO

Olomouc
3:1
Zlín
Liberec
3:0
Sparta

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze