Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Karlovarští hokejisté dál shánějí peníze. Za Sokolovskou nemají náhradu

Pořádná mela před brankou Liberce. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

10 2015
Start extraligové sezony je za dveřmi. Už v pátek si karlovarští hokejisté zahrají na ledě plzeňského rivala a výbušnou atmosféru před letos prvním ze západočeských derby teď klub z lázeňské metropole ještě přiživil: poprvé v novodobé historii vstupuje do sezony bez generálního partnera.

„Sokolovská uhelná musí nadále bohužel trvat na pozastavení finanční podpory našemu klubu, neboť doposud nedošlo k vyjasnění obchodního sporu se společností ČEZ,“ vysvětluje HC Energie ve svém prohlášení.

Zdrcující informaci si její vedení vyslechlo v minulém týdnu od Jaroslava Rokose, prvního místopředsedy dozorčí rady Sokolovské uhelné.

Klub z lázeňské metropole ihned zahájil další kolo jednání s vedením Karlovarského kraje i magistrátem města, znovu oslovil podnikatele, se kterými spolupracuje. Společně řeší jakým způsobem teď dál zabezpečit extraligový hokej pro Karlovy Vary.

Do řešení situace se už vložily společnosti zastoupené v koncernu Holoubek, jehož majitel Karel Holoubek extraligovou Energii vlastní.

„Vedení těchto společností je vedené snahou zachránit financování extraligové sezony 2015/2016 tak, aby nebyl ohrožen sportovní, technický, provozní a ekonomický chod extraligového týmu,“ ujišťuje HC Energie ve svém prohlášení.

Pro hokejový klub z Karlových Varů to ovšem není nová situace. A vlastně ani pro další významné kluby v regionu, které Sokolovská uhelná doposud sponzorovala. Poprvé si informaci o pozastavení podpory od Sokolovské uhelné vyslechli zástupci extraligového hokeje v Karlových Varech, druholigového fotbalu v Sokolově a druholigového hokeje tamtéž už v polovině června.

Bez hlavního partnera se naráz ocitla nejen Energie a oba Baníky, ale také desítky dalších sportovních organizací v Karlovarském kraji. Ze sportu, kultury a dalších oblastí společenského života v kraji má díky tomu zmizet sto milionů korun ročně.

Důvodem tak razantního opatření je boj o emisní povolenky, který Sokolovská uhelná svádí se společností ČEZ, jež je mimochodem tak trochu ironicky hlavním partnerem extraligových volejbalistů Karlovarska, loni bronzového nováčka v nejvyšší soutěži a letošního českého zástupce v pohárové Evropě.

Slovy předsedy představenstva Jiřího Pöpperleho si chce Sokolovská uhelná zajistit zdroje potřebné k odstranění hrozících rizik a následků „dlouhodobé diskriminační strategie uplatňované ze strany polostátní společnosti ČEZ.“

„Už několik let upozorňujeme na fakt, že zatížení výroby elektřiny a tepla z uhlí emisními povolenkami bude mít zásadní dopad na rentabilitu zpracovatelské části ve Vřesové. Když k tomu připočteme významné snížení cen silové elektřiny, ke kterému přistupuje i zvýšení poplatků z vydobytých nerostů, je zřejmé, že na tuto situaci musíme v zájmu udržení vlastní výroby reagovat,“ upozorňoval Pöpperle na webu společnosti suas.cz.

Na jak dlouho a jestli vůbec obnoví Sokolovská uhelná svou podporu sportu v Karlovarském kraji, to podle ní závisí na okolních změnách souvisejících s podnikatelskými riziky v prodeji uhlí do ČEZ. Tady má totiž společnost tratit ročně na tržbách z prodeje stovky milionů.

„Jsme si samozřejmě vědomi, že vrcholový i výkonnostní sport v České republice zásadně závisí na podpoře třetích osob, zpravidla ekonomicky silných podnikatelských subjektů. Bez takovéto podpory není skutečně možné zajistit účast sportovních klubů v nejvyšších soutěžích, a proto až dosud Sokolovská uhelná v rámci svých ekonomických možností zajišťovala finanční podporu a také podmínky pro účast řady klubů v nejvyšších soutěžích nebo pro výchovu a přípravu mládežnických mužstev. Sokolovská uhelná vždy plnila své závazky nejen k obchodním partnerům a zaměstnancům, ale i k celému Karlovarskému kraji, ale v současné době byla postavena před zcela zásadní rozhodnutí,“ míní Pöpperl.

V zájmu udržení zdrojů pro vlastní výrobu a vyloučení dopadu na existenci stovek pracovních míst v Sokolovské uhelné se společnost raději rozhodla pro seškrtání svých výdajů v oblasti mimo své hlavní ekonomické aktivity, to ovšem neznamená, že jiných míst se rozhodnutí společnosti nedotkne.

Hledá se sponzor

Největší balík peněz ze Sokolovské uhelné směrem ke sportu každý rok pravidelně míří do karlovarského hokeje. „Pro nás tvoří podpora Sokolovské uhelné asi 20 procent rozpočtu. Bohužel v regionu je Sokolovská uhelná jedinou firmou, která je ochotná dávat na sport a další aktivity takové peníze,“ počítal Ladislav Trubač, prezident HC Energie Karlovy Vary.

Nadcházející sezonu v hokejové extralize má Energie podle slov svého prezidenta z poloviny června už nějakým způsobem zajištěnou. „Díky majiteli klubu by se to této sezony nijak dramaticky netýkalo, ale do budoucna je to fatální záležitost,“ přiznal ovšem Trubač.

Krok Sokolovské uhelné bude podle prezidenta hokejové Energie těžkou ranou pro celý region. „Samozřejmě chápu, že se firma musí starat nejprve o své lidi, o zaměstnance. A že je to důsledek sporů s ČEZ. Můžeme jen doufat, že půjde skutečně jen o pozastavení podpory,“ doplnil Trubač.

„Sokolovská Uhelná byla po dlouhá léta naprosto nepostradatelným a silným partnerem našeho klubu. Celé vedení HC Energie včetně majitele klubu pevně doufá, že výše uvedený obchodní spor mezi Sokolovskou uhelnou a ČEZ bude v co nejkratší možné době zdárně ukončen a že společnost Sokolovská uhelná se bude moci vrátit k podpoře našeho klubu a nejen jeho,“ stojí teď v čerstvém prohlášení klubu.

Jeho vedení ovšem už také počítá s variantou, že se Sokolovská uhelná a ČEZ nedohodnou a majitel klubu Karel Holoubek se pokusí pro Energii získat nového generálního partnera.

„Jelikož považujeme extraligový hokej v Karlových Varech za celoregionální záležitost, budeme vyvíjet obrovské úsilí na všech frontách společenského, politického a podnikatelského života tak, abychom extraligový hokej v Karlových Varech zachovali i pro sezonu 2016/2017 a sezony následující,“ ujišťuje klub ve svém prohlášení.

Pro letošní sezonu prý zůstávají sportovní cíle stejné. Jak předeslalo vedení Enegie už v přípravném období, chce po letech do Karlových Varů znovu vrátit play-off. „Budeme se snažit vybojovat minimálně předkolo,“ slibuje klub.Bodování

8

Tomáš Marcinko

Třinec

8

Dominik Kubalík

Plzeň

7

Tomáš Mertl

Plzeň

Góly

7

Tomáš Marcinko

Třinec

6

Dominik Kubalík

Plzeň

5

David Květoň

Vítkovice

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Chomutov 5 3 2 0 0 17:9 13
2. Plzeň 5 3 0 1 1 24:13 10
3. Vítkovice 5 3 0 1 1 17:10 10
4. Třinec 5 3 0 1 1 15:12 10
5. Kometa 5 2 1 1 1 17:12 9
6. Liberec 5 3 0 0 2 9:8 9
7. Ml. Boleslav 5 2 0 1 2 12:13 7
8. Jihlava 5 1 1 1 2 13:15 6
9. Litvínov 4 2 0 0 2 6:8 6
10. Sparta 4 2 0 0 2 11:15 6
11. Olomouc 5 2 0 0 3 10:18 6
12. Hr. Králové 5 1 1 0 3 9:14 5
13. Pardubice 5 1 0 0 4 9:15 3
14. Zlín 5 0 1 0 4 6:13 2

Najdete na iDNES.czmobilní verze