Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kazaň? Velké peníze, ale také pořádná deprese

6 2001
Praha - Pohádkové příjmy, kterým nemůže žádná liga v Evropě konkurovat. Skvělé zázemí, klub si totiž elitní hokejisty všemožně hýčká. Na druhé straně chmurné ruské prostředí, ohromný krok do nejistoty. Podobné dilema řeší evropští hráči, které láká ruská Superliga. "Proč musí být takové podmínky a peníze zrovna tam?" povzdychne si útočník Tomáš Vlasák, o něhož usiluje Kazaň. Trojnásobný světový šampion teď prožívá perné chvilky, do čtvrtka se musí rozhodnout. "No, asi se mně nebude spát zrovna klidně." V hlavě se mu stále míhá 300 tisíc dolarů. Asi tolik by si za rok v Rusku vydělal.

V Rusku by dostal třikrát tolik než co ve Finsku
"Je to přibližně třikrát tolik, než kolik dostávám ve finské Hameenlinně," prozrazuje Vlasák. Jedná se navíc o čistý příjem, jinde v Evropě nebo v zámoří se platí vysoké daně, někde až přes čtyřicet procent. Ale peníze pro něj nejsou všechno, musí se ohlížet na rodinu. A především na tříměsíční dcerku Kristýnu. "I když mi tam slibují, že bych měl čtyřiadvacet hodin pro ni zajištěný lékařský servis, nevím, jestli tomu můžu věřit," krčí rameny.

Je vidět, že se uvnitř souží. Stále o nabídce přemýšlí, zvažuje veškeré okolnosti. "Buď prostě absolutně vypnout, vůbec nevnímat věci okolo a jít to na rok zkusit," uvažuje Vlasák. "Anebo zůstat v osvědčeném prostředí ve Finsku." Pak se na chvilku odmlčí a špitne. "Ty peníze však táhnou..." Hameenlinna by chtěla odstupné, ani třicet až padesát tisíc dolarů by však pro Kazaň neměl být žádný problém.

Kazaň? Sedá tam na vás takový divný pocit
Přes víkend se byl sám podívat, do čeho by se vydal. V Moskvě nasedl do vlaku a dvanáct hodin se trmácel na východ do tatarského státu. Tam, osm set kilometrů od ruské metropole, v centru průmyslového kraje bohatém na ropu se nachází Kazaň. "Typické Rusko. Omšelé baráky, rozmlácené silnice, tramvaje na rozpadnutí," popisuje asi milionové město. "Sedá tam na vás takový divný pocit."

Přesto se místní klub pořádně ohání, aby vyhlédnutému hokejistovi vytvořil dokonalé prostředí. Komfortně zařízený byt s možností sledovat přes satelit české programy, auto, hned u domu spousta obchodů s jídlem, honosné restaurace. Uprostřed města se vypíná hrad, trochu rozptýlení by možná bylo i v místním cirkusu. 

Po hokejové stránce? Skvělé
"No jo. Ale to okolí," zamyslí se. "Z toho všeho můžete za chvilku mít velkou depresi." Po hokejové stránce by to mělo klapnout. Klub je podporován státem, jeho prezident je dokonce předsedou parlamentu. Nedostatek financí tedy nehrozí, stačí pár telefonátů a do týmu znovu natečou peníze. "I ti lidé, kteří se mnou jednali, vypadali hodně seriózně, žádní mafináni," říká hokejový reprezentant. Stadion pro pět tisíc fanoušků, na ligu prý bývá narváno. "V kabině je klimatizace, k dispozici posilovna, prostory pro regeneraci," popisuje technický útočník. I letní příprava vypadá vábivě: od 12. července soustředění ve Finsku, pak ve Švédsku, následuje turnaj v Moskvě. "Takže je fakt vidět, že chudý klub to není," ušklíbne se. 

Vlasáka chce i švýcarský tým Ambri-Piotta
Aby toho nebylo málo, před pár dny se ozval švýcarský tým Abmri-Piotta. A taká Vlasáka přemlouvá a nabízí dvojnásobný příjem než ve Finsku. To však stále nemá na Rusko. "Takže mám před sebou velké dilema," netají Vlasák. V Kazani se byl podívat spolu s bývalým třineckým forvardem Jozefem Daňem, ten už se upsal. V klubu bude působit i český rodák Jan Benda, to by ho nakonec mohlo zlákat. "Kdyby tam nebyli oni, tak bych o tom už vůbec neuvažoval," přiznává.

Ze všeho nejraději by šel do NHL
V myšlenkách přemítá ještě jednu alternativu svého budoucího působení: znovu by chtěl pokusit NHL. V průběhu šampionátu v Německu se agent Jiří Hamal doslechl o zájmu ze zámořského mužstva Nashville Predators. "Nešel bych pod cenu, chtěl bych tak 700 tisíc dolarů," odhaduje Vlasák. "Kdyby mi vyšli vstříc, jdu tam." Úvahy na možné působení v NHL mají čas, smlouvu stačí podepsat do poloviny července. I kdyby se před tím rozhodl pro Švýcarsko, Rusko nebo pro setrvání ve Finsku, NHL by vše přebila. "Stornoval bych předešlý kontrakt a zamířil do zámoří," dodává Vlasák. 

Zákulisí přestupů: Proč ruské kluby nabízejí tolik peněz?

Čeští hokejisté Tomáš Vlasák a Jaroslav Hlinka na kolenou

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze