Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kazaši chtějí zopakovat Nagano

22 2004
Co se vám jako první vybaví v souvislosti s kazašským hokejem? Pravděpodobně jeho úspěch v olympijském Naganu. Na Japonsko vzpomínají v Kazachstánu skoro stejně dobře jako Češi. Vždyť modrožlutí postoupili mezi nejlepší po vyřazení Slovenska v kvalifikační skupině. Slováky tenkrát porazili 4:3.

Jen z tribuny to sledovaly slovenské hvězdy NHL Žigmund Pálffy, Jozef Stümpel a Richard Zedník, kteří měli do hry zasáhnout až po "povinném" vyřazení Kazachů.

"Letím hned zpátky do New Yorku. Na tribuně jsem trpěl jako zvíře," soptil po zápase Pálffy.
 
Kazaši si na Turnaji století zahráli ještě s Ruskem, Českem, Finskem i Kanadou. S Čechy, pozdějšími vítězi, prohráli vysokým poměrem 2:8. Osmé místo se ale tak jako tak v zemi vyprahlých pouští, polopouští a ropy považovalo za fantastický úspěch.

Tím spíš, když na úrovni mistrovství světa se Kazachstán potácel mezi skupinou C a B, daleko od elity.

ZAJÍMAVOSTI

Největší hvězdy: Jevgenij Koreškov, Alexandr Koreškov
Barvy dresu: modrá, žlutá
Největší úspěchy: 8. na olympiádě (1998)
Umístění na posledních deseti MS: 1994 - hráli skupinu C, 1995 - hráli skupinu C, 1996 - hráli skupinu C, 1997 - hráli skupinu B, 1998 - 13.-16., 1999 - hráli skupinu B, 2000 - hráli skupinu B, 2001 - hráli skupinu B, 2002 - hráli skupinu B, 2003 - hráli skupinu B.
Účast na MS: 1x
Nejznámější kluby: Torpedo Usť Kamenogorsk, Pavlodar, Petropavlovsk

Jen v roce 1998 nakoukl k nejlepším, jenže po šampionátu ve Švýcarsku zase rychle sestoupil. Ve skupině B setrvala kazachstánská reprezentace pět roků. Až loni se jí povedlo povýšit.

A cesta za postupem byla impozantní. Kazaši v pěti zápasech mistrovství skupiny B neztratili ani bod, skóre 34:9 netřeba komentovat. Jeden ze známé dvojice bratrů Koreškovů, Jevgenij, vyhrál kanadské bodování turnaje. A brankář Vitalij Kolesnik byl zase s famózní úspěšností nad 97 % nejlepší mezi gólmany.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze