Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kde je v NHL nejvíc Čechů?

8 2001
N e w Y o r k, P r a h a - Hokejový klub Pittsburgh Penguins ztratil část své jedinečnosti pro české příznivce. Nedávno se zbavil několika krajanů a hráčů pocházejících z českých zemí mu na soupisce zbylo jen pět. Na Pittsburgh se tak dotáhli New York Rangers, kteří z farmy na delší dobu povýšili obránce Tomáše Kloučka, a Atlanta Thrashers, když si právě z Pittsburghu přivedli jiného beka, Jiřího Šlégra.

Klub s tučňákem ve znaku se trochu vymanil z područí "české mafie", přesto díky kapitánovi Jaromíru Jágrovi a trenérovi Ivanu Hlinkovi poutá v Česku největší pozornost. I po lednové "čistce", při níž během víkendu odešli do jiných týmů a na farmu Šlégr, Roman Šimíček a Milan Kraft. Už předtím do rezervy ve Scrantonu zmizeli Josef Melichar s Michalem Rozsívalem.

"Nebylo to nic proti českým klukům, třeba sem zakrátko přijde jiný Čech," řekl Ivan Hlinka.

Podobně jako za Pittsburgh nastupuje pět "našinců" za bohaté, leč neúspěšné New York Rangers. Naposledy se do sestavy prosmýkl dvacetiletý Klouček, poctivý zadák urostlé postavy. "Solidní bruslař, důrazný v soubojích, užitečný v oslabení," zní Kloučkovo vysvědčení ze zámoří.

Atlanta za Pittsburghem a Rangers lehce zaostává, poněvadž obránce Petr Buzek se několik měsíců souží s následky úrazu hlavy, zranění momentálně vyřadilo ze soupisky také Františka Kaberleho (zlomená kost v chodidle) a Patrika Štefana (natažená třísla).

Krajánci se před sezonou rojili v Columbusu, jenže střelec Jan Čaloun ve svém druhém pobytu v NHL propadl, mladík Rostislav Klesla se vrátil do juniorské ligy, aby dospěl, a Radim Bičánek s Martinem Špaňhelem zpravidla trčí na farmě.

Česká kolonie prořídla i v Ottawě, odkud si přestup vyprosil nevyužitý centr Václav Prospal. Šel na Floridu za trenérem Slavomírem Lenerem.

K mužstvům NHL, jež si úplně vystačí bez Čechů a nemají je ani mezi největšími oporami na farmách, náleží Calgary, Vancouver, Dallas a San Jose. Stejné poměry vládnou v Edmontonu, neboť veterán František Musil stále pauzíruje kvůli bolestem v krční páteři.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze