Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo na Světový pohár? Jasno bude až po MS

12 2003
Curych, Praha - Jágr, Hejduk, Sakic, Forsberg, Selänne... Všechna tahle jména se mohou objevit na soupiskách výběrů pro Světový pohár, kde budou startovat největší hokejové hvězdy. Kdo v nominaci bude a kdo ne? To se fanoušci dozvědí až po mistrovství světa. Termín pro nahlášení nominací se posunul z února na květen.

O tři a půl měsíce později mohou trenéři národních týmů nahlásit nominaci na Světový pohár. Místo 1. února budou jména šestadvaceti hokejistů zveřejněna až v polovině května, krátce po skončení mistrovství světa v Praze a Ostravě.

Rozhodlo o tom setkání zástupců jednotlivých svazů se šéfem mezinárodní federace IIHF René Faselem v Curychu a zástupci NHL a hráčské asociace NHLPA, kteří se jednání účastnili prostřednictvím telemostu z Toronta.

"Žádné velké ulehčení to není," říká Slavomír Lener, kouč české reprezentace, který by měl mít při vyběru jmen konečné slovo. Tedy v případě, že jeho tým nepropadne na mistrovství světa v Praze. "Nemůžu říct, jestli vůbec ještě u národního mužstva budu," uvědomuje si kouč, jehož mandát končí právě po šampionátu.

Kalendářní posun v nominačním termínu ale vítá. "NHL už bude téměř u konce, budeme mít přehled o zranění a formě jednotlivých adeptů," říká. Podobnou cestou jako manažer kanadského týmu Wayne Gretzky ale jít nehodlá. Gretzky prohlásil, že kdo z hráčů bude moci přijet na mistrovství světa a odmítne, nevejde se pravděpodobně ani do nominace na Světový pohár.

"Každý má svoje metody, ale my takhle daleko nepůjdeme," říká Lener. "K mistrovství světa zatím Kanada nikdy nepřistoupila tak prestižně, aby kvůli tomu něco nařizovala hráčům. Ale my nechceme dávat nějaká ultimáta, spíš sázíme na jednání s hráči."

Organizátoři si vymínili, že každé mužstvo musí nominovat tři hráče mladší dvaadvaceti let. "Každé administrativní nařízení je trochu necitlivé, ale tohle je vedeno dobrým úmyslem," prohlásil kouč českého výběru. "My s tím problém mít nebudeme, talentů máme dost."

Světový pohár začíná 30. srpna 2004, Česko hraje v evropské skupině s Finskem, Švédskem a Německem, které přivítá v Praze. Pro Kanadu a Spojené Státy je to po olympiádě druhá největší reprezentační akce, účast hvězd ze všech možných týmů NHL z ní dělá významnější turnaj než mistrovství světa. Na posledním Světovém poháru v roce 1996 Česko propadlo, po prohře s Německem 1:7 skončilo ve své skupině poslední.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze