Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo nahradí ve Varech trenéra Veneru?

Karlovy Vary klíčový finálový duel prohrály | foto: MIchal ŠulaMF DNES

30 2008
Zdeněk Venera smlouvu v Karlových Varech neprodloužil a vrací se do Zlína. Hokejoví vicemistři jsou bez trenéra. Na jak dlouho? "Nějaké varianty máme už připravené, nechceme to ale uspěchat," říká karlovarský manažer Miroslav Vaněk.

Do dvanáctého května musí ale situaci vyřešit. V té době by totiž už "energetici" měli začít s letní přípravou. "Čeká nás velmi těžká sezona. Plná očekávání. Musíme si uvědomit, že šest nebo sedm týmů loni zklamalo, budou to chtít napravit. Pro nás bude hrozně těžké obhájit úspěšnou sezonu," ví Vaněk.

O to těžší to bude i pro nového trenéra. "Navázat na práci trenéra Venery bude úkol, který mu nezávidím." Jak by měl nový trenér Energie podle Vaňka vypadat? "Musí mít zkušenosti a být psychicky odolný." Tedy s podobnými vlastnostmi, jaké měl i Venera.

O tom, že se vrátí do Zlína, se mluvilo už delší dobu. Vlastně už od odchodu kouče Bokroše. Tenkrát ale karlovarský kouč ještě situaci neřešil. "Mám smlouvu ve Varech," říkal.

Teď o svém konci na karlovarské střídačce tvrdí: "Nebyla to otázka momentálního rozhodnutí. K tomuhle závěru jsem dospíval už dlouho."

Kdo nahradí Veneru?

Ve Varech si ale jinou variantu než s Venerou na lavičce do minulého týdne ani nepřipouštěli. Proč taky.

Vzdát se dobrovolně kouče extraligových vicemistrů, kterého po sezoně vyhlásili trenérem roku? Vždyť ještě pár hodin před oficiálním vyhlášením Venerova odchodu se kouč sešel se šéfy Sokolovské uhelné. "Byli jsme připraveni vytvořit trenéru Venerovi v rámci našich možností ty nejlepší podmínky," vysvětloval Vaněk.

. Co také řekl Venera

O nástupci
"Je jedno, kdo tu bude trénovat. Extraligové finále, to je něco mimořádného. Obhájit titul vicemistra bude těžké. Kdybych tu nebyl už tři sezony, možná bych se rozhodl jinak."

O týmu
"Ve Varech je parádní mužstvo, s takovou partou je radost pracovat. Neříkám, že jsme se na sebe stále jen usmívali, vážnější problémy ale nebyly. Být tu první rok, vůbec se nerozmýšlím a zůstanu. A že se pak pobavili na můj účet? Jsou to prevíti (smích). Byla tu zábava, užili jsme si."


O hráčích
"Kdyby to šlo, určitě bych si nějaké vzal sebou. To ale nejde. Bohoužel jsou pod smlouvama (smích)."

O zázemí
"Málokdo ví, že naši doktoři byli schopni ve dvě v noci vzbouřit nemocnici, aby hráč mohl na nezbytné vyšetření. Všichni kolem týmu žili naplno s mužstvem." 

I on potvrzuje, jak velký zájem o Veneru měl. "Po letošním úspěchu nebylo z naší strany co řešit. Plně ale respektujeme jeho rozhodnutí."

"Nebyla to otázka nějakého přesvědčování nebo vyjednávání o podmínkách.
Spíš šlo o to, abychom se o vzniklé situaci nějak pobavili. Jsou to lidé, kteří drží karlovarský hokej finančně. Bylo důležité, aby moje rozhodnutí správně pochopili," říká Venera.

Štěpánek i Rokos přišli na schůzku podle něj perfektně připravení. "Měli možná lepší informace než já," směje se Venera. "Než jsem stačil cokoli říct, řekli to za mě. Já jen naše povídání doplnil o pár informací. Oba pánové moje stanovisko pochopili." Stejně jako manažer Vaněk. "Tři roky u mužstva je asi ideální doba," říká.

Venerův odchod ho ale stejně mrzí. "Spousta našich fanoušků nemusí trenérovo rozhodnutí úplně pochopit. Budou se ptát, jestli jsme udělali všechno pro to, aby ve Varech zůstal. Já musím jen říct, že za klub jsme pro jeho setrvání ve Varech udělali maximum. Nebyla to ale otázka nějakých podmínek."

Jaké vůbec důvody Venera pro svůj odchod měl? "Tři roky u jednoho týmu jsou tak akorát. Oposlouchal jsem se. Nastala doba odejít, mužstvo teď potřebuje nového kouče," říká Venera.

Venerův odchod uspíšila i vzdálenost mezi oběma "jeho" světy. V Karlových Varech měl práci, ve Zlíně rodinu. Za tři roky kvůli tomu najezdil přes sto tisíc kilometrů. "Možná se za chvilku stane dědečkem," prozradil na kouče manažer Vaněk.

I to pomohlo trenéra odsunout zpátky na východ republiky. "Nechal jsem si tu ale pootevřená vrátka. Třeba se jednou vrátím," říká Venera.

Trenér, který se po třech letech na západě Čech stal nejúspěšnějším trenérem v novodobé historii karlovarského hokeje. "Pro mnohé kluby jsme mohli být vzorem, jak to vypadá, když se dá trenérovi čas na dlouhodobou práci s týmem. Zdeňkovi se podařilo za tu dobu mužstvo připravit k určitému vrcholu."

A nejen jemu. Na úspěchu karlovarského klubu se podíleli i Venerovi asistenti.

Baďouček, nebo Antonik?

Příští rok bude brankáře pro klub dál připravovat Pavel Kněžický. To je jisté už teď. Jestli ale bude na lavičce i Václav Baďouček, o tom rozhodne až nový kouč.

"První asistent je trenérova pravá ruka, stráví s ním víc času než se svojí manželkou. Musí si sednout profesně i lidsky. My můžeme proto doporučit jen okruh, ze kterého si může nový trenér vybírat," říká Vaněk.

Kdo ve Vaňkově okruhu bude? Dřívější Venerův asistent Václav Baďouček, který do Varů přišel už za trenéra Radima Rulíka, nebo Mikuláš Antonik, úspěšný kouč karlovarské juniorky, která letos vybojovala ve Zlíně extraligový titul.

"Václav Baďouček tu odvedl výbornou práci. Za tu dobu se z něj stal prakticky Karlovarák, který zná výborně místní prostředí. Mikuláš Antonik je náš odchovanec. Máme pocit, že nadešel čas, aby si i on zkusil extraligu a začal se učit. Má hodně zkušeností s mládeží, měl by trenérovi pomoct."

Jestli se na karlovarskou lavičku dostane někdo z nich, o tom ale rozhodne až nový hlavní kouč.

Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 13 3 1 2 7 30:39 13
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze