Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo v týmu hvězd odvede černou práci?

23 2004
Praha - Tahle hokejová reprezentace vypadá málem jako tým snů. Má vůbec slabinu? Má. Achillovou patou je zatím defenzivní činnost. "Tam nás čeká ještě hodně práce," ví kouč Slavomír Lener. Národní tým dostal v posledních dvou zápasech před startem šampionátu třináct gólů. Kdo zastane černou práci? Kdo bude bránit?

Před vstupem do tolik očekávaného turnaje mají za sebou čeští hokejisté pěkně divoké výsledky. S Ruskem 4:7, s Kanadou 8:5. "Pokaždé nejde hrát takhle otevřený hokej," říká útočník David Výborný.

V útoku jsou hvězdy jako Jágr, Havlát nebo Prospal, po těch chtít hlídat protihráče by byla asi škoda. I obrana je hodně ofenzivně laděná. Hamrlík, Šlégr, Novák, František Kaberle... Ti všichni jsou ve svých klubech zvyklí mohutně podporovat ofenzivu.

Bude vůbec někdo bránit?

"Je tu spousta hráčů, kteří v NHL nebo v Evropě dávají góly. Všichni musí potlačit individualismus a hrát pro tým. Tady jde bodování stranou, na nějaké asistence nebo plus/minus body nemůže nikdo hrát," říká Výborný, který je sám univerzálním hráčem, schopným hrát v centru nebo na křídle, bránit i útočit.

"Každý z hokejistů, které tu máme, hraje v jiném týmu různý defenzivní systém. Jde o to to sladit," říká kouč národního týmu Slavomír Lener. "Všechny systémy mají svoje výhody a nevýhody, ale hlavně se musí dělat dobře." Jaký je tedy Lenerův defenzivní plán?
 
"Na tréninku před Lotyšskem jsme zkoušeli systém se staženým hráčem. Většinou je to klasické české "levaso", ale bránit musí osu, ne na levé straně. Nám dělá problém pokrytí středu hřiště, na tom hodně pracujeme," říká hlavní trenér.

Právě kvůli defenzivním úkolům nevzal do závěrečné nominace jen hvězdy, ale i dělníky. Jako třeba slávistického střelce Michala Supa, který dovede bránit i cpát se před soupeřova gólmana. "Nebo jiný příklad: Milan Kraft," uvedl Lener. "Ten proti Kanadě dělal přesně to, co jsme mu řekli."

Nejtvrdším článkem týmu bude pravděpodobně Jan Hejda, proporcemi i herním projevem připomínající statného kanadského obránce. "Každý má v mančaftu jinou roli. Můj herní styl stál vždycky na defenzivě," prohlásil zadák moskevského CSKA, který se do nominace dostal právě zřejmě díky tomu, že je jedním z mála dozadu hrajících obránců.

"Bude to ale těžké, lidi nás poženou všechny dopředu," upozorňuje útočník Výborný. Jestli se trenérům podařilo usměrnit útočně naladěný tým, se možná uvidí už v sobotním vstupu do turnaje proti Lotyšsku.

Kdo má v mužstvu hvězd zastat "černou" práci?
- tvrdost:
Hejda, Beránek, Kraft.
- bránění útočníků: Kraft, Sup, Ručinský, Hlaváč.
- pohyb bez puku, napadání v útočném pásmu: Průcha, Výborný, (příp. Hlinka).
- pobyt před brankou soupeře: Dopita, Beránek, Sup.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze