Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kdyby chtěl, překonal by rekord, říkají o Jágrovi

15 2003
Washington - Ten člověk má najednou takovou fazonu, že mohl klidně udělat jedenáct bodů za zápas. Taková tvrzení se teď ozývají ve Washingtonu k výkonu hokejisty Jaromíra Jágra, který bodoval jedenáctkrát ve dvou utkáních. "Ten večer proti Floridě mohl být zázračný," myslí si třeba George McPhee, manažer týmu Capitals. "Ale Jaromír asi nechtěl soupeře potopit úplně," uvedl před zámořskými novináři. Jágr tehdy odstoupil ze zápasu v poslední třetině, když předtím zatížil konto protivníka sedmi body. Rekord NHL činí 10 bodů v jednom utkání.

Za dva zápasy v hokejové NHL bodoval Jaromír Jágr jedenáctkrát. Předtím potřeboval na stejný počet bodů sedmnáct střetnutí. Kde se vzal takový průlom?

"Bylo potřeba v Jardovi probudit radost z práce," tvrdí jeho osobní trenér Marián Jelínek. "V hlavě měl strach z kritiky, byl přemotivovaný a křečovitý. Prospělo mu, že se se uvolnil."

Jágr opravdu ještě před týdnem působil trošku podrážděně. ""Jako by to vždycky byla moje vina. Když boduju a nevyhráváme, je to moje chyba. A když vyhráváme a neboduju, je to taky moje chyba," stěžoval si v rozhovoru pro list Washington Post.

"Přece kvůli tomu neskončím. To tedy ne, dřív nebo později se to otočí k lepšímu a lidé co se teď na mě vozí mi možná budou lézt do zadku," říkal tehdy.

A zmiňovaný obrat k lepšímu je teď téměř snový. Ve famózním představení zdrtil Floridu a pak čtyřmi body i New York Islanders. Na ledě je znovu usměvavý Jágr: V duelu s Floridou ho fotografové zachytili s lišáckým úsměvem a šelmovsky vystrčenou špičkou jazyka. Po vítězném zásahu v posledním utkání zase přijel k hrazení a s rukou u ucha hodnotil ohlas publika. Pak spokojeně pokýval hlavou, rámus byl dostatečný.

"Všechno je o sebedůvěře," tvrdí nejlépe placená hvězda NHL. Když dáte gól, dovolíte si pak víc a jste trpělivější," nechal se slyšet v deníku Washigton Post. "Prostě se cítím dobře. I když se mi nezdá, že bych hrál líp. Ale teď dávám góly."

Hlasy z Washingtonu dokonce tvrdí, že kdyby Jágr dohrál zápas s Floridou, býval by překonal letitý rekord Daryla Sittlera, který činí deset bodů v jednom zápase. Jenže ve třetí třetině přišel za koučem a řekl: "Nechte taky mladší kluky, ať si zahrají." Do té doby bodoval sedmkrát. Víc než sedm bodů za večer zaznamenal naposledy Mario Lemieux v roce 1988.

Nejvíc bodů v NHL za jeden zápas

10 -  Sittler (Toronto, 1976) 6+4
8   -  Richard (Montreal, 1944) 5+3
     -  Olmstead (Montreal, 1954) 4+4
     -  Bladon (Philadelphia, 1977) 4+4
     -  Trottier (Islanders, 1978) 5+3
     -  P. Šťastný (Québec, 1981) 4+4
     -  A. Šťastný (Québec, 1981) 3+5
     -  Gretzky (Edmonton, 1983) 3+5
     -  Gretzky (Edmonton, 1984) 4+4
     -  Coffey (Edmonton, 1986) 2+6
     -  Lemieux (Pittsburgh, 1988) 2+6
     -  Nicholls (Los Angeles, 1988) 2+6
     -  Lemieux (Pittsburgh, 1988) 5+3
                                                 zdroj: MF DNES

Když se ho na tréninku reportéři zeptali, jak dlouhá tahle bodová série bude, odpověděl se smíchem: "Dva zápasy. Teď už skončila."

Pak ale dodal: "Samozřejmě je to skvělé, takové dva zápasy po sobě jsem ještě neměl. A chci toho využít a držet tu sérii co nejdelší. Vím, že dřív nebo později to musí skončit, ale hokejisté dovedou bodovat třeba v deseti utkáních v řadě."

Pokud by Jágrova šňůra pokračovala v podobném stylu jako teď, dostal by se brzo na druhé místo kanadského bodování a mohl by ohrozit i s odstupem kralujícího Maria Lemieuxe. Nyní je Jágr desátý.

Český útočník zatím pokořuje jiné milníky. V sobotu proti Floridě docílil 1200. bod v NHL a nyní útočí i na metu pěti set branek v soutěži. K dosažení tohoto jubilea mu chybí sedm přesných zásahů.

Gólman New York Islanders Chris Osgood vykopává pokus Jaromíra Jágra z Washingtonu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze