Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kdyby šel Ručinský po penězích, není ve Spartě, tvrdí Bříza

30 2008
Že hokejová Sparta dorovnala nabídku prvoligového Chomutova, aby získala Martina Ručinského? Tomu se sparťanský manažer Petr Bříza jenom pousmál. "Kdyby šel Martin po penězích, není ve Spartě," řekl během on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.
Doporučujeme Vstoupit do diskuse

Petr Bříza pozvání k on-line rozhovoru ochotně přijal a na otázky odpovídal dvě a půl hodiny. Snažil se stihnout zareagovat na všechny, které čtenáři během pár minut zadali, ale nakonec to nestihl.

"V této chvíli musím rozhovor ukončit, náš klub potkala velmi smutná událost s úmrtím pana Zelenky staršího a chci se zúčastnit posledního rozloučení s ním," vysvětlil Bříza s omluvou.

I tak odpověděl téměř na všechny včetně těch, které mu nebyly příjemné. Pečlivě formuloval odpovědi, dlouhé vteřiny hledal to správné slovo, několikrát se prošel po místnosti. "Zabral jsem se do toho. A když se lidi ptají, snažím se jim odpovědět co nejlépe," řekl s úsměvem bývalý skvělý gólman a nyní neméně úspěšný manažer.

. odpovědi Petra Břízy na otázky položené v on-line rozhovoru čtěte zde

I když se snažil být v odpovědích precizní, nevyhnul se i vtípkům. Příklad? Na dotaz, zda bude Sparta příští rok s Dominikem Haškem v brance útočit na titul, reagoval pobaveně otázkou: "Vy už to víte?"

Co během on-line rozhovoru prozradil? Třeba že je zastáncem férových hokejových bitek. Nebo že je pro zveřejnění platů extraligových hokejistů. "Odpadly by zbytečné a hloupé spekulace," řekl.

Zároveň ale podotkl, že uveřejnění výdělku hráčů mu neumožňuje smlouva s Asociací profesionálních klubů, jež soutěž řídí.

Hodně dotazů směřovalo k předsezonním posilám. Sparta byla v letním období velice aktivní a příchody útočníků Výborného, Kratěny, Broše a Ručinského dělají z klubu hlavního favorita na titul.

Na to, když mu jeden čtenář předem gratuloval k téměř jistému titulu, ale Bříza zareagoval příkře. "Byl bych arogantní blbec, kdybych jakýkoliv náznak gratulace byť jen komentoval."

A jak se postavil k otázce, jestli nebyla jeho manažerská chyba přivést do Sparty Petra Nedvěda? "Ne. A nemyslím si ani, že bychom měli tuto otázku takhle stavět," prohlásil. "Nám se loni bohužel nepodařilo okolo Petra postavit tým, který by se navzájem podpořil, a nebyli jsme spokojení s výkony mnoha sparťanských hráčů," vysvětlil.

Proč tedy loňský neúspěch padl na Nedvědovu hlavu? A proč ve Spartě skončil? "Bylo to jednak z důvodů poměrně velkého tlaku od médií, věděli jsme již také, jací hráči by měli po sezoně do Sparty přijít," vysvětlil.

A co příchod Martina Ručinského? Sparta byla podle chomutovského trenéra Martina Pešouta nucena dorovnat lukrativní nabídku prvoligového klubu? To Bříza kategoricky odmítá. "Při vší úctě ke snaze a ambicím Chomutova považuji zveřejnění jejich nabídky na první straně novin za neseriózní vůči Martinovi a za snahu o zbytečné zviditelnění."

Mrzí ho také, že Ručinského berou fanoušci za zrádce, který jde jenom po penězích. "Naprosto jasně prohlašuju, že pokud by Martin skutečně šel po penězích, nebyl by určitě ve Spartě," řekl Bříza.

A pokračoval: "Připadá mi zvláštní, když osobnost typu Martina, který má velký respekt a kredit v hokejovém světě, otevřeně a logicky vysvětlí a popíše svoje rozhodnutí, na které má naprosto legitimní právo, tak je toto neustále zpochybňováno, napadáno. Ve své podstatě ho nikdo neposlouchá," podivil se.

S předsezonními posilami včetně Martina Ručinského má Sparta hvězdný tým. Není ale hvězd příliš? Ani toho se Petr Bříza a management Sparty nebojí.

"Každý trenér či každý klub by chtěl mít právě tyto hráče i proto, že nejsou takzvanými hvězdami jen projevem na ledě, ale hlavně schopností dát své služby ve prospěch týmu. Navzájem se velmi respektují. Jsou zároveň svým přístupem velkým příkladem pro mladší hráče. Pokud by se nám nedařilo, nebude to určitě z jakéhosi "hvězdného" problému," tvrdí Bříza.

A nezruinují posily Spartu? "Ke spekulacím o přehnaných platech mohu pouze říct, že za prvé nepřevyšují platy hvězd z dalších týmů extraligy a za druhé, že ani já ani prezident klubu Viliam Sivek bychom tyto prezentované sumy nepodepsali a mohu jen přát novinářům do budoucna lepší a spolehlivější zdroje takzvaně blízko holešovického klubu," pronesl s úsměvem.

Příchod hvězd ale může vést k tomu, že ve Spartě nedostanou tolik prostoru mladí hráči. Ani s tím generální manažer klubu nesouhlasí. "Každý klub je pod tlakem úspěchů a snaží se sestavit kvalitní tým pro jednotlivý ročník. Co se týká Sparty, snažili jsme se sestavit tým i z mladších hráčů a hodně si slibujeme od příchozích Gulašiho, Koreise, Látala."

Další otázky se týkaly i haly a možného stěhování Sparty z Holešovic. "O tom nic nevím," prohlásil Bříza. Problém nutné rekonstrukce stávající haly mu ale na klidu nepřidává.

"Dlouhodobější komplexnější řešení do budoucna, které by se týkalo právě i třeba zázemí a výchovy mládeže, nás hodně trápí. Zásadní rekonstrukce je otázkou investice v řádech mnoha stamilionů korun a to vyžaduje určitě nejen velkou přípravu, ale i investory," řekl. Z těchto slov je jasné, že se fanoušci v blízké době dočkají pouze dílčích úprav.

Autor:


Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
12. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
13. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze