Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Když na ledě zuří Válka světů

Hokejisté Ruska slaví titul mistrú světa. | foto: Reuters

20 2008
Ruský střelec Ilja Kovalčuk vyhodil radostí do vzduchu helmu, odmrštil hokejku, vrhl se na své spoluhráče. Právě na quebeckém ledu rozhodl finále světového šampionátu. A zapsal se do letopisů nekonečné Války hokejových světů. Kanada proti Sovětskému svazu. Kanada proti Rusku.
Mezinárodní hokej nemá větší rivalitu. A slavnější zápasy. Zde jsou vypsány ty, ke kterým se nedělní bitva svou krásou a kvalitou přiřadila. Od nejlepšího, jako v hitparádě.

. 1. Osmý zápas Série století 1972, SSSR – Kanada 5:6

Nepřekonatelný zážitek. Treťjak, Charlamov proti Drydenovi, Philovi Espositovi. Poslední duel úchvatného představení zvaného Summit Series neboli Série století.

"Akce nesrovnatelná s čímkoli jiným," tvrdil Rus Alexander Jakušev.

Pyšná Kanada dostala v předchozích zápasech od "amatérů" zpoza železné opony mocný políček, doháněla ztrátu. Její hráči si stěžovali, že je v ruském hotelu uprostřed noci budí nesmyslné telefonáty, že jim někdo krade z Kanady dovezené jídlo, při zápasu je pro změnu poškozují rozhodčí. Rusové se zase zlobili na zákeřné zákroky soupeře.

V klíčovém klání vedli právě oni. Přesto nakonec vyhrála Kanada 6:5 díky trefě Hendersona 34 vteřin před koncem. Tenhle gól se dostal v anketě Canadien Press o nejpůsobivější události 20. století popsané kanadským tiskem na osmé místo.

. 2. První zápas Série století 1972, Kanada – SSSR 3:7

Stejná série, jen její úplný začátek. Hrdí Kanaďané si absolutně nepřipouštějí žádné problémy, při nástupu na led neskrývají opovržlivé pohledy k protivníkovi. A diváci v montrealské hale Forum se před utkáním podivují nesrozumitelným jménům podmračených Sovětů.
"Málokdy od doby, kdy se Goliáš díval svrchu na Davida, podceňoval někdo protivníka tak, jako jsme my podceňovali kvalitu sovětského reprezentačního výběru," napsal list Vancouver Sun.

Byla to chyba.

Sověti vyhrávají 7:3!

Kanada zírá na selhání svých hrdinů, sovětský brankář Treťjak se později vyznává, že lepší zápas nikdy nehrál.

. 3. Třetí finále Kanadského poháru 1987, Kanada – SSSR 6:5

Tři finále, třikrát výsledek 6:5. Poprvé pro Sověty, pak dvakrát pro Kanadu. Jaký tohle byl boj!

"Nejlepší hokej, jaký jsem kdy viděl," prohlásil trenér sborné Viktor Tichonov.

Kanada se spoléhala na unikátní souhru dvojice Mario Lemieux – Wayne Gretzky, které dal dohromady svérázný kouč Mike Keenan. Proti nim stála slavná lajna KLM.

Duel nakonec rozhodli ti první zmiňovaní. Čas 58:34, gól Lemieux, asistence Gretzky. 6:5.

. 4. Finále Kanadského poháru 1981, Kanada – SSSR 1:8

Když se týmy potkaly ve skupině, vyhráli v Montrealu domácí i díky Gretzkého bodům 7:3.

Pozdější finále? Naprostý obrat!

A obrovská hanba pro Kanadu.

Její naivně hrající beci nestačí na nově se představující formaci Krutov – Larionov – Makarov, kterým zdatně vypomáhá střelec hattricku Šepelev. V bráně je navíc nechybující Treťjak, nejplatnější hráč turnaje a skutečný postrach Bossyho, Trottiera a spol. Torontský list Globe and Mail před finále rozepsal 50 důvodů, proč Kanada musí vyhrát. Po prohře 1:8 by neobstál ani jediný.

. 5. Semifinále Kanadského poháru 1984, Kanada – SSSR 3:2 v prodloužení

Překrásná óda na hokej, ale i odveta za potupu, kterou Sověti Kanadě uštědřili tři roky předtím. Na střely to skončilo 41:23, utkání rozhodla poněkud sporná Bossyho teč. Kanadský novinář Jay Greenberg poté napsal: "Bože, teď už si mě můžeš vzít k sobě. Právě jsem viděl ten nejlepší hokej, jaký byl kdy sehrán."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze