Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Když se vyčasilo, Eliáš vyrazil na golf

17 2003
West Orange - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Dopoledne trénink, po obědě golf s kamarády a podvečer u televizního přenosu z baseballu. Mladík s delšími vlasy odbarvenými na blond má na středu jasně stanovený plán. Nabořilo mu ho však počasí. Jakmile se podívá z okna, spatří následky nočního prudkého deště a uslyší hukot větru.

"Golf ruším," rozhodl se. "Nebudu den před zápasem šmajdat v mokru.“ Na obvyklou snídani, vločky přelité horkou vodou, nezbyl tentokrát čas. Eliáš v kvapu skáče do černéhoBMWX5, pohodlného velkého vozu, který má zaparkovaný před domkem ve městě West Orange v New Jersey.

Trénink u zoo

Cestou se zastaví v krámku Dunkin'Donuts, kde si stihne koupit "kafe a muffin". Po deseti minutách přijíždí k tréninkové hale New Jersey Devils. Starší budova stojí v údolíčku v sousedství zoologické zahrady "Turtle Back". "Jsou tam husy a tak. Něco jako u nás na vesnici," říká trochu s despektem Eliáš.

V klubu Devils vládne tuhá kázeň. Každý musí být v kabině tři čtvrtě hodiny před nástupem na led. "Já se ještě vždycky vysprchuju a vyčistím si zuby. Pak máme společnou rozcvičku," popisuje Eliáš, jenž ze šatny kráčí ve žlutém dresu.
Stejný mají jeho kolegové z útoku Gomez a Marshall.

Týmu šéfuje přísný kouč Burns, bývalý policista. Při jednotlivých cvičeních vyžaduje absolutní nasazení. Občas hlasitě zakřičí. Eliáš se při zakončení špičkuje se slavným brankářem Brodeurem. Když mu rychlou kličkou do bekhendu prostrčí puk mezi nohama, zakřičí jako při zápase.

"Těžko se mu dávají góly, což je ale pro nás perfektní průprava," tvrdí Eliáš.
Zatímco kustod mužstva na střídačce z plastových lahví vylévá vodu a všichni hráči se už v šatně převlékají do civilu, Eliáš si na kluzišti ještě zkouší kličky a pálí na branku.

"Střelbu moc neděláme, trochu mi to chybí," říká pak v kabině, kde sedí v rohu vedle ruského veterána Larionova. "Potřebuju to kvůli sebevědomí. Když tu ještě hráli Petr Sýkora a Jason Arnott, zůstávali jsme na ledě pokaždé ještě půl hodiny po tréninku."

Ztracený šek a sázky

V polovině a na konci měsíce hokejisté v NHL inkasují poměrnou část roční gáže.
Patnáctého října je první výplatní den. Eliáš dostává v kabině šek na několik set tisíc dolarů. Později zjišťuje, že ho někde zapomněl.

"Možná je na zimáku. Když tak ho zruším a oni mi dají nový," řekne večer po marném shánění. Po poledni vystupuje z haly. Vzduch voní podzimem, listí z okolních stromů se zvolna snáší na zem. Eliáše nesměle osloví dívka v dresu Devils a požádá o podpis.

V mžiku se kolem zdejšího ofenzivního esa shlukne asi deset zájemců o společnou fotografii nebo autogram. "Kde se vás tu najednou tolik vzalo?" diví se Eliáš.
Za pár minut už sedí ve své oblíbené restauraci Calabria se svými „golfovými“ přáteli.

"Nejsi nemocný? Máš trochu červený nos!" vítá jej Theodore, nakrátko ostříhaný pán ve středních letech. Drobnější Ron, jenž bydlí hned vedle Eliáše, zatahá vrchního za rukáv a pronese: "Tady asistent kapitána má žízeň, přineste mu vodu!"

Eliáš od minulé sezony nosí na dresu písmeno „A“, odznak významné role v mužstvu.
Teď zrovna nad pizzou a salátem s kamarády konzultuje tipy na víkendová utkání fotbalové NFL.

"Každý v mančaftu jsme dali tři sta dvacet dolarů do banku. Ten si pak nejlepší rozdělí. Zatím jsem čtvrtý, ale ještě zdaleka není konec," vysvětluje.
Zlobí ho mobilní telefon. Kdykoli chce přijmout hovor, objeví se mu na displeji jako zmeškaný.

"Už bys tu vykopávku za dvacet dolarů mohl zahodit, ne?" utahují si z něj.
Eliáš přístroj hájí: "Ale vždyť ještě ráno fungoval normálně!"

Golf. Eliášova vášeň

To už má vedle sebe u stolu svou partnerku Yvonne, drobnou blondýnku, jež dorazila černým mercedesem. "Co si dáš k večeři?" ptá se ho česky mezi anglickou konverzací s ostatními. "Jako obvykle před zápasem?" Kuře na másle a těstoviny.

Tenhle rituál Patrik Eliáš pečlivě dodržuje. Obloha se mezitím trochu vyjasnila a v Eliášovi se probudila golfová vášeň. Tomuto sportu propadl před rokem a usilovně se v něm snaží zdokonalit.

Domluví se s Theodorem, že zajdou aspoň na odpaliště. "Za hodinku jsme doma, Yvčo," říká při odchodu z restaurace. Při nepovedených ranách láteří střídavě česky a anglicky. Když zkoušejí kratší údery obloučkem, Theodore mu radí: "Uvolni se.
Když chceš zvednout puk pod horní tyčku, taky to děláš přirozeně."

"To je hrozná závislost," přiznává Eliáš, když šoféruje domů do čtvrti Crownview. "Na osmnácti jamkách zkazím z devadesáti úderů osmdesát. Štve mě to. Ale pak se jednou trefím a chci jít znova."

Od Yvonne přichází "povel" koupit mozzarellu na salát. Eliáš telefonuje za jízdy, v New Jersey to není zakázané. Asi sto metrů od domu přibrzdí u závory. Muž v budce jen pokyne a zvedne ji. "Nikoho cizího sem nepustí," libuje si Eliáš.

Dej homerun! Jéžíš, utíkej!

Doma se unavený Eliáš rozvalil v obývacím pokoji před velkou televizní obrazovkou. Sleduje semifinále baseballové MLB. New York Yankees si mohou vítězstvím v šestém utkání zajistit postup do finále.

"Dej homerun," povzbuzuje pálkaře Bostonu. "Jéžíš, utíkej!" Fandí Bostonu, neboť tenhle tradiční klub už dlouho nevyhrál.

Chvílemi nevnímá instrukce své přítelkyně: "Jdu cvičit. Jídlo máš připravené, jen si ho přihřej."

"Jasánek!" prohodí Eliáš, aniž by odlepil oči od zápasu. Občas se pomazlí s přítulným labradorem Devonthem nebo plachým kocourem Sebastianem. Kvůli golfu vynechal obvyklé odpolední zdřímnutí a teď se o něj pokouší únava. Ještě zavolá zpěváku Haberovi, který žije s modelkou Peštovou a dětmi nedaleko, aby ho pozval na čtvrteční partii s Torontem, první domácí duel sezony.

New Jersey, obhájce Stanley Cupu, před zápasem tradičním ceremoniálem ukončí oslavy jarního vítězství. "Mělo by to být pěkné," doufá Eliáš. "Snad bude vyprodáno!"
Venku se setmělo. Po sedmé hodině se svou milou vyvedou na procházku Devonthea. Hokejista obyčejně usíná okolo půlnoci. Ve středu, před velkým zápasem, se mu však oči zavřou o něco dřív.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze