Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Muž, který hrál NHL dvě sekundy. Laina smetla z ledu vlna rvaček

RVAČKA ZA 2 SEKUNDY. Hokejisté Vancouveru a Calgary se do sebe pustili hned na začátku utkání. Bilo se deset hráčů na ploše včetně debutanta Kellana Laina. | foto: AP

19 2014
Jenom sestra nemohla dorazit přes půl kontinentu, jinak se do hlediště usadili všichni jeho nejbližší. Dychtivě a nervózně čekali, jak si Kellan Lain povede ve svém prvním zápase NHL, v souboji kanadských rivalů Vancouveru a Calgary. Vysněný debut nakonec trval dvě vteřiny.

Urostlý útočník Vancouveru Canucks se stal v NHL rekordmanem. I ti vyhlášení bitkaři totiž potřebovali při své premiéře podstatně delší dobu na to, aby se poprali. Lainovi k tomu stačily jen dvě vteřiny hry, pak začala hromadná rvačka.

S takovým průběhem, když sezval celou rodinu z Ontaria, určitě nepočítal. "Je to něco jako sen. Není to nejen můj, ale také rodinný úspěch. Jsem rád, že jsou tady," říkal před utkáním. "Cítím hodně emocí. Jsem natěšený, ale taky nervózní."

Tortorella v šatně

Souboj na ledě měl ještě dohru o přestávce, kdy televizní kamery zachytily trenéra Vancouveru Johna Tortorellu, jak se plíží do šatny soupeře

"Jenom jsem otočil hlavu a on tam najednou byl," divil se kouč Calgary Bob Hartley. "Nechápu to. Radši jsem odešel. Nechci dostat pokutu nebo nějaký trest. Není co řešit."

Tortorella svou návštěvu odmítl komentovat.

Hartley se nenechal vyhecovat kolegou ani před tím na hřišti, kdy vůbec nereagoval na jeho emotivní výstup. Tortorella se po začátku hromadné rvačky naklonil přes hrazení a něco hodně nahlas křičel.

Zato hokejisté Calgary tak klidní nezůstali a stejně ostřě mu odpovídali. Hodně aktivní v tom byl Jiří Hudler. Jeden z nich pak práskl hokejkou o plexisklo blízko Tortorellovy hlavy. 

Něco tušit mohl až při úvodním vhazování. Když se totiž na jednu stranu postaví parta těžkých vah s Kevinem Westgarthem a Brianem McGrattanem, končí legrace. Přesto Lain chtěl vhazování zahrát, jenže pak obránce Bieksa, který už ve rváčkách ztratil pár zubů, křikl: "Jdu tam já."

Věděl proč. Puk padl na led a komando Calgary zahájilo útok proti rivalům ze sousední provincie. 

Westgath, McGrattan a na opačné straně nejtrestanější hráč ligy Tom Sestito zahodili rukavice za sebe a vrhli se na své protějšky. 

Fanoušci šíleli a ve vyprodané hale to bouřilo. Čtyřiadvacetiletý Lain ovšem nejevil zájem pustit se při svém debutu v NHL do bitky. Ač je známý tvrdou hrou, jen tak bloudil kolem "tančících" dvojic.

Až pak si ho našel Westgarth, přitáhl si ho za dres a vrazil mu pořádnou šlupku do helmy. To už Laina vyburcovalo. Shodil rukavice a zapojil se do málo vídané bitky pět na pět. A nevedl si vůbec zle, stokilového soka dokonce položil na led.

Diváci ho stejně jako jeho spolubojovníky ocenili potleskem, zápas však pro něj skončil. Spolu s českým bekem Ladislavem Šmídem a dalšími sedmi hokejisty schytal trest do konce utkání. Obě trestné lavice hlásily plno, hráči tam museli stát.

Rozhodčí dohromady v celém utkání rozdali 204 trestných minut, a i když se nakonec po pauze hrál hokej, vítězství Vancouveru 3:2 v samostatných nájezdech si asi nikdo pamatovat nebude. I po zápase se všichni věnovali jen mele, která vypukla dvě vteřiny po začátku, a slovním přestřelkám kolem ní.

Lítost nikdo neprojevil, jen proslulý bouřlivák na lavičce Vancouveru John Tortorella se omluvil, že jako odpověď na hrozivou sestavu Calgary poslal na led právě nešťastného nováčka Laina. "Budu si to vyčítat, že jsem ho tam poslal, ale ve stejné situaci bych to udělal znovu. Nemůžu tam totiž postavit někoho jiného, aniž bych na rozdíl od soupeře věděl, co se bude dít," prohlásil domácí kouč.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze