Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fiala jde poprvé proti Čechům. Těší se na Jágra i oblíbeného Červenku

12 2015
Vnuka neviděla roky, proto se za ním chce zastavit, když se konečně ukázal v Praze. Do O2 areny to nemá daleko, pár stanic metrem. Její Kevin tam nastoupí v úterý od 20:15 v zápase Česka proti Švýcarsku na mistrovství světa v hokeji. Babička Branná však večer nebude tleskat své zemi. Kevin Fiala totiž válí za Švýcary.

„Taťka, mamka, babička. Fandit budou všichni,“ vypočítává 18letý útočník, velký talent švýcarského hokeje. Anebo toho tuzemského?

Rodiče má ryze české, otcem je bývalý hráč Lugana a trenér Jan Fiala. Doma někdy mluví se synem česky, zatímco maminka vyvařuje knedlíky a omáčky, které má rád.

„Furt mi ještě chutnají víc česká jídla,“ přiznává dobrou češtinou. Ačkoliv občas trochu popletenou, když se mu do ní přimotají cizí slovíčka. Jako například: „My Švýcaři nejsme jako Kanada, která má čtyři silné útoky. My musíme akceptovat roli defense first a potom offense.“

Není divu. Ze švýcarského St. Gallenu, kde se narodil, brzy odešel hrát do Švédska, pak si ho Nashville Predators vytáhli do NHL. Domluví se proto pěti jazyky. „Mám v hlavě hodně languages. Němčina, angličtina... Ve Švédsku mám holku, takže toho je hodně.“

Nejen jazykově.

Na svůj věk toho ve své stále se rozjíždějící kariéře prožil spoustu. Za minulý rok zvládl šampionát osmnáctek, dvacítek i ten velký v Minsku. Letos už si střihl „pouze“ dvojboj: juniorský turnaj a teď seniorský v Praze.

#iDNESjeHOKEJ

Živé odpolední studio

Po. 4. 5. Petr Bříza a Marek Černošek
Út. 5. 5.
 Jiří Lála
St. 6. 5. Milan Hnilička
Čt. 7. 5. Miloš Říha
Po. 11. 5. Tomáš Vlasák
Út. 12. 5. Jiří Hrdina
St. 13. 5. Josef Jandač
Čt. 14. 5. Jiří Šlégr
Pá. 15. 5. Luděk Bukač

Každý všední den v 15.00

Má vlohy stát se velkou hvězdou a teď poprvé půjde proti českému národnímu týmu. Proti svým. „Je to pro mě speciální zápas,“ říká. Vlastní i český pas, proto mohly plné ochozy tleskat jemu.

On se však cítí jako Švýcar a bude si přát porážku domácích: „Budu hrát na sto procent. Budu mít fokus.“

Tím víc se bude Fiala soustřeďovat - tedy jeho mluvou „mít fokus“ - když se mu postaví Jaromír Jágr, kterého dlouho obdivuje. „Bude nádherné hrát proti němu,“ rozplývá se o 25 let mladší hokejista, „Když jsem byl malinkej, tak to byl můj idol.“

Líbí se mu i hra dalších Čechů. Hned vypálí jméno jiného křídelníka s dobrou střelou: „Roman Červenka.“

Jak v zápase vyzrát na své vzory, to ještě neví, ač může jako zbraň použít soupeřův jazyk. „Já nic pokřikovat nebudu!“ brání se s úsměvem. Raději vsadí na jinou českou přednost: hokejovou chytrost.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze