Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


KHL chce mít srdce hokejistů pod dohledem

I Jágra zkontrolují. Bez potvrzení z prohlídky nebude moct žádný hokejista hrát v KHL. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

23 2008
Omsk (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Poplach. Ani jedno srdce v Kontinentální hokejové lize neunikne kontrole. Na tragickou smrt omského mladíka Alexeje Čerepanova vedení KHL zareagovalo příkazem, že všichni hráči musí v nejbližší době podstoupit vyšetření na speciální klinice.

"Pro nás v Omsku to není nic zvláštního," řekl ve středu český útočník Jaromír Jágr v rozhovoru pro MF DNES. "EKG i ultrazvuk máme na stadionu, možnost prohlídky je tu pořád, kdežto v NHL jsme na ni chodili jen jednou ročně."

"Zrovna v pondělí nás testovali," pravil další český forvard Pavel Rosa. V Omsku tak svým způsobem předběhli dobu. Je však paradoxní, že devatenáctiletý Čerepanov hrál právě za tamní Avangard.

Měl srdeční vadu. Otázek v jeho případě zůstává požehnaně. Rozpoznali jeho nemoc lékaři? Řekli o ní hráči? Věděl o ní, a přesto riskoval, že může umřít? Mohli ho po kolapsu v Čechově vůbec zachránit? "Během dvou týdnů uzavřeme vyšetřování a vše zveřejníme," řekl ve středu v Omsku Bob Goodenow, bývalý šéf asociace hráčů NHL a nyní konzultant Kontinentální ligy.

V aktuální kampani KHL jsou první na řadě mladíci do 21 let. Budou testováni přednostně a zdarma. Ostatní to mají stihnout do konce března na náklady klubů. Kdo nebude mít před příští sezonou potvrzení, nesmí v lize hrát.  KHL tak odpovídá na kritiku, že není postaráno o zdraví jejích hokejistů.

Čerepanov hrál navzdory srdeční chorobě, na stadionu v Čechově nebyla sanitka, když mu srdce přestalo tlouct. Přitom právě okamžitá pomoc a defibrilátor mohou v podobných situacích nejvíc pomoci. "Člověka samozřejmě napadne, že něco podobného se může stát kdekomu," řekl Rosa.

Není divu, že mají hráči strach. KHL se snaží, aby se bát nemuseli. V úterý potrestala Michajla Děnisova, ředitele klubu Viťaz Čechov, doživotním zákazem působení v soutěži za fatální nedostatky v zajištění lékařské služby při zápasu s Omskem. Stejný trest dostal i ředitel čechovské haly Jurij Afoňkin.

KHL rovněž vyhlásila, že při všech utkáních musí být dva vozy rychlé pomoci s potřebným vybavením k ošetření sportovců i diváků.

Pokud chce mít ambiciózní liga nějakou prestiž, nesmí opakovat své chyby. Goodenow prohlásil: "Snad jsme se poučili a snad jsme zjednali nápravu." A pak šel kondolovat otci mrtvého Čerepanova.  

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze